Limity zbiórek equity crowdfundingu

Rynek equity crowdfundingu wciąż znajduje się w Polsce w początkowej fazie rozwoju, zwłaszcza w porównaniu do Wielkiej Brytanii czy USA. Nie zmienia to faktu, że po taką formę pozyskiwania kapitału sięga coraz więcej podmiotów i z każdym miesiącem zyskuje ona na popularności. Przedstawmy liczby – polska platforma Beesfund, największa tego typu w Europie Środkowej, w pierwszym półroczu 2020 zebrała dla swoich emitentów 16,2 miliona złotych. To 13% więcej niż przez identyczny okres w 2019.

A prawdziwa rewolucja dopiero się zacznie. Aktualnie maksymalna kwota jaką w ciągu roku spółki mogą zebrać w ramach emisji akcji za pomocą equity crowdfundingu wynosi równowartość miliona euro. Ta sytuacja ulegnie jednak zmianie. 5 października w Parlamencie Europejskim przegłosowano zmiany w tej formie finansowania. Najważniejszą jest wzrost limitu do 5 milionów euro. Regulacje mają zapewnić także lepszą ochronę inwestorów przed stratami finansowymi. A także przeprowadzanie transgranicznych zbiórek na terenie całej Unii Europejskiej – poprzez ujednolicenie przepisów dla usług udziałowego finansowania społecznościowego we wszystkich krajach członkowskich.

W tym momencie sytuacja w różnych krajach jednak wygląda odmiennie. Jakie więc mamy limity zbiórek equity crowdfundingu w poszczególnych państwach? Dowiemy się poniżej.

Limity zbiórek crowdfundingu udziałowego w różnych państwach

Australia i Nowa Zelandia

Zacznijmy od Australii. Według obecnych regulacji, które weszły w życie w tym kraju w październiku 2018 roku, spółki za pomocą equity crowdfundingu mogą zebrać aż 5 milionów dolarów australijskich w ciągu roku.

W Nowej Zelandii spółki za pomocą equity crowdfundingu mogą zebrać 2 miliony dolarów nowozelandzkich w ciągu roku. Imponujący jest fakt, że tak wysoki limit został wprowadzony już w 2014 roku.

Malezja i limity zbiórek equity crowdfundingu

W Malezji wysokość limitu także robi wrażenie. Od 1 października bieżącego roku został on podniesiony z 5 do 10 milionów ringgitów malezyjskich.

Izrael

W Izraelu spółki za pomocą equity crowdfundingu mogą zebrać 2 miliony nowych izraelskich szekeli w ciągu roku.

USA i Kanada – limity zbiórek equity crowdfundingu

W Stanach Zjednoczonych spółki za pomocą equity crowdfundingu mogą zebrać 1,07 miliona dolarów amerykańskich w ciągu roku. Został on jednak wprowadzony wraz z ustawą o nazwie JOBS, która umożliwiła powszechny dostęp do inwestowania w startupy. Jednak od tego czasu ta wartość nie uległa zmianie. Większość sympatyków tego rynku twierdzi, że jest ona zdecydowanie za niska i w tym kraju powinna być najwyższa na świecie. Dlatego, co jakiś czas składają petycje o zwiększeniu limitu do 20 milionów USD, do tej pory bezskutecznie.

W Kanadzie sytuacja wygląda nawet znacznie gorzej niż obecnie u nas. W tym kraju spółki we wczesnej fazie rozwoju mogą zebrać za pomocą equity crowdfundingu tylko 250 tysięcy dolarów kanadyjskich w ramach pojedynczej zbiórki i dwukrotnie więcej w ciągu roku, przy limicie przeprowadzenia maksymalnie dwóch zbiórek. Niebawem jednak te regulacje mają zostać zmienione. Jeszcze w 2020 nowy limit ma wynieść 1 milion CAD, ale dożywotnio dla spółki.

Limity zbiórek equity crowdfundingu w państwach europejskich

W Europie najbardziej imponujący limit w tym momencie obowiązuje w dwóch krajach – Niemczech i Wielkiej Brytanii. Od drugiej połowy 2018 roku wynosi on w tych krajach aż 8 milionów euro.

W Austrii sytuacja jest bardziej skomplikowana. Limit wynosi 5 milionów euro, jednak tylko w przypadku sporządzonego pełnego prospektu emisyjnego, identycznego jak te wymagane na rynku kapitałowym. Jeśli jego forma jest uproszczona, tak jak to ma zwykle miejsce w crowdfundingu udziałowym, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i limit może zostać zmniejszony nawet do 1,5 miliona euro.

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w Belgii. W 2018 roku ten limit został wyraźnie podniesiony. Z początkowo niezbyt imponujących 300 tysięcy euro aż do 5 milionów EUR i taki obecnie obowiązuje. Taki sam limit obowiązuje także w innych europejskich krajach. Od 2016 choćby w Finlandii i we Włoszech. Jeszcze wcześniej ta sama wartość zaczęła obowiązywać w Hiszpanii – już w 2014 roku.

W Holandii oraz we Francji spółki za pomocą equity crowdfundingu mogą zebrać 2,5 miliona euro w ciągu roku.

W Portugalii limit jest identyczny, jak w Polsce. Wynosi więc 1 milion euro.

Odrobinę inaczej sytuacja wygląda w Czechach. Limit także wynosi 1 milion euro, lecz na pojedynczy projekt, a nie w ciągu roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj