Crowdfunding jest fascynującym zjawiskiem. W przeszłości, aby zrealizować swój projekt, niezbędna była akceptacja producenta lub znalezienie inwestora, który byłby skłonny powierzyć gotówkę. Z tego powodu zdecydowana większość pomysłów była porzucana już na starcie, ponieważ najczęściej ciekawe idee przegrywały batalię o dofinansowanie z tym kierowanymi do mas.
Finansowanie społecznościowe zmieniło zasady gry. Umożliwiło ono twórcom bezpośrednią komunikację z odbiorcami ich produktu/usługi lub nawet potencjalnymi inwestorami. Dzięki temu poszczególne nisze mogły zacząć przedstawiać swoje projekty osobom autentycznie nimi zainteresowanymi, którzy z kolei nierzadko zaczęli zapewniać fundusze niezbędne na ich realizację. Jedną z pierwszych platform umożliwiającą zbiórki na rzecz swoich pomysłów praktycznie z dowolnej branży, jest Indiegogo. Poznaj najciekawsze projekty na Indiegogo, które odniosły sukces.
Indiegogo – podstawowe informacje
Indiegogo zostało założone w 2008 roku, a jego siedziba mieści się w San Francisco w USA. Jest to bardzo popularna, międzynarodowa platforma służąca do finansowania projektów za pomocą crowdfundingu. Początkowo miała ona służyć początkującym filmowcom, lecz niemal natychmiastowo została rozszerzona na inne dziedziny. Jej charakterystyczną cechą jest, iż za każdym razem organizatorzy zbiórki zatrzymują ofiarowane im pieniądze, nawet jeśli się ona nie powiodła i cel nie został osiągnięty. Portal każdego miesiąca odwiedza 15 milionów użytkowników, od każdej wpłaty pobiera prowizję w wysokości 5%. Od początku istnienia platformy za jej pomocą udało się już zebrać około dwa miliardy dolarów na projekty na Indiegogo.
Projekty na Indiegogo – top 10
Przejdźmy do przedstawienia bardzo ciekawych projektów, które udało się zrealizować, dzięki Indiegogo.
Evapolar – pierwszy osobisty klimatyzator (miejsce 10)
Listę ciekawe projekty na Indiegogo otwiera Evapolar. Gdy zaczyna się lato, niemal każdy marzy o klimatyzatorze. Niestety, większość tego typu urządzeń wymaga skomplikowanej instalacji i wyprowadzenia na zewnątrz mieszkania skraplacza oraz systemu odprowadzania ciepłego powietrza. Grupa siedmiu inżynierów z Sankt Petersburga znalazła jednak na to rozwiązanie i opracowała urządzenie o nazwie Evapolar. Do działania potrzebuje ono jedynie 700 mililitrów wody oraz prąd elektryczny. Twórczy szczycą się zastosowaniem w nim komponentów nano, stosowanych przez wojsko.
Klimatyzator waży jedynie 1,68 kg i jest w kształcie kostki o wymiarach 16x16x16,5 cm. Co więcej pełni ono również funkcję nawilżacza i oczyszczacza powietrza. Urządzenie chłodzi tylko konkretnego użytkownika bazując na autorskiej technologii EvaBreeze. Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia produktu na rynek wynosił 130 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 179 USD otrzymywało się to urządzenie, przy dodatkowym wsparciu w wysokości 25 $, dołączony był jeszcze zapasowy zbiornik, który powinno się wymieniać co roku. Ostatecznie udało się zgromadzić aż 1 255 626 dolarów, dokonano tego za pomocą 6622 wpłat. Po dziewięciu miesiącach Evapolar trafił do pierwszych nabywców, a następnie pojawił się na rynku, gdzie wciąż świetnie się sprzedaje.
Bluesmart – inteligentna walizka z aplikacją mobilną (miejsce 9)
Zaginięcia walizek są wciąż dużym problemem na całym świecie. Zwłaszcza na lotniskach każdego dnia zdarza się mnóstwo pomyłek z tym związanych. Z rozwiązaniem przychodzi Bluesmart, pomysł prosty i intuicyjny, a niezwykle przydatny. Jest to bagaż wyposażony w czujniki, dzięki czemu można przy pomocy aplikacji w smartfonie go otwierać, zamykać, ważyć, a także śledzić gdzie w tym momencie się znajduje. Alarmuje on właściciela, gdy zanadto się oddali lub przez nieuwagę go zostawi. Pełni również rolę przenośnej ładowarki z dwoma wejściami, dzięki wbudowanej baterii. Jest to produkt wysokiej jakości, odznaczający się nowoczesnym designem.
Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia walizki na rynek wynosił 50 tysięcy dolarów amerykańskich. Za każdą wpłatę 20 USD można było otrzymać dokładnie tyle samo zniżki na nią w sklepie internetowym. Kwotę zgromadzono już w dwie godziny od rozpoczęcia zbiórki, a finalny wynik wyniósł aż 2 261 193 $, dokonano tego za pomocą wsparcia 10 983 użytkowników. Po dziesięciu miesiącach Bluesmart zostały wysłane do pierwszych nabywców. To dość ciekawy projekt na Indiegogo.
Maszyna do lodu Opal Nugget (miejsce 8)
Oto produkt wytwarzający szalenie popularny w USA “miękki” lód, nadający się do żucia. Stał się on popularny z powodu wykorzystania go przez niektóre sieci fast food i tysiące Amerykanów zapragnęło posiadać tego typu rozwiązanie w swoich domach. Zadbała o to firma First Build projektując odpowiednie urządzenie.
Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia produktu na rynek wynosił 400 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 449 USD otrzymywało się to urządzenie. Ostatecznie udało się zgromadzić 2 768 650 $, dokonano tego za pomocą 6748 wpłat, a 14 miesięcy później produkt został wypuszczony na rynek i trafił do nabywców.
Geek Pulse DAC – wysokiej klasy przetwornik audio (miejsce 7)
Odkąd rynek muzyczny przekształcił się z analogowego nagrywania muzyki na cyfrowe, melomani mają ogromny problem z zakupem sprzętu. Problemem jest konwersja cyfrowych plików audio na analogowy słyszalny dźwięk, każdy sprzęt odtwarzający tego dokonuje, lecz pasmo przenoszenia i jakość w porównaniu chociażby do płyt winylowych jest zatrważająco niska. Z pomocą przychodzi bardzo wysokiej klasy i niewielkich rozmiarów Geek Pulse stworzony przez firmę LH Labs. Co więcej, posiada on wyjście słuchawkowe, dzięki czemu nie potrzeba wielkich kolumn głośnikowych, by cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości.
Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia produktu na rynek wynosił 38 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 399 USD otrzymywało się to urządzenie. Ostatecznie udało się zgromadzić 3 001 353 $, dokonano tego za pomocą 13 411 wpłat, produkt trafił do wszystkich nabywców, a następnie cały jego nakład został wyprzedany.
ONAGOfly – inteligentny dron rozmiaru nano (miejsce 6)
Drony w ostatnich latach ogromnie zyskują na popularności. Zwłaszcza te mobilne wydają się najciekawszym rozwiązaniem. Na ich rynek w 2016 roku przebojem wdarł się ONAGOfly. Do jego cech charakterystycznych należy kompaktowy rozmiar – 12x5x125x46 milimetrów, waga wynosząca jedynie 140 gramów, wbudowany GPS z funkcją automatycznego śledzenia, kamera z matrycą 15 megapikseli pozwalająca na nagrywanie w rozdzielczości Full HD i 30 FPS, co więcej dron potrafi autonomicznie omijać przeszkody. Zamontowany akumulator wystarcza na 15 minut lotu.
Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia produktu na rynek wynosił 150 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 449 USD otrzymywało się to urządzenie. Ostatecznie udało się zgromadzić 3 519 113 $, dokonano tego za pomocą 17 207 wpłat. 4 miesiące później produkt trafił do nabywców i został wypuszczony na rynek, gdzie okazał się wielkim hitem, wśród miłośników dronów.
JIBO – robot rodzinny (miejsce 5)
Era sztucznej inteligencji i asystentów głosowych o nią opartych już się rozpoczęła i trwa w najlepsze. W 2014 roku na platformie Indiegogo pojawił się projekt robota JIBO i momentalnie stał się wielkim hitem. Ma kilkadziesiąt centymetrów wysokości i potrafi wykryć członków rodziny, zarówno po twarzy, jak i po głosie. Dzięki temu zmienia osobowość dostosowując się do każdego z użytkowników. Na 5-calowym ekraniku wyświetla się animowana twarz robota. W ten sposób, wraz ze specjalnymi odruchami, przekazuje emocje. Nazywa każdego członka rodziny po imieniu, głównie pełni funkcję asystenta głosowego, więc potrafi czytać newsy, podawać wyniki sportowe, przekazywać informacje o pogodzie czy odpowiadać na nasze pytania. Dodatkowo może być fotografem rodzinnym.
Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia produktu na rynek wynosił 100 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 349 USD otrzymywało się to urządzenie, jednak z powodu gigantycznego sukcesu w kolejnych tygodniach ta cena wzrosła do 749 $. Wystarczyły 4 godziny by próg został przekroczony, a ostatecznie zgromadzono 3 663 105 dolarów. Dokonano tego dzięki wsparciu 7312 nabywców, do których robot dotarł z powodu opóźnień w produkcji dopiero po trzech latach, jednak w pełni sprawny i funkcjonalny.
Omnicharge – powerbank ładujący każde urządzenie (miejsce 4)
Powerbanki są niezwykle przydatnym urządzeniem we współczesnym świecie. Jednak większość z nich służy jedynie do ładowania telefonów czy tabletów, nie posiadają one mocy umożliwiającej ładowanie laptopa. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi urządzenie Omnicharge. Posiada on akumulator o pojemności 20 400 mAh, dostępne wejścia to: typowe gniazdko kontaktowe oraz dwa porty USB. Umożliwia on również bezprzewodowe ładowanie smartfonów z użyciem standardu Qi.
Cel zbiórki wystarczający do wypuszczenia produktu na rynek wynosił 60 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 299 USD otrzymywało się to urządzenie w podstawowej wersji. Ostatecznie udało się zgromadzić 3 668 838 $, dokonano tego za pomocą 26 186 wpłat. Pół roku później produkt trafił do nabywców i został wypuszczony na rynek, gdzie okazał się osiągnął imponującą popularność.
Pilot – elektroniczny tłumacz w czasie rzeczywistym w formie słuchawki (miejsce 3)
Podium na liście ciekawe projekty na Indiegogo otwiera Pilot. Kwestia problemów z porozumiewaniem się w językach obcych nurtuje ludzkość od pokoleń. Wciąż brakuje optymalnego rozwiązania, które by w tej kwestii znacząco ułatwiło życie. Z pomocą przyszła firma Waverly Labs projektując słuchawkę o nazwie Pilot. Tłumaczenie za jej pomocą odbywa się jedynie z kilkusekundowym opóźnieniem. Jak działa? Urządzenie musi być połączone ze smartfonem i pobraną w nim aplikacją, która przekłada wypowiedzi na używany przez nas język, następnie odtwarza bezpośrednio do ucha przetłumaczoną treść. Oczywiście nie działa ono perfekcyjnie, ale twórca oczywiście obiecuje nieprzerwaną pracę nad usprawnieniami produktu.
Cel zbiórki wymagany do zrealizowania projektu wynosił 75 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 199 USD otrzymywało się to urządzenie. Wystarczył kwadrans by próg został przekroczony, po 2,5 godziny osiągnięto milion dolarów, a ostatecznie zgromadzono 4 426 205 $. Dokonano tego za pomocą 19 940 wpłat, a 17 miesięcy później słuchawki trafiły do wszystkich nabywców.
MATE – elektryczny rower składany (miejsce 2)
Rowery elektryczne to coraz bardziej popularny środek transportu miejskiego. Pojawienie się pojazdu o nazwie MATE zaprojektowanego przez duńskiego producenta o tej samej nazwie wywołało prawdziwe poruszenie na tym rynku. W porównaniu do innych modeli tego typu wyróżnia go cena znacznie niższa cena oraz jego poręczność – składa się go w łatwy sposób do bardzo niewielkich rozmiarów. Można na nim jeździć za pomocą pedałów, jak w wypadku zwyczajnego roweru, lecz większą przyjemność zapewnia silnik elektryczny rozpędzający tę maszynę do 35 kilometrów na godzinę.
Cel zbiórki wymagany do zrealizowania projektu wynosił 110 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 599 USD + koszt dostawy otrzymywało się podstawową wersję elektronicznego roweru. Próg został przekroczony w pięć dni, a ostatecznie zebrano 6 808 986 $. Dokonano tego za pomocą 10 362 wpłat. Pół roku później produkt trafił do nabywców i został wypuszczony na rynek.
Flow hive – nowoczesny ul (miejsce 1)
Flow hive to projekt na Indiegogo, który osiągnął największy sukces. Prawdopodobnie jest to największe zaskoczenie na liście wielkich zbiórek finansowania społecznościowego, ponieważ pozostałe produkty ściśle wiążą się z nowoczesną technologią i elektroniką. Najwięcej pieniędzy za pomocą platformy Indiegogo jednak zebrali ojciec i syn na swój nowatorski pomysł na ul. Działa on na zasadzie maksymalnego uproszczenia i zautomatyzowania procesu zbioru miodu i ograniczenia ingerencji w życie pszczół. Wyposażony jest w plastikowe ramki przypominające grzebień z tradycyjnego, drewnianego ula. Pszczoly oblepiają go woskiem i nektarem, a miód zbiera się przez specjalne rurki go odprowadzające. Wystarczy odkręcić kranik i świeży produkt płynie prosto do słoika, bez żadnego otwierania całej konstrukcji.
Cel zbiórki wymagany do zrealizowania projektu wynosił 80 tysięcy dolarów amerykańskich. Za wpłatę 699 USD otrzymywało się kompletny gotowy ul, w którym pszczoły mogły zamieszkać. Ostatecznie udało się zgromadzić 13 289 097 $, dokonano tego za pomocą 38 517 wpłat. Już dwa miesiące później ule trafiły do pierwszych nabywców, następnie pojawiły się na rynku i wciąż są niezwykle popularne, zwłaszcza wśród posiadaczy prywatnych, pojedynczych pasiek.
Najlepsze projekty na Indiegogo – podsumwoanie
Indiegogo jest znaną platformą crowdfundingową, na której znaleźć można projekty z różnych branż. Poznałeś właśnie najlepsze projekty na Indiegogo, które osiągnęły największy sukces podczas zbiórek crowdfundingowych.
Jeśli chciałbyś wesprzeć kreatywne pomysły i zastanawiasz się, jak i gdzie ich szukać, zajrzyj na listę platform crowdfundingowych.