PFR Ventures: Wartość inwestycji VC w Polsce wyniosła 169 mln zł w II kw. br.

Venture capitalWartość inwestycji venture capital w Polsce wyniosła 169 mln zł w II kwartale 2020 roku, wynika z raportu podsumowującego transakcje na polskim rynku venture capital (VC) przygotowanego przez PFR Ventures. Od kwietnia do czerwca 2020 r. przeprowadzono 56 transakcji, w które zaangażowanych było 38 funduszy.

„W II kwartale przez polski rynek VC przepłynęło 169 mln zł. To łączna suma kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Blisko 40% z tych środków dostarczono w ramach czterech najwyższych rund finansowania” – czytamy w komunikacie.

70% zainwestowanych w II kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 27%. Jednocześnie 45 z 56 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 49 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.

„Fundusze nadal inwestują, a runda Symmetrical.ai pokazuje, że wciąż przyciągamy zainteresowanie międzynarodowych graczy. Jeżeli wyjmiemy z analiz zaburzającą statystyczny obraz rundę Docplanner i porównamy pierwszą połowę 2020 do 2019, jesteśmy 100 mln zł 'do przodu'” – powiedział wiceprezes PFR Ventures Aleksander Mokrzycki, cytowany w materiale.

19 z 56 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W drugim kwartale zapewniły one 52% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Średnia wartość inwestycji w tym przypadku wyniosła blisko 4,6 mln zł (mediana: 2 mln zł). Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 22 transakcji.

W komunikacie zwrócono uwagę na rundę dla polskiego startupu Symmetrical.ai, który pozyskał na dalszy rozwój 25 mln zł. Zaangażowane w nią fundusze (Global Founders Capital oraz Partech) inwestowały wcześniej m.in. w Facebook, Revolut czy Zalando. Do rundy dołączyły także fundusze, które już wcześniej zapewniały kapitał dla Symmetrical.ai – Finch Capital, Market One Capital oraz Plug&Play, wskazano także.

PFR Ventures to zarządzający funduszami funduszy, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami zainwestuje ponad 4 mld zł w fundusze venture capital. Ich celem będzie napędzenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. 2,7 mld zł, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj