Inwestycje w nieruchomości premium

W trzecim kwartale 2021 60% mieszkań w Polsce zostało kupionych za gotówkę ( raport NBP). Czy 2022 przyniesie kontynuację silnego popytu na nieruchomości i kontynuację rajdu cen mieszkań? Rosnące raty kredytów hipotecznych i wojna na Ukrainie chwilowo hamują silny dotychczas popyt na tańsze nieruchomości – część deweloperów obserwuje wyższą liczbę wstrzymanych decyzji o zakupie nieruchomości (na podstawie badania jakościowego przeprowadzonego przez redakcję w na przełomie lutego i marca wśród 15 deweloperów średniej wielkości). Z drugiej strony podkreślają, że w kategorii nieruchomości premium takiego spowolnienia nie widać.

Ceny nieruchomości premium

Większość analiz historycznych rynku nieruchomości pokazuje, że na największy wzrost lub przynajmniej utrzymanie wartości w czasie kryzysu mogą liczyć nieruchomości premium. Wartość polskiego rynku nieruchomości premium szacowana jest na ok 2,3 miliarda złotych. Perspektywy dla nieruchomości luksusowych są według specjalistów dobre, biorąc pod uwagę nadal znacznie niższe ceny nieruchomości polskich w stosunku do Europy Zachodniej, rosnący popyt i zwiększającą się liczebność grupy klientów premium.

W Polsce jest obecnie 116 tys. osób z majątkiem większym niż 1 mln dolarów. Szacuje się, że w 2024 roku liczba ta może wzrosnąć aż o 74% – to byłby jeden z największych wzrostów na świecie (Credit Suisse, Global Wealth Report 2019). Grupa klientów premium stale rośnie, a ceny nieruchomości premium w największych polskich miastach są nadal kilka razy tańsze niż w Europie Zachodniej – oscylują w okolicach 20-50 tys. pln / m2 podczas gdy np. w Hamburgu za metr apartamentu płacimy 40-70 tys. eur / m2. Nieruchomości premium w dużych polskich miastach i przede wszystkim te nad Bałtykiem bywają łakomym kierunkiem niemieckich inwestorów – mówi Igor Łukasik, CEO IŁ Capital.

Nie tylko apartamenty

Inwestycje w nieruchomości premium to nie tylko inwestycje w eleganckie mieszkania w centrach dużych miast – to dziś również apartamenty wakacyjne (znacznie większy popyt na skutek pandemii), condo hotele, w końcu działki. Zwłaszcza te ostatnie mogą dać atrakcyjne stopy zwrotu, choć – jak wiadomo – nie ma zysku bez ryzyka.

Na wybór i zakup działki składa się kilka kluczowych etapów, od analizy atrakcyjności lub przyszłej atrakcyjności gruntu, przez analizę struktury własności nieruchomości, ewentualne jej uporządkowanie, na kwestiach społecznych kończąc. Najlepsze działki, zwłaszcza te jeszcze dostępne w obrębie miast, to często nieruchomości z nieuregulowanymi sprawami spadkowymi lub z istniejącymi mikro-przedsiębiorstwami, których właścicielom trudno podjąć decyzję o zaprzestaniu działalności, mimo że często prowadzą nierentowną działalność na – w gruncie rzeczy – żyle złota.

Demokratyzacja dostępu do inwestycji premium

Nieruchomości inwestycyjne z kategorii premium zarezerwowane do dziś były dla inwestorów z dużym portfelem. Czy rozwój technologii, również tych inwestycyjnych, spowoduje zmianę modeli biznesowych na rynku nieruchomości i demokratyzację dostępu do inwestycji dla inwestorów z mniej zasobnym portfelem?

Odpowiedzią może być tu crowdfunding udziałowy. W Polsce coraz bardziej popularny, choć dotychczas najbardziej w sektorach tech i FMCG. Według raportu ZPF “Crowdfunding udziałowy 3.0“, w 2012–2015 przeprowadzono cztery emisje na łączną kwotę ok 0,5 mln pln. Zmiany zaczęły się w 2016 r., gdy oprócz pioniera – platformy Beesfund, działalność rozpoczęły Crowdway i Find Funds. W 2019 r. emitenci pozyskali już ponad 47 mln pln, a w 2021 w okresie od stycznia do października wartość kapitału zebranego w emisjach crowdfundigowych wyniosła 115% wartości z roku 2020.

Spółka IŁ Capital w kwietniu 2022 uruchamia własną platformę crowdfundingu inwestycyjnego, dedykowaną branży nieruchomości. Platforma ma na celu pomóc w demokratyzacji dostępu do inwestycji nieruchomościowych, również tych premium, inwestorom o mniejszych portfelach, jednocześnie umożliwiając im dywersyfikację portfela. Z drugiej strony, ma być dla deweloperów alternatywnym źródłem finansowania inwestycji przy jednoczesnym dotarciu do klienta końcowego. Platforma crowdfundingu inwestycyjnego to pierwszy krok IŁ Capital w kierunku rozwoju nowych technologii w obszarze inwestycji w nieruchomości. Spółka zapowiada, że już na przełomie 2022/2023 wyjdzie z nowym projektem, który dotyczyć będzie tokenizacji i metaverse.

Więcej informacji o inwestowaniu w nieruchomości premium w wywiadzie z Prezesem IŁ Capital, Igorem Łukasikiem oraz Maciejem Pytką, Radcą Prawnym w kancelarii Rudnicki Partners. Wywiad dostępny jest na kanale YouTube REACH4 biznes – Playlista „Pakt z Biznesem„. Bezpośredni link do wywiadu TUTAJ.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj