Na początek projekt z cieszącym się największym zainteresowaniem portalu Kickstarter:
Ekologiczny prysznic Nebia by Moen
Jakie są cechy dobrego prysznica? Powinien dobrze wyglądać, być oszczędny, niezbyt drogi i skuteczny. Słuchawka Nebia, stworzona we współpracy z firmą Moen wydaje się doskonale wywiązywać z tych warunków. Produkt ma dwa główne założenia. Pierwszym jest zamiana zwykłej, codziennej kąpieli w swojego rodzaju rytuał. Dzięki połączeniu dużo mniejszych kropli i odpowiedniego ciśnienia, ma dawać odczucia zbliżone do spa przy jednoczesnym zapewnieniu dużej mocy. Producent twierdzi, że dzięki nowatorskiej konstrukcji głowicy pokrycie ciała przez wodę jest dwukrotnie lepsze niż w przypadku standardowego prysznica.
Drugim aspektem jest oszczędność wody. Wynosi ona około 45% względem zwykłego rozwiązania. Tak więc kąpiel trwająca 18 minut z użyciem Nebia by Moen będzie równie oszczędna jak standardowa trwająca 10 minut. Co więcej, ten sprzęt wymaga aż 41% mniej energii do podgrzania wody. Oszczędności wygenerowane przez zakup tego produktu mogą być więc imponujące.
Wielu ludzi więc zdecydowało się go nabyć. Cena nie wydaje się wygórowana – wynosiła 160 dolarów, a wariant z dodatkową słuchawką 199 USD. Prysznic ma być dostępny w trzech kolorach: matowym czarnym, chromowanym białym oraz złotym. Twórcy obiecują, że montaż sprzętu będzie niezwykle prosty, zajmie zaledwie 15 minut i nie wymaga pomocy hydraulików.
Kampania ruszyła pod koniec stycznia, a zakończyła się w maju. Celem było zebranie 150 tysięcy dolarów, a udało się zgromadzić ponad 2 miliony USD. Dokonano tego za pomocą 8735 wpłat. Pierwsze prysznice zostały wysłane już w marcu, najpierw tylko na terenie USA, a dostarczanie zagranicznych paczek rozpoczęto w sierpniu.
Przejdźmy do zbiórki z konkurencyjnego serwisu Indiegogo:
Rewolucyjny okienny klimatyzator Midea
Tegoroczne wakacje okazały się niezwykle upalne. Niezbędnym rozwiązaniem dla wielu z nas okazał się więc zakup klimatyzatora okiennego. Niestety, te urządzenia zazwyczaj bywają głośne i nieporęczne, przez co, pomimo spełniania swojej funkcji, irytują użytkownika. Sprzęt od firmy Midea ma jednak rozwiązać wszelkie problemy i zrewolucjonizować tę branżę.
Klimatyzator w kształcie litery U pozwala nawet na zamykanie i otwieranie okna, gdy jest on nadal w ramie. Ma on działać ciszej niż konkurencja, blokować hałasy z zewnątrz, oszczędzać 35% energii oraz szybciej i wydajniej chłodzić każde pomieszczenie. Steruje się nim za pomocą dołączonego pilota lub aplikacji, można go również sparować z Amazon Alexa lub Google Assistant.
Jaka jest więc cena takiego urządzenia? Zależnie od mocy dopasowanej do rozmiaru pomieszczenia 399, 429 lub 499 dolarów. Zbiórka ruszyła w połowie lutego z celem wynoszącym 200 tysięcy USD. Zakończyła się pod koniec marca, udało się zgromadzić ponad 1,5 miliona $. Dokonano tego za pomocą 3652 wpłat. Klimatyzatory zostały wysłane do wszystkich nabywców już w kwietniu.
Przejdźmy teraz do polskiej zbiórki, która niedawno osiągnęła sukces na rodzimym portalu Wspieram.to:
Tkacze Burz – książkowa gra fabularna
Tkacze Burz to przeznaczona dla jednej osoby gra opowiadająca o podróży, w którą wyruszył krasnolud Thymin w celu uratowania przyjaciela. Niestety los okrutnie z niego zakpił i zawiódł w zupełnie niezbadane miejsca pełne niebezpieczeństw. Jest to tzw. gra paragrafowa, czyli książka, w której gracz sam decyduje o rozwoju fabuły. Każdy zawarty na stronach paragraf (a jest ich ponad 200) odsyła do kolejnego, oznaczonego innym numerem. Zwykle mamy kilka opcji do wyboru, więc w zależności od tego, na którą się zdecydujemy, tak potoczy się historia. Oczywiście gra ma różne zakończenia.
Zasady są proste. Pierwszy etap to stworzenie postaci. Gracz ma do dyspozycji pulę punktów, które musi rozdzielić pomiędzy mądrość i zręczność. Wartości zapisuje na karcie wraz z kilkoma innymi informacjami, takimi jak wytrzymałość i dobytek. Następnie sięga się po księgę i rozpoczyna lekturę. Podczas podróży wędrowiec natrafi na przeciwników, z którymi będzie musiał zmierzyć się w walce. Potyczki są rozgrywane na dołączonych do gry planszach przy użyciu kartonowych figurek. Każda z nich ma swoją specyfikę, stwarza inne możliwości i zagrożenia. Walka jest podzielona na rundy i prowadzona w sposób dynamiczny.
Za wpłatę w wysokości 79 złotych otrzymywało się grę Tkacze Burz i wszystkie dodatkowe cele, które zostaną odblokowane przez zbiórkę. Za 149 PLN uzyskiwało się dodatkowo zestaw 30 przeciwników ze szkła organicznego. Podstawowy cel kampanii, która ruszyła 14 lipca, umożliwiający wydanie Tkaczy Burz wynosił 8 tysięcy złotych. Udało się go osiągnąć w 30 minut. Finalnie zbiórka zakończyła się 13 sierpnia. Udało się zgromadzić ponad 213 tysięcy złotych. Dokonano tego za pomocą 3565 wpłat.