Poznaj ikony polskiego crowdfundingu – najbardziej rozpoznawalne osoby z branży

Nie jest żadną tajemnicą, że wszelkiego rodzaju celebryci i inne osoby mogące poszczycić się szeroką rozpoznawalnością w sieci, doskonale radzą sobie w crowdfundingu. Wynika to z prostego faktu – rozpoznawalne osoby mogą już na starcie poszczycić się robiącymi wrażenie zasięgami, a potencjalnymi inwestorami stają się po prostu osoby, które je obserwują w sieci, na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych.

Ponadto, jeśli taka osoba ma już za sobą przeszłość związaną z intratną
działalnością gospodarczą, błyskawicznie jej projekt zyskuje niezbędną wiarygodność, co przekłada się na liczne grono zainteresowanych nabyciem jego akcji lub udziałów.

Kto zatem zasługuje na miano ikon polskiego crowdfundingu? Najsławniejsze osoby z tej branży, których emisje osiągnęły imponujące sukcesy zostaną zaprezentowane poniżej. Na początek:

Janusz Palikot

Janusz PalikotJanusz Palikot urodził się w 1964 roku. Jest polskim przedsiębiorcą, filozofem i byłym politykiem. W latach 1987-1989 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii Polskiej Akademii Nauk. Rok później utworzył firmę Ambra produkującą wina musujące. Po 11 latach sprzedał swoje udziały w niej i założył spółkę Jabłonna, poprzez którą kontrolował Polmos Lublin. Jej akcje sprzedał w 2006 roku, gdy zadebiutowała na giełdzie.

W 2005 dołączył do Platformy Obywatelskiej, wystartował w wyborach do Sejmu z list tej partii i uzyskał mandat poselski. W kolejnych wyborach parlamentarnych dwa lata później ponownie uzyskał mandat poselski. Z członkostwa w klubie i partii zrezygnował w październiku 2010 roku, a następnie zarejestrował własną – Ruch Palikota.

W wyborach w 2011 ta właśnie partia kierowana przez niego zajęła trzecie miejsce, a on i tym razem uzyskał mandat poselski. W 2013 roku partia Ruch Palikota przekształciła się w ugrupowanie Twój Ruch. Dwa lata później zadeklarował start w wyborach prezydenckich, lecz zajął w nich dopiero siódme miejsce. We wrześniu 2015 zrzekł się mandatu poselskiego, a w kolejnych wyborach jeszcze raz kandydował do Sejmu, jako lider lubelskiej listy Zjednoczonej Lewicy. Tym razem nie uzyskał mandatu, a dwa lata później zadeklarował zakończenie kariery politycznej.

Whisky PalikotW 2018 roku Palikot odkupił od Marka Jakubiaka Browar Tenczynek i zaczął gromadzić środki na jego rozwój przy pomocy equity crowdfundingu. Dziś były polityk uchodzi za bezdyskusyjnego króla polskiego udziałowego finansowania społecznościowego. Do tej pory przeprowadził on już 5 emisji na rozwój trzech swoich spółek. Dwie z nich dotyczyły do projektu Tenczyńska Okovita, kolejne dwie – Alembik Polska, a piąta – Tenczynek Bezalkoholowe.

Każda z tych kampanii przeprowadzona została na platformie Crowdway i wszystkie zebrały 100% celu. Łącznie za pomocą crowdinvestingu Janusz Palikot pozyskał już niemal 21,5 miliona złotych.

Maciej Kowalski

Źródło: https://kombinatkonopny.pl/

Maciej Kowalski to człowiek już od kilkunastu lat zawodowo związany z konopiami. Swoją przygodę z tymi roślinami zaczynał od działalności aktywistycznej w postaci wydawania gazety konopnej Spliff. W latach 2011-2014 był także rzecznikiem prasowym stowarzyszenia Wolnych Konopi.

Następnie, jako pierwszy przedsiębiorca w Polsce uzyskał zezwolenie na uprawę konopi włóknistych, co finalnie przekuło jego początkową fascynację konopiami w poważny biznes. Miało to miejsce w 2014 roku, gdy Maciej Kowalski założył spółkę HemPoland, specjalizującą się w produkcji olejków CBD. Działalność rozwinęła się na taką skalę, że kilka lat później do Kowalskiego zgłosił się kanadyjski holding The Green Organic Dutchman i wyłożył za HemPoland przeszło 100 milionów złotych.

Kombinat KonopnyPo upłynięciu zaledwie kilku miesięcy, Maciej Kowalski z powrotem pojawił się w branży z nowym przedsięwzięciem – Kombinatem Konopnym. Do tej pory spółka przeprowadziła dwie crowdfundingowe emisje na platformie Crowdway. Pierwsza ruszyła 16 listopada 2020 roku o godzinie 16:20 i zakończyła się już po 38 minutach. Pozyskano wtedy 4,2 miliona złotych. Druga emisja ruszyła 7 grudnia 2021 roku. Tym razem zakończyła się ona w rekordowe 7 minut. Zebrano 4,5 miliona PLN.

Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski urodził się w 1982 roku. Jest polskim dziennikarzem, publicystą, felietonistą i przedsiębiorcą. W 2008 roku Stanowski założył portal weszlo.com oraz internetowe radio sportowe weszlo.fm. 10 lat później założył klub piłkarski KTS Weszło, który w 2019 awansował do warszawskiej A klasy, natomiast dziś swoje mecze rozgrywa już w V lidze.

Krzysztof Stanowski
Źródło: YouTube – DZIENNIKARSKIE ZERO #44

Z kolei w marcu 2020 wspólnie z Michałem Polem, Tomaszem Smokowskim i Mateuszem Borkiem, Stanowski uruchomił “Kanał Sportowy” w serwisie YouTube. Dziś kanał ten gromadzi już ponad 886 tysięcy subskrybentów, a zamieszczone tam materiały zanotowały łącznie 410 milionów odtworzeń.

14 października 2021 roku założona przez Stanowskiego spółka KTS Weszło zaprosiła fanów oraz inwestorów do współpracy, aby pomogli im rozwijać ten projekt napędzany entuzjazmem, piłkarską wizją i biznesowym podejściem. Crowdfundingowa emisja ruszyła na platformie Emiteo i zakończyła się zaledwie w 1,5 godziny. W tym czasie udało się pozyskać 4,5 miliona złotych.

Piotr Liroy-Marzec

Piotr Liroy MarzecPiotr Liroy-Marzec urodził się w 1971 roku. Jest polskim raperem, producentem muzycznym, przedsiębiorcą i politykiem. Za sprawą wydanej w 1995 roku płyty “Alboom”, sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. Łącznie Liroy sprzedał już ponad milion egzemplarzy swoich płyt – najwięcej spośród polskich raperów.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku Liroy nawiązał współpracę z Januszem Palikotem, który zagrał w teledysku do jego utworu “Kampania”, nawołującym do legalizacji marihuany w Polsce. Dwa lata później zorganizował kampanię “Posadź Krzak”, mającą zachęcić Polaków do uprawy konopi na szeroką skalę i pokazać możliwości wykorzystania tej rośliny.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku kandydował z pierwszego miejsca listy komitetu Kukiz’15 w okręgu świętokrzyskim i uzyskał mandat posła VIII kadencji. Został członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej.

W maju 2016 roku zrezygnował z członkostwa w stowarzyszeniu Kukiz’15, pozostając w klubie poselskim tego ugrupowania[28]. W lutym 2017 powołał Stowarzyszenie “Skuteczni”, w którym objął funkcję prezesa. W czerwcu tego samego roku został wykluczony z klubu poselskiego Kukiz’15.

LiRoyalW maju 2021 roku Piotr Liroy-Marzec założył spółkę LiRoyal, w ramach której zamierzał sprzedawać produkty konopne z wykorzystaniem substancji CBD, CBG, CBN oraz innych. Miesiąc później na platformie Beesfund ruszyła kampania, w ramach której projektowi udało się ostatecznie pozyskać ponad 3,55 miliona złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj