W lipcu ubiegłego roku na kanale Comparic Rynki miała miejsce premiera nowej audycji pod tytułem “CrowdTalks”, w której Michał Stanek przybliża zagadnienia związane z crowdfundingiem i crowdinvestingiem oraz całą społecznością tej formy finansowania. Za nami już bardzo ciekawy odcinek dotyczący takich zagadnień, jak perspektywiczne branże, impact investing i inwestycje w ASI. Jego gościem był Tomasz Nietubyć – Prezes zarządu i Lead Inwestor w Mercaton ASI. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Perspektywiczne branże, impact investing i inwestowanie w ASI
Czym jest impact investing?
To inwestowanie odpowiedzialne społecznie, czyli takie które rozwija i czyni dobro dla społeczeństwa lub ekologii. Jednak, jako że jest to inwestowanie, równie istotny, jak dbanie o społeczeństwo/ekologię jest element długoterminowego pomnażania kapitału. Z tego typu powodu, spółki realizujące impact investing rozwijają się w takich kierunkach, jak edukacja czy gaming.
Czy inwestorzy wolą inwestować w projekty, które poprawiają ich jakość życia?
Niekoniecznie, ale to element dodatkowy, który dokłada pewną wartość inwestycji. Czyli jeśli mamy dwie opcje, które mogą nam przynieść potencjalnie taką samą stopę zwrotu, to komponent impact investingu może być czynnikiem wyróżniającym jedną z nich.
Kim jest polski inwestor?
W pierwszej kolejności, Polska goni zachód – zwiększa się więc świadomość, żeby inwestycja miała czynić dobro. Wciąż więc rośnie w naszym kraju obszar inwestorów tego typu. Co więcej, pojawia się nowa fala inwestorów, którzy wchodzą na rynek właśnie z celem, aby stanowić pewną wartość dodaną dla świata. Z drugiej strony możemy zaobserwować ciekawość doświadczonych inwestorów, którzy są chętni by spróbować czegoś nowego, zdywersyfikować swój portfel.
Czym jest ASI?
To skrót od alternatywnej spółki inwestycyjnej. To uelastyczniona forma funduszu inwestycyjnego, ma ona wszelkie benefity podatkowe związane z aktywnością inwestycyjną, a przy tym klient nie musi spełniać tak rygorystycznych warunków inwestycyjnych czy trzymania podziału portfela. Nie ma także nadzoru towarzystwa funduszy inwestycyjnych i jest tańsza w prowadzeniu, a KNF ma nad ASI mniejsze zwierzchnictwo. Do tej formy bardzo mocno przekonały się fundusze Venture Capital.
Dla kogo przeznaczona jest inwestycja w ASI?
Z jednej strony dla osób, które mają już trochę środków, ponieważ inwestycje często zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych – ma to związek z ustaloną z Komisją Nadzoru Finansowego polityką inwestycyjną, a także sposobem sprawdzania inwestorów. W przyszłości szykowane są także alternatywy dla inwestorów bardziej crowdfundingowych, z niższym progiem wejścia.
Co dzisiaj powinien zrobić inwestor, który chciałby zainwestować mniejszą kwotę?
Zgłosić się przez formularz kontaktowy na stronie Mercaton ASI internetowej. Aktywnie pracuje ona nad formą inwestycji o mniejszym kapitale dla osób zainteresowanych ASI investingiem.
Co wyróżnia Mercaton ASI od konkurencji na rynku ASI?
W pierwszej kolejności impact investingiem. Co więcej, Mercaton ASI ma bardzo mocną charakterystykę oportunistyczną. Znaczy to, że nie działa on tak bardzo schematycznie, jak większość funduszy z klasy VC, nie patrzy on tak mocno na spełnianie kryteriów branżowych, które są niezwykle istotne dla niektórych funduszy. Mercaton ASI bardziej patrzy na zespół, to czy jest on godny zaufania. Co więcej, nie bierze on pod uwagę setek projektów na rynku, wybiera tylko najciekawsze “wisienki na torcie” głównie z własnego ekosystemu, czyli przyjaciół/znajomych, którzy prowadzili te projekty lub z referencji od projektów, z którymi fundusz już działa.
Kto stoi za Mercaton ASI?
Fundusz liczy sobie pięcioosobowy zespół, wiodące są dwie osoby – Paweł Obara, który swoje doświadczenie inwestycyjne szlifował z Londynie i Zurychu i pracował w funduszu impact investingowym oraz działał w gamingu. Drugą osobą jest oczywiście gość tego odcinka – Tomasz Nietubyć. Jego doświadczenie w zakresie inwestowania środków własnych oraz pozyskanych od tysięcy inwestorów liczy sobie prawie 10 lat. W ramach impact investingu posiada on duże doświadczenie w branży recyklingu, od kilku lat inwestuje aktywnie również w gaming.
Jakie są inne najbardziej perspektywiczne sektory?
Mercaton ASI nie chce rozbudowywać bardzo portfolio swoich branż, ponieważ są to inwestycje wysokiego ryzyka. Jednak bardzo perspektywiczna są chociażby takie branże, jak: medyczna czy energetyczna.
Czy inwestorzy potrzebują w dalszym ciągu edukacji finansowej?
Zdecydowanie tak, dlatego Mercaton ASI jako cel stawia sobie dokonywanie działalności edukacyjnej, fundusz pragnie dostarczać swoim inwestorom użytecznych szkoleń i obecnie nad tym pracuje.
Zapraszam do samodzielnego obejrzenia całej rozmowy poniżej: