Rok 2020 był już kolejnym z rzędu, w którym crowdfunding osiągnął znaczące sukcesy. W Polsce przeprowadzono ogromną ilość kampanii, a spora część z nich w 100% zrealizowała swój cel. Trzem spółkom, które najpierw pozyskiwały kapitał i emitowały akcje za pomocą equity crowdfundingu udało się nawet zadebiutować na rynku NewConnect – alternatywnym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i są one obecnie na nim notowane. Poznaj spółki, które osiągnęły sukces w crowdfundingu i zadebiutowały na giełdzie w 2020 roku. Pierwsza związana z equity crowdfundingiem spółka, która zadebiutowała na NewConnect w ciągu ostatnich 12 miesięcy to…
Plantwear
Plantwear to młoda firma produkująca ręcznie wykonane akcesoria z drewna. Konkretnie zegarki, okulary, case’y do telefonów i biżuterię, wszystkie powstają w Polsce. Przedsiębiorstwo zaczęło je wytwarzać i sprzedawać w 2013 roku, a obecnie jest liderem tego rynku w Polsce. Co ciekawe, drewno do produkcji pochodzi jedynie z drzew przeznaczonych do wycinki oraz certyfikowanych upraw z całego świata, a na sukces spółki pracuje obecnie już ponad 60 osób. Zdecydowana większość sprzedaży odbywa się za pośrednictwem sklepu internetowego, a nowych klientów firma pozyskuje przede wszystkich za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Rozwija się ona również na rynkach zagranicznych, w tym w Niemczech, Włoszech i Austrii.
Przychody ze sprzedaży i zysk netto spółki rosną z roku na rok. Dodatkowo oferuje ona możliwość zwrotu lub wymiany zakupionego produktu, jeśli nie spełni on oczekiwań. Poza działalnością biznesową, Plantwear koncentruje się na budowaniu relacji ze środowiskiem i społecznością w której działa. Ekologiczna filozofia, objawiająca się w polityce zero-waste, korzystaniu z certyfikowanego drewna oraz misji posadzenia większej liczby drzew niż wykorzystuje w produkcji, sprawia, że wokół marki tworzy się zaangażowana społeczność. W pierwszej połowie 2019 roku spółka Plantwear przeprowadziła kampanię crowdinvestingową na platformie CrowdConnect. Udało jej się pozyskać w ten sposób ponad milion złotych.
Na rynku NewConnect spółka zadebiutowała już na samym początku tego roku – 8 stycznia. Jej akcje pojawiły się na giełdzie z kursem otwarcia w wysokości 6,60 złotych. Już na koniec swojej pierwszej sesji, jej cena zamknięcia okazała się imponująca. Wyniosła 11,40 PLN. Swoje maksimum Plantwear osiągnął 11 lipca, kiedy kurs zamknięcia wyniósł 16,40 złotych. Na koniec 2020 roku cena akcji wynosiła około 10,7 PLN.
genXone
Spółka genXone działa na rynku biotechnologicznym oferując badania w oparciu o innowacyjną technologię sekwencjonowania nanoporowego – Next Generation Sequencing (NGS). Jest to technika oparta na sekwencjonowaniu natywnych cząsteczek DNA i RNA, bez konieczności ich wcześniejszego powielania, co obniża koszty i pozwala na szybką realizację usługi badawczej nawet dla pojedynczych próbek.
GenXone posiada akredytację i licencję na komercyjne wykorzystywanie technologii stworzonej przez brytyjskiego jednorożca, spółkę Oxford Nanopore Technologies. W oparciu o nią, genXone tworzy własne, autorskie rozwiązania. Są to wszelkiego rodzaju narzędzia, skrypty, algorytmy bioinformatyczne, które umożliwiają wykorzystanie sekwencjonowania nanoporowego w wielu dziedzinach nauki i przemysłu.
Dzięki wdrożonym rozwiązaniom genXone jest w stanie zaoferować usługi identyfikacji gatunku i szczepu mikroorganizmów w mieszaninach, składania nieznanych genomów bez konieczności posiadania genomu referencyjnego, analizy i mapowania mutacji chromosomowych. Ponadto ma możliwość badania natywnych cząsteczek RNA bez konieczności ich wcześniejszego przepisywania na DNA.
Obecnie genXone świadczy usługi komercyjne w dwóch obszarach. Pierwszym jest wspomniane wyżej sekwencjonowanie nanoporowe, w tym sekwencjonowanie RNA, analizy bioinformatyczne oraz analizy indywidualnie zaprojektowane dla klientów. Drugą usługą jest diagnostyka medyczna wykorzystująca metodę multiplex Real Time PCR, która pozwala na wykazywanie bezpośredniej obecności DNA bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów.
W listopadzie 2019 roku, genXone uruchomiła publiczną emisję akcji na platformie CrowdConnect, aby zebrać kwotę do 4 milionów złotych. Ostatecznie kampania trwała do 31 stycznia i udało się przekroczyć próg 2 milionów PLN. Pozostałe środki zebrano za pomocą prywatnej emisji.
Spółka genXone zadebiutowała na rynku NewConnect 25 sierpnia po kursie 6,9 złotych za akcję. Przez pierwsze dni nie przeprowadzono jednak na niej żadnej transakcji. Dopiero 4 września jej cena wzrosła do 43 PLN. Swoje maksimum spółka osiągnęła 12 października, kiedy kurs wyniósł 76 złotych. Na koniec 2020 roku za akcję genXone należało zapłacić około 21,50 PLN.
Detalion Games
Detalion Games to polskie studio deweloperskie będące częścią grupy kapitałowej Playway S.A. Siedziba mieści się w Warszawie. Spółka zamierza tworzyć gry z segmentu AA, w tym gry przygodowo-logiczne oraz symulatory. Obecnie na rzecz przedsiębiorstwa pracuje 11 osób z istotnym doświadczeniem w branży gamingowej. Debiutancką produkcją studia będzie gra przygodowo-logiczna “Nemezis – Mysterious Journey III”. Jej bohaterami jest grupa turystów zwiedzających piękną, tajemniczą i egzotyczną planetę Regilus. Idylliczna sceneria nie będzie jednak trwać długo, na jaw wyjdą jej mroczne elementy, graczom przyjdzie się zmierzyć z różnymi łamigłówkami. Fabuła będzie zaskakiwać i trzymać w napięciu do samego końca. Z kolei na każdy kolejny tytuł studio zamierza przeznaczać od 12 do 18 miesięcy.
Równolegle planuje prowadzić prace preprodukcyjne dla gier z obszaru symulatorów. Docelowo pracę w tym obszarze ma prowadzić dodatkowy zespół deweloperów, który spółka planuje utworzyć. Planowanym tytułem wstępnie zrealizowanym w ten sposób jest “Stolen Recovery”. Zadaniem gracza będzie odnalezienie skradzionych pojazdów – samochodów, motorów i maszyn. Docelowo studio planuje wydawać co najmniej 2 gry rocznie.
Detalion Games zdecydowało się przeprowadzić w kwietniu tego roku emisję akcji przez CrowConnect. Cena za akcję wynosiła 5,5 PLN, a wypuszczono ich 250 tysięcy. W ciągu 10 minut pozyskano wszystkie, tak więc zebrano 1,375 miliona złotych, dokonano tego za pomocą 80 inwestorów. Fundusze zostały przeznaczone przede wszystkim na pracę nad flagowym projektem studia, grą Nemezis Mysterious Journey III. Gra zostanie wydana już w pierwszym kwartale 2021 roku.
Spółka zadebiutowała na NewConnect 29 grudnia po kursie 10,4 PLN za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 8,98 PLN. Na koniec 2020 roku kurs akcji spółki wyniósł około 9 złotych.