Odpowiadają za nią dwie poznańskie firmy: notowana na rynku NewConnect Codeaddict (wcześniej znana jako Bit Evil) oraz notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych INC. z kolei jej partnerem strategicznym została właśnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych i to ona zaprezentowała platformę 28 września. W jaki sposób Raisemana ma działać? Dowiemy się poniżej.
Raisemana – podstawowe informacje
Raisemana ma stanowić pierwszy etap wdrażania inicjatywy GPW Private Market, która docelowo ma być platformą obrotu wtórnego aktywami cyfrowymi w formie tokenów. Uzupełni ona więc ofertę dla spółek, które są na zbyt wczesnym etapie rozwoju, by wejść na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych czy NewConnect.
Crowdfunding spółek gamingowych i tokeny
Sama platforma Raisemana wydaje się niezwykle interesującym i nowatorskim pomysłem. Spółki zajmujące się produkcją gier będą mogły na niej tworzyć kampanie crowdfundingowe. Dzięki nim sfinansują produkcję i wprowadzenie na rynek swoich tytułów.
Inwestorzy będą posiadać możliwość wsparcia konkretnego projektu poprzez zakup tokenu wydawanego w ramach Smart Contractu, który z kolei będzie uprawniał do udziałów w przychodach ze sprzedaży gry – przez okres 1 roku; oraz innych benefitów, takich jak choćby gadżety z nią związane czy wczesny dostęp do tytułu, na przykład do jej wersji beta.
Pierwsze wpłaty na konta użytkowników udzielających finansowania danym produkcjom mają być realizowane po trzech miesiącach od premiery gry. Tokeny mają być także przedmiotem handlu pomiędzy inwestorami. Nie będą one jednak instrumentami finansowymi, lecz jedynie cyfrową reprezentacją umowy pomiędzy wspierającym, a twórcą gry. Tokeny otrzymają nazwę Mana, co ma nawiązywać do punktów many, czyli magii lub energii gromadzonych w wielu grach.
Marketing i zwiększenie zasięgu
Co jeszcze wyróżnia platformę Raisemana? Według założeń ma ona stać się wehikułem marketingowym pozwalającym nie tylko uzyskać finansowanie, lecz również użytkowników zainteresowanych konkretną inicjatywą. Przełoży się to na zwiększone zasięgi, a w konsekwencji również przychody.
Inwestowanie w projekt bez rachunku maklerskiego
Co więcej, aby wesprzeć wybraną kampanię użytkownicy będą potrzebować jedynie smartfona. Oznacza to, że posiadanie rachunku maklerskiego nie będzie wymagane, ponieważ tokeny nie posiadają obecnie statusu papierów wartościowych. Na szczególną uwagę zasługuje także sam fakt, że na platformie zainteresowane osoby będą inwestować w konkretny projekt, a nie całą spółkę stojącą za nim. To bezdyskusyjnie wyróżnia Raisemana od innych dotychczas znanych portali udziałowego finansowania społecznościowego.
Mimo, że witryna internetowa Raisemana jest już dostępna, to testy platformy mają ruszyć w drugiej połowie 2021 roku. Nie zmienia to faktu, że spółki gamingowe poszukujące finansowania swojej produkcji mogą już teraz składać wnioski o uruchomienie kampanii.
Spółki Codeaddict oraz INC
Platformę Raisemana tworzą dwie spółki – Codeaddict i INC. Pierwsza z nich to notowany na rynku NewConnect profesjonalny zespół deweloperski, który rewolucjonizuje sposób budowania startupów. Specjalizuje się w stosowaniu najnowszych technologii oraz nieszablonowych rozwiązań – te dwie cechy stanowią niezbędną trampolinę w rozwoju nowych projektów. Do tej pory ten software house zrealizował ponad 50 z nich.
INC to grupa kapitałowa mająca ponad 20 lat doświadczenia. Notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Skupia ona spółki doradcze i inwestycyjne działające na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Była ona wielokrotnie nagradzana jako najaktywniejszy autoryzowany doradca NewConnect. W 2018 roku została laureatem nagrody specjalnej GPW za największą liczbę spółek w historii wprowadzonych na rynek NewConnect. Do tej pory udało się tego dokonać 54 razy, a jej klienci zyskali łącznie ponad 3 miliardy złotych kapitału z emisji akcji i obligacji. Prowadzi także Dom Maklerski będący pierwszym oficjalnym Partnerem Crowdfundingowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Rynek gamingowy w Polsce
Dlaczego stworzono platformę tylko dla spółek gamingowych? Ponieważ ten rynek w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Aktualnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest drugą na świecie pod względem liczby notowanych firm z tej branży. Obecnie polski game dev na GPW obejmuje 45 spółek, lecz praktycznie z każdym tygodniem to grono się powiększa. W kolejce po debiut czeka aż 29 kolejnych producentów. Prawdopodobnie więc do końca bieżącego roku GPW uda się objąć pozycję lidera w tej kategorii, ponieważ na Tokyo Stock Exchange notowanych jest 47 spółek gamingowych.
Dlaczego ta branża w Polsce bije rekordy popularności? Prawdopodobnie napędza ją gigantyczny sukces firmy CD Projekt. Spółki, która jest prawdziwym światowym fenomenem oraz od bieżącego roku spółką gamingową o największej kapitalizacji w Europie.