Ciekawe wskaźniki trendu w analizie technicznej

ciekawe wskaźniki trendu w analizie technicznejKażdy miłośnik analizy technicznej z pewnością podczas swojej przygody z tradingiem korzystał z wielu wskaźników. Niektóre doskonale się sprawdziły, dzięki czemu trafiły do stałego zestawu narzędzi i nie wyobraża sobie codziennego tradingu bez korzystania z nich. Inne nie okazały się już tak przekonujące i z tego powodu porzucił eksperymenty nad nimi. Warto pamiętać, iż wskaźniki nie są do końca uniwersalne. Wszelkiego rodzaju oscylatory i indykatory sprawdzają się na odmiennych aktywach i różnych interwałach czasowych. Warto więc testować wiele strategii i z czasem zauważyć które wypadają skutecznie w naszym handlu. Niektóre jednak wychwalane są zdecydowanie częściej niż inne. Które są uważane przez ekspertów za najbardziej przydatne i skuteczne? Dowiedzmy się poniżej i poznajmy ciekawe wskaźniki trendu w analizie technicznej.

Wstęgi Bollingera

Wstęgi Bollingera to nieskomplikowany w obsłudze wskaźnik wysyłający stosunkowo jasne dla tradera sygnały. Są one bardzo przydatne na niskich interwałach czasowych, ponieważ pomagają wybrać odpowiedni moment na otwarcie i zamknięcie pozycji. Składają się one z trzech linii:

  • SMA, czyli prosta średnia krocząca stanowiąca środkowe pasmo
  • Górna banda
  • Dolna banda

Wraz ze wzrostem i spadkiem zmienności, odległość między wstęgami także rośnie i maleje. Odpowiednimi wartościami dla tego wskaźnika są: 20, czyli prosta średnia dwudziesto okresowa SMA 20 oraz 2, czyli oddalenie górnej i dolnej bandy o dwa odchylenia standardowe.

Zasadniczo im bliżej górnej granicy znajduje się cena, tym bardziej prawdopodobne jest, że znalazła się ona w fazie wykupienia i odwrotnie, okolice dolnej bandy świadczą o możliwym wyprzedaniu kursu.

Kolejny bardzo ciekawy wskaźnik trendu w analizie technicznej to Parabolic SAR.

Parabolic SAR

Parabolic SAR jest wskaźnikiem powstałym w celu generowania sygnałów kupna i sprzedażu wraz z dodatkową linią obrony. Dodatkowo jest także świetnym identyfikatorem trendu. Jego nazwa to skrót od Stop and Reversal, czyli zatrzymania i odwrócenia.

W praktyce wykreśla on zakrzywioną formację na wykresie, która sygnalizuje potencjalne poziomy zatrzymania i odwrócenia. Znajduje się więc on pod ceną, gdy panuje trend wzrostowy, a unosi się nad nią, gdy obowiązuje tendencja spadkowa. Dzięki temu, po uprzednim wejściu w pozycję, może on pełnić rolę dobrze działającego kroczącego zlecenia Stop Loss. Natomiast zmiana położenia kropki SAR w stosunku do ceny uchodzi za dogodne miejsce do otwarcia pozycji, ponieważ sygnalizuje zmianę tendencji.

Warto nadmienić, że z reguły doskonale się on sprawdza w wyraźnym, silnym trendzie, a często nie potrafi sobie poradzić i zdarza mu się generować mylne sygnały w strefie konsolidacji, ponieważ jego wskazania są wtedy spóźnione.

Jak się oblicza wskaźnik Parabolic SAR? Wzór jest dość zaawansowany:

SARt = SARt-1 + At-1 * (EPt-1 – SARt-1), gdzie:

SARt to wartość wskaźnika Parabolic SAR w momencie t
SARt-1 to wartość wskaźnika Parabolic SAR z bezpośrednio poprzedzającego okresu
A to współczynnik przyspieszający. Jest to zmienna wartość, która wzrasta, gdy kurs tworzy nowe maksimum w trendzie wzrostowym lub minimum w spadkowym.
EP to wartość cenowa ekstremum bieżącego trendu (maksimum we wzrostowym, minimum w spadowym)

W konstrukcji tego wskaźnika ustawia się dwa parametry. Oba dotyczą współczynnika przyspieszającego. Pierwszy to step, czyli krok – czyli tempo wzrostu wskaźnika, kiedy cena tworzy nowe ekstremum. Jego sugerowana wartość to 0,02. Drugi to maksimum, czyli jak sama nazwa wskazuje, maksymalna wartość jaką może osiągnąć parametr krok. Jej sugerowane ustawienie to 0,2.

Trzeci ciekawy i zaawansowany wskaźnik to:

Ichimoku Kinko Hyo

Strategia inwestycyjna Ichimoku Kinko Hyo opisana w 1969 roku przez japońskiego dziennikarza Goichi Hosodę posiada obecnie całe rzesze wielbicieli, a większość traderów traktuje ją z dużym szacunkiem. Tłumaczenie jej nazwy z japońskiego to “Wykres równowagi na rzut oka”. Choć właśnie na pierwszy rzut oka, wykres z wykorzystaniem Ichimoku wydaje się niezwykle skomplikowany, to tak naprawdę sam system składa się jedynie z pięciu elementów:

  • Tenkan sen, czyli średniej najwyższej i najniższej ceny z ostatnich 9 okresów
  • Kijun sen, czyli średniej najwyższej i najniższej ceny z ostatnich 26 okresów
  • Senkou Span A, czyli średniej dwóch poprzednich (Tenkan sen i Kijun sen) przesuniętej w przyszłość o 26 okresów
  • Senkou Span B, czyli średniej najwyższej i najniższej ceny z ostatnich 52 okresów, przesuniętej w przyszłość o 26 okresów
  • Chikou Span, czyli ceny obecnego zamknięcia świecy przesuniętej w tył o 26 okresów

Ichimoku powstało z myślą o wykresach dziennych oraz tygodniowych. Odległość między Senkou Span A a Senkou Span B jest nazywana chmurą (kumo). Może być ona zarówno wzrostowa (gdy Span A jest wyżej niż B), jak i spadkowa (gdy Span A znajduje się poniżej B). Przy silnych trendach Senkou Span A znajduje się bliżej ceny. Aktualny kurs znajdujący się powyżej chmury wskazuje tendencję wzrostową, a poniżej spadkową. Obecność ceny wewnątrz chmury sugeruje, że obowiązuje faza konsolidacji. Grubość chmury świadczy o sile trendu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj