Finansowanie społecznościowe zupełnie zmieniło ten obraz. Umożliwiło ono twórcom bezpośrednią komunikację z odbiorcami ich produktu/usługi lub nawet potencjalnymi inwestorami. Dzięki temu poszczególne nisze mogły zacząć przedstawiać swoje projekty osobom autentycznie nimi zainteresowanymi, którzy z kolei nierzadko zaczęli zapewniać fundusze niezbędne na ich realizację. Cieszy więc fakt, że z każdym rokiem cieszy się ono coraz większą popularnością. Jak nietrudno się domyślić, jego początki wywodzą się z USA, gdzie powstała dość duża liczba platform, zanim to zjawisko rozprzestrzeniło się na cały świat. Przykładem jednej z nich jest Fundly. Poznaj więcej informacji o tej platformie i ciekawe projekty na Fundly, które odniosły sukces.
Fundly – podstawowe informacje
Platforma Fundly została założona już w 2009 roku. Umożliwia ona organizowanie zbiórek za jej pośrednictwem na praktycznie dowolny cel. Najpopularniejsze jednak dotyczą celów charytatywnych, szkół, drużyn, mniejszości, polityki czy organizacji non-profit. Platforma pobiera prowizję w wysokości 4,9% zebranych funduszy (wartość ta maleje przy zgromadzeniu wyższych kwot) oraz 3% za dokonanie wpłaty kartą. Jej charakterystyczną cechą jest, iż za każdym razem organizatorzy zbiórki zatrzymują ofiarowane im pieniądze, nawet jeśli się ona nie powiodła i cel nie został osiągnięty.
Do tej pory, poprzez projekty na Fundly udało się łącznie zebrać ponad 330 milionów dolarów amerykańskich. Portal stara się, by wszystkie projekty proszące o wsparcie były przedstawione w maksymalnie transparentny sposób i budziły zaufanie potencjalnych finansujących. Platforma silnie współpracuje z mediami społecznościowymi. Udostępnia wiele narzędzi ułatwiających promowanie swojej zbiórki oraz poświęca sporo uwagi na edukację, jak powinno wyglądać wzorowe zaprezentowanie swojego pomysłu.
Ciekawe projekty na Fundly
Przejdźmy teraz do ciekawych projektów, które udało się zrealizować za pomocą platformy Fundly.
American Gut
American Gut to projekt mający na celu jak najlepsze poznanie ludzkiego mikrobiomu. Omawiając ciekawe projekty na Fundly nie można go pominąć. Według założeń miał on być największym tego typu badaniem w historii. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć ludzką różnorodność. Co ciekawe wspierający przyczyniają się do jego realizacji podwójnie. Po wpłaceniu minimum 99 dolarów amerykańskich otrzymują domowy zestaw próbek, który następnie ma być poddany analizie.
Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie. Celem było zebranie miliona dolarów, jednak w badaniu zdecydowało się wziąć udział aż ponad 11 tysięcy osób i zgromadzono aż 1,7 miliona USD. W 2018 roku naukowcy opublikowali wstępne wyniki badań. Okazało się, że organizm przeciętnego człowieka składa się z 30 bilionów ludzkich komórek. Z kolei mikrobów jest w nim jeszcze więcej – aż 39 bilionów. Co ciekawe na nasz mikrobiom wpływa to co jemy. U uczestników badania, w których diecie znalazło się powyżej 30 gatunków roślin tygodniowo jest on bardziej bioróżnorodny, niż u tych co spożywają niewiele roślin.
Habitat for Humanity: Global Village
Drugim na liście ciekawe projekty na Fundly, na który warto zwrócić uwagę jest Habitat for Humanity: Global Village. To program wolontariatu międzynarodowego, a więc zbiórka non-profit. Celem jest pomoc osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej na wszystkich kontynentach – w ponad 50 krajach na świecie.
Za zgromadzone środki wolontariusze wyjeżdżają na dwa tygodnie, gdzie biorą udział w projekcie polegającym na:
- Budowie lub remoncie domów i mieszkań tak, aby miejscowe rodziny mogły zacząć mieszkać w godnych warunkach
- Pracy na placu budowy wraz z rodzinami, profesjonalnymi budowlańcami oraz lokalnymi wolontariuszami
- Poznaniu kultury oraz codziennego życia w odwiedzanym kraju, co pozwala lepiej zrozumieć misję, którą wypełniają
Zebrano już około 20 milionów dolarów amerykańskich, a wpłaty dokonało już 100 tysięcy wspierających. Z tego powodu zbiórka została przedłużona, a cel po raz kolejny podniesiony, co zdarza się często w przypadku tego typu kampanii. Zdecydowanie warto więc ją wesprzeć, dzięki takim działaniom świat staje się wspanialszym miejscem dla wszystkich.
A Ray of Hope
A Ray of Hope to także jeden z ciekawszych na liście projekty na Fundly. Celem zbiórki o nazwie “Promyk Nadziei” była pomoc niepełnosprawnym dzieciom z miasta Tiruvannamalai, w Indiach. Projekt powstał w partnerstwie z fundacją Sylvia Wright Trust, która wspiera służbę zdrowia w Indiach od 30 lat. Zbierał on fundusze na wybudowanie Centrum Edukacji i Terapii dla 100 niepełnosprawnych dzieci. Koszt takiego przedsięwzięcia wyniósł 300 tysięcy dolarów amerykańskich. Miało ono zapewniać dzieciom dwa darmowe posiłki dziennie, przestrzeń do nauki sztuki, muzyki i tańca, fizjoterapię, hydroterapię oraz integrację sensoryczną. W ciągu niecałych trzech lat udało się zebrać wymaganą kwotę i wybudować centrum. Szczytny cel został więc osiągnięty, co pokazuje jak wielkie serce miało 140 wspierających.
Projekty na Fundly – czy warto pomagać za pomocą Fundly?
Absolutnie tak! Aktualnie można wesprzeć setki zbiórek. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest nieoceniona. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy świat jest pogrążony w epidemii koronawirusa. Większość kampanii dotyczy poważnych spraw, które zdecydowanie warto wspomóc. Za wpłacanie środków na niektóre z nich oferuje się nagrody, jednak częściej zakładają je osoby w potrzebie prosząc o ten hojny gest w ramach dobrego serca. Niezaprzeczalnie jednak, jest to absolutnie wspaniała inicjatywa. Cieszy, iż społeczeństwo wykazuje się coraz większą empatią i mnóstwo zbiórek osiąga zakładany cel, gromadzone są imponujące kwoty. Pomagaj i Ty!