Poznaj branże, które wyrosły na crowdfundingu

crowdfundingNie jest żadną tajemnicą, że kluczem do sukcesu każdej kampanii equity crowdfundingowej jest dotarcie do jak największej liczby zainteresowanych potencjalnych inwestorów.

Przede wszystkim to właśnie z tego powodu projekty z niektórych sektorów gospodarki cieszą się znacznie większym zainteresowaniem użytkowników platform crowdfundingowych od innych.

Mało tego – okazuje się, że udziałowe finansowanie społecznościowe stanowiło prawdziwy motor napędowy do rozwoju niektórych branż w naszym kraju? O jakich sektorach tutaj mowa? Przekonamy się poniżej. Pierwszy przykład zdecydowanie stanowią:

Alkohole kraftowe

Nie jest żadną tajemnicą, że spektakularne sukcesy na rynku crowdfundingu udziałowego w Polsce rozpoczęły się od branży alkoholi kraftowych. Powód tutaj jest prosty – przedsiębiorstwa z tego sektora, produkty B2C skierowane do szerokiego grona odbiorców, którzy mają do nich stosunek emocjonalny.

W przypadku tej branży za pomocą crowdinvestingu między kapitałobiorcą a finansującymi rodzi się więź, która pozwala na wykształcenie bezcennych relacji inwestorskich. Sprawa tutaj jest prosta – inwestorzy chętnie lokują swój kapitał w daną spółkę, ponieważ lubią jej wyroby.

Janusz PalikotNastępnie taki akcjonariusz chętnie promuje ten biznes wśród swojego otoczenia, ponieważ w niego zainwestował. Mało tego, zdecydowana większość z nich zostaje następnie bardzo lojalnym klientem danego producenta, ponieważ jako posiadacz udziałów autentycznie czują się istotną częścią tego biznesu.

W konsekwencji, wydaje się, że crowdfunding okazał się przepisem na sukces dla przedsiębiorstw produkujących alkohole kraftowe. Warto przypomnieć, że ogromny sukces w naszym kraju osiągnęli między innymi tacy przedstawiciele tej branży, jak:

  • Spółki Janusza Palikota (Tenczynek Bezalkoholowe, Tenczyńska Okovita, Alembik Polska)
  • PINTA Barrel Brewing
  • Browar Za Miastem
  • Browar Jastrzębie
  • Wolf and Oak Distillery
  • Doctor Brew
  • Browar Brokreacja.

Konopie

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na spółki konopne w Polsce. Za ten gigantyczny sukces odpowiadał w dużej mierze właśnie crowdfunding. Okazuje się bowiem, że w 2021 roku podmioty z tego sektora odpowiadały za 14,2% wartości zebranej przez wszystkie kampanie equity crowdfundingowe w naszym kraju.

Co jest przyczyną sukcesu branży konopnej w udziałowym finansowaniu społecznościowym?

Przede wszystkim emisje spółek z tego sektora – ze względu na to, że uchodzi on za kontrowersyjny i cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi – duże zainteresowanie w sieci, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Rozgłos ten zaś przekłada się następnie na sukces kampanii crowdfundingowej.

Maciej KowalskiPonadto, podobnie jak w przypadku branży alkoholowej, konopie również miały na rynku finansowania społecznościowego swojego znanego przedstawiciela, którego spektakularne osiągnięcie w tej dziedzinie przyciągnęło następnie do crowdfundingu kolejne przedsiębiorstwa. Oczywiście, w przypadku alkoholi takim przedstawicielem był Janusz Palikot, a tutaj natomiast Maciej Kowalski – inicjator przetwórstwa konopi włóknistych w Polsce.

Do tej pory ogromny sukces w naszym kraju osiągnęli między innymi tacy przedstawiciele tej branży, jak:

  • Kombinat Konopny
  • CanPoland
  • LiRoyal
  • Freedom Farms
  • Alba Konopie.

E-commerce z ekologiczną żywnością

Nie jest żadną tajemnicą, że dziś na całym świecie, obok branży fintech i sztucznej inteligencji, najszybciej rozwija się sektor ESG, a w szczególności jego segment związany z ekologią i ochroną środowiska.

Zainteresowanie inwestorów taką działalnością w naszym kraju szybko dostrzegły dwie spółki odpowiedzialne za sklepy internetowe ze zdrową żywnością dostarczaną do domu.

Pora na PolaW konsekwencji, oba te podmioty – Pora na Pola i Biogo osiągnęły w ostatnich latach spektakularny sukces w udziałowym finansowaniu społecznościowym, co następnie stanowiło prawdziwy zalążek dynamicznego rozwoju zupełnie nowej na naszym rynku branży – e-commerce ze zdrową, ekologiczną żywnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj