Kickstarter – platforma finansowania kreatywnych projektów

Kickstarter to założona 28 kwietnia 2009 roku anglojęzyczna platforma crowdfundingowa, za pomocą której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. To tutaj twórcy dzielą się nowymi wizjami twórczej pracy ze społecznościami, które chcą je sfinansować.


Platforma finansowania kreatywnych projektów

Kickstarter to platforma finansowania kreatywnych projektów – od filmów, gier i muzyki, aż po sztukę, design i technologię. Jej misją jest pomoc w realizacji kreatywnych projektów. Platforma pomaga twórcom łączyć się bezpośrednio z ich społecznościami oraz tworzy narzędzia i zasoby, które pomagają ludziom w realizacji ich kreatywnych projektów.

Od początku istnienia platformy 18 milionów ludzi wsparło niemal 180 tys. projektów na łączną kwotę blisko 5 miliardów dolarów.

Każdy projekt crowdfunding jest niezależnie tworzony i wykonywany przez osobę, która za nim stoi. Filmowcy, muzycy, artyści i projektanci, których widzisz na Kickstarterze, mają pełną kontrolę i odpowiedzialność za swoje projekty. Spędzają tygodnie na budowaniu stron swoich projektów czy kręceniu filmów. Kiedy są gotowi dzielą się nim ze swoją społecznością.

Wszystko albo nic – tak działa Kickstarter

Każdy twórca określa cel i termin finansowania swojego projektu. Jeśli ludziom spodoba się projekt, mogą przekazać pieniądze na jego realizację. Istotną kwestią jest tu jednak właściwe określenie kapitału, który dany twórca chce pozyskać. Kickstarter działa bowiem w myśl zasady „wszystko albo nic”. Oznacza to, że jeżeli twórca przeceni swoje możliwości i nie uda mu się finalnie pozyskać zakładanego wsparcia, nie otrzyma ani grosza. Sponsorzy, którzy decydują się wesprzeć jakiś projekt deklarują bowiem jedynie taką gotowość, nie wpłacając środków od razu. Ich karty kredytowe są obciążane dopiero w momencie, gdy zbiórka zakończy się powodzeniem. W przeciwnym razie twórca nie otrzymuje żadnych środków, nawet od osób, które pierwotnie zadeklarowały swoje wsparcie.

Kickstarter – wsparcie a nie inwestycja

Warto w tym miejscu zaznaczyć również, że w przeciwieństwie do Equity Crowdfundingu, twórcy zachowują 100% udziałów w swoich projektach. Kickstarter nie może być wykorzystywany do sprzedaży udziałów w firmie, ani do pozyskiwania pożyczek. Niektóre projekty, które są finansowane za pomocą platformy Kickstarter, mogą się dalej rozwijać i zarabiać pieniądze, ale sponsorzy wspierają projekty, aby pomóc im zaistnieć, a nie przynosić zyski finansowe.

Sam Kickstarter zarabia natomiast na prowizjach. Jeśli jakiś projekt zostanie pomyślnie sfinansowany, platforma pobiera 5% opłaty od zebranych środków. Jeśli projekt nie osiągnie zakładanego celu finansowania, jego twórcy nie są jednak obciążani żadnymi zobowiązaniami wobec platformy.

Sukcesy projektów z Kickstartera

Warto w tym miejscu wspomnieć o sukcesie Kickstartera, a właściwie projektów sfinansowanych za pośrednictwem tej platformy:

  • Trzynaście filmów zostało nominowanych do Oscara. Jeden z nich – Inocente – zdobył nawet w 2013 roku statuetkę w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.
  • Albumy sfinansowane przez Kickstarter znalazły się na szczytach list przebojów, a niektóre z nich zdobyły nagrody Grammy Awards.
  • Wiele prac można było oglądać na wystawach MoMA, Whitney Biennial, Kennedy Center, Walker Art Center, Smithsonian i American Folk Art Museum.
  • Komiksy były nominowane do nagród Eisnera.
  • Nowe wynalazki były wielokrotnie wykorzystywane przez gigantów techniki.
  • Wiele przedmiotów zostało wystrzelonych w kosmos.
  • Jeden z projektów zdobył nawet nieosiągalną dla nikogo przez 33 lata nagrodę Sikorsky’ego przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Helikopterów.

1 KOMENTARZ

  1. Dzień dobry, a czy mogę gdzieś poczytać, w jaki sposób pieniążki z KS traktowane są podatkowo? Dla spółki ale i osoby prywatnej? Przez platformę, o ile zbiórka wypali, coś sprzedajemy jednak, nie jest to wspieranie kotków czy innej akcji charytatywnej. Różne sprzeczne informacje znalazłam, a chciałabym konkretu 🙂 Z góry dziękuję za podpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj