Czego oczekiwać po nowoczesnym laptopie?

Już od wielu lat większość z nas nie wyobraża sobie życia bez komputera. W końcu obok smartfona, to podstawowe urządzenie ułatwiające zarówno pracę jak i naukę czy życie codzienne. Ponadto, patrząc na nowoczesne laptopy, trudno wyobrazić sobie, że jeden z pierwszych komputerów na świecie zajmował 167 metrów kwadratowych powierzchni, miał ponad 24 metry długości, 2,4 metra wysokości i ważył 27 ton.

Technologia jednak cały czas idzie do przodu. W efekcie już dziś nowoczesne ultrabooki są lekkie, niezwykle wydajne i posiadają tak wiele funkcji, ile tylko można sobie wyobrazić. Jednak, jak doskonale wiadomo, zakup nowoczesnego laptopa zawsze wiąże się z większym wydatkiem, dlatego stanowi on ważną decyzję. W końcu tego typu sprzęt zamierzamy nabyć z zamiarem, aby służył nam przez wiele lat.

Czego zatem powinniśmy oczekiwać po naprawdę dobrym, nowoczesnym laptopie, który po dwóch latach nie będzie uznawany za “antyk”, urządzenie z minionej epoki? Jakimi cechami powinno dziś się odznaczać takie urządzenie? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od takiego elementu, jak:

Ultra wydajny procesor

Kluczowym parametrem każdego laptopa jest rzecz jasna wydajność. A to właśnie procesor decyduje z jakich programów czy aplikacji będziemy mogli komfortowo korzystać, jak szybko będą się one uruchamiać oraz czy laptop poradzi sobie z jednoczesną obsługą wielu z nich.

Jeśli zatem zależy nam na efektywnym, wielozadaniowym sprzęcie, który będzie bez najmniejszych problemów służył nam do pracy, nauki i rozrywki należy na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę – dzięki temu nasz laptop doskonale sprawdzi się w obsłudze zadań wymagających większej mocy obliczeniowej – w tym gier, trójwymiarowej obróbce obrazu czy analizie danych.

Czołowe procesory najnowocześniejszych generacji posiadają już kilkanaście rdzeni i wątków – zdecydowanie warto zaopatrzyć się w sprzęt oferujący takie parametry.

Obszerne zasoby pamięci RAM

Na wydajność laptopa, oprócz procesora, wpływa przede wszystkim pamięć RAM. Jej ilość w urządzeniu przekłada się na płynność jego działania, efektywność pracy w wymagających programach, a także możliwość uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie. Ma również znaczenie przy otwieraniu wielu kart w przeglądarce internetowej – niewystarczająca ilość pamięci może prowadzić do zawieszania się laptopa i utraty niezapisanych plików.

Ile pamięci RAM powinien posiadać więc nowoczesny laptop? Wydaje się, że minimum stanowi dziś 12 gigabajtów. Taka ilość zapewnia wysoki komfort pracy na komputerze, jego płynne działanie także w wymagających programach oraz jednoczesną obsługę wielu aplikacji. Jeżeli jednak zamierzamy wykorzystywać laptopa do pracy na bardzo wymagających aplikacjach graficznych czy edycji filmów, to warto postawić na 16 gigabajtów.

Dysk SSD zapewniający szybkie przetwarzanie danych

Dysk SSD, który odpowiada za błyskawiczną reakcję sprzętu, możliwość wygodnego przechowywania danych oraz znaczne przyspieszenie w wykonywaniu zleconych zadań. W laptopie określanym mianem nowoczesnego taki dysk stanowi absolutny obowiązek. Znakomicie współpracuje on bowiem z pozostałymi komponentami – takimi jak procesor i pamięć RAM – skutecznie podkręcając ich pracę i poszerzając możliwości użytkownika.

Naturalnie, poza samym rodzajem, należy zwrócić uwagę również na pojemność dysku. W laptopie do codziennych zastosowań, czy nauki wystarczy dysk SSD o pojemności 256 gigabajtów. Jeśli laptop służy nam głównie do pracy, to warto aby posiadał on dysk SSD o pojemności minimum 512 GB. Jeśli dodatkowo zamierzamy na nim grać w nowoczesne gry wideo, najlepiej aby ta pojemność wynosiła 1 terabajt (TB).

Matryca o wysokiej rozdzielczości

Rozdzielczość ekranu informuje jak wiele pikseli mieści się na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym obraz jest wyraźniejszy i pozwala na przedstawienie większej ilości szczegółów. Ma również wpływ na komfort pracy, ponieważ od niej zależy, jak dużą przestrzeń roboczą mamy do dyspozycji.

W laptopie, który ma zasługiwać na miano nowoczesnego, minimalnym akceptowalnym standardem powinna być rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080 w przypadku tradycyjnych proporcji panoramicznych (16:9).

Jednak wiele nowoczesnych laptopów, w tym choćby huawei matebook 16s, mogą poszczycić się niestandardowymi wyświetlaczami w proporcjach 3:2. W praktyce oznacza to, że laptop w danym momencie jest w stanie wyświetlić więcej strony internetowej bez konieczności jej przewijania. Zwiększa to komfort pracy.

Coraz większą popularnością cieszą się również dotykowe ekrany w laptopach. To nowoczesne rozwiązanie ułatwia przeglądanie Internetu, zdjęć i jest jak najbardziej pożądaną funkcjonalnością, dlatego z całą pewnością warto rozważyć urządzenie mogące się nim poszczycić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj