Beesfund – polska platforma equity crowdfundingowa

Atrakcyjny pomysł jest niczym bez osoby zdolnej do jego realizacji. Wiele przedsięwzięć wymaga jednak nie tylko entuzjazmu twórców, ale także kapitału na ich realizację. Jedną z form pozyskiwania finansowania na rozwój działalności, która w ostatnim czasie zyskuje znaczną popularność jest Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. 

Alternatywa dla produktów bankowych

Finansowanie społecznościowe jest w pewnym sensie alternatywą dla tradycyjnych źródeł kapitału, takich jak m.in. kredyty czy pożyczki bankowe. W tym przypadku środki nie pochodzą jednak z żadnej firmy czy instytucji pożyczkowej, lecz od społeczności, która może w ten sposób wspierać perspektywiczne projekty.

Beesfund – pierwsza polska platforma Equity Crowdfundingowa

Pierwszą polską platformą finansowania społecznościowego o charakterze udziałowym (equity crowdfundingu) jest Beesfund. Platforma, która została uruchomiona 13 sierpnia 2012 roku pod hasłem „Pomagamy realizować dobre pomysły” umożliwia pomysłodawcom zachęcanie Internautów do gromadzenia kapitału na realizację własnych przedsięwzięć biznesowych, społecznych i kulturalnych.

Celem Beesfundu jest uzupełnienie niezagospodarowanego miejsca na rynku finansowym, obok dojrzałych spółek sprzedających akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), oraz mniejszych, wchodzących na rynek NewConnect. Finansowanie społecznościowe umożliwia więc inwestowanie w startupy i dynamicznie rozwijające się spółki przez osoby dysponujące małym kapitałem. Osoba wpłacająca nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do przekazania wsparcia, lecz staje się współwłaścicielem przedsięwzięcia. Spółki emitujące bowiem udziały co pozwala im zarówno na oferowanie udziałów, w uproszczonej ofercie publicznej, jak i oferowanie określonych nagród.

Minimum formalności, maksimum korzyści

W otwartych emisjach publicznych, jakimi są emisje społecznościowego finansowania udziałowego, kwotą możliwą do pozyskania jest obecnie 1 milion euro. Ogromnym ułatwieniem w stosunku do tradycyjnej emisji akcji na giełdzie jest natomiast fakt, iż emitent nie musi wydawać prospektu emisyjnego ani memorandum informacyjnego. Fakt ten sprawia, że na Beesfund przeważają spółki z gotowym modelem biznesowym, którym zależy na rozproszeniu kapitału i udziałowców. Dzięki społeczności inwestorów platforma pozyskuje kapitał, podczas gdy emitent musi się przekształcić w spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną, co przygotowuje firmę do wejścia na rynek kapitałowy, w tym NewConnect oraz GPW.

Aby zebrać określoną kwotę spółka musi zareklamować swój pomysł i przekonać do niego społeczność inwestorów. Sama emisja udziałów stanowi swego rodzaju bezpłatną weryfikację planów biznesowych. Dotychczas na platformie Beesfund przeprowadzono emisje: klubów sportowych, producentów alkoholi oraz producentów gier.

Equity Crowdfunding lepszy niż NewConnect

Rok 2019 pokazał że crowdinvesting może być znakomitą alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania kapitału udziałowego, które do tej pory odbywało się głównie przez polską giełdę. Spółki debiutujące na NewConnect zebrały bowiem w 2019 około 27 milionów złotych, podczas gdy sam Beesfund umożliwił przedsiębiorcom pozyskanie 21 milionów. Jeżeli trend się utrzyma to equity crowdfunding wkrótce wyprzedzi mały parkiet GPW stając się dla inwestorów bardziej atrakcyjnym między innymi ze względu na ograniczoną ilość formalności niezbędnych do spełnienia.

Poprzedni artykułBrowar Wrężel przeprowadza emisję akcji!
Następny artykułCrowdfunding – co to jest?
Arkadiusz Joźwiak
Redaktor Naczelny portalu CrowdZone.pl. Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj