Drugim problemem, ważniejszym z ekonomicznego punktu widzenia, jest wyczerpywanie się złóż. Są one coraz trudniej dostępne, a nasz kraj jest zmuszony sporą część tych surowców po prostu importować. Tak więc niezwykle istotne jest teraz pozyskiwanie energii z jej alternatywnych źródeł.
Jednym z najłatwiej dostępnych i absolutnie niewyczerpywalnym jest energia słoneczna. Może ją pozyskiwać praktycznie każdy z nas korzystając z paneli fotowoltaicznych. Właśnie tym zajmuje się spółka OZE Rentier, która obecnie planuje przeprowadzić kampanię na platformie equity crowdfundingowej Beesfund.
OZE Rentier
W Polsce aktualnie jedynie 13% zapotrzebowania pochodzi z odnawialnych źródeł energii. To zatrważająco niski odsetek, zwłaszcza że w Europie są już kraje, które produkują w ten sposób ponad 100% w stosunku do swojego zużycia. Najpopularniejszymi przykładami są Norwegia i Szwecja.
OZE Rentier jest pierwszą spółką dywidendową w Polsce, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii i wykorzystuje do tego crowdfunding. Jej celem jest budowa farm fotowoltaicznych, aby produkować w pełni zieloną energię w naszym kraju. Jednak, aby zadbać o przyszłość naszej planety i aktywnie wpływać na ochronę środowiska w ten sposób, spółka potrzebuje wsparcia finansowego ze strony inwestorów.
Z tego powodu zamierza już wkrótce przeprowadzić emisję akcji na platformie equity crowdfundingowej Beesfund. Razem z nią możemy zmienić obecnie panującą gospodarkę energetyczną i ograniczyć emisję szkodliwych substancji.
Crowdfunding udziałowy na platformie Beesfund
Beesfund to polska platforma equity crowdfundingu założona w 2012 roku. Popularność Beesfund stale rośnie z roku na rok. Od początku jej istnienia przeprowadzono już 79 emisji. Zebrano na nich łączną kwotę ponad 50 milionów złotych, a brało w tym udział ponad 56 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.
Najgłośniejszą była emisja akcji Wisły Kraków. Spółka w celu zgromadzenia kapitału na spłatę zadłużenia, wypuściła 40 tysięcy akcji o łącznej wartości 4 milionów złotych. W ciągu doby wszystkie zostały wykupione przez 9126 inwestorów.
Jeszcze więcej zebrał z kolei projekt Wolf & Oak Distillery zajmujący się prowadzeniem pierwszej profesjonalnej destylarni whiskey w Polsce i produkcją tego trunku. Zgromadzony kapitał wyniósł rekordowe 4 202 820 PLN, 31 111 akcji znalazło 1482 nabywców.