Najstarsze kino świata z crowdfundingowym projektem na Wspieram.to

Kino Pionier 1907Pandemia koronawirusa boleśnie uderzyła w branżę rozrywkową na całym świecie. Szczególnie mocno ten cios odczuły kameralne, niezależne, klimatyczne kina studyjne. Takie jak Kino Pionier 1907 w Szczecinie. Co je wyróżnia na tle innych obiektów? Fakt, że to najstarsze nieprzerwanie w tym samym miejscu działające kino na świecie. Ten rok jednak niestety okazał się przełomowy i 28 września przez zatrważająco niską frekwencję, spowodowaną sytuacją kryzysową związaną z COVID-19, zostało ono zmuszone zamknąć się do odwołania. Czy to koniec jego wspaniałej historii? Okazuje się, że wcale nie musi tak się stać. Chęć pomocy błyskawicznie wyrazili zarówno mieszkańcy Szczecina, jak i internetowi kinomani z całego kraju. Z tego powodu Kino Pionier 1907 zorganizowało zbiórkę na platformie crowdfundingowej Wspieram.to, która niebawem dobiegnie końca. Dzięki jej początkowym efektom już 2 października zdołało wznowić swoją działalność.

Kino Pionier 1907 – podstawowe informacje

Kino Pionier 1907 oficjalnie działa od 26 września 1909 roku. Istnieją jednak dokumenty potwierdzające, że zaczęło ono funkcjonować nawet dwa lata wcześniej, stąd jego nazwa. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 jego współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk.

Przed 1907 mieścił się tam bar, ale Blauert dostrzegł jak oblegane są okoliczne kameralne sale kinowe i postanowił spróbować swoich sił w tym biznesie. Wielokrotnie zmieniało ono swoją nazwę. Pierwotnie było znane jako “Helios”, a jego ówczesny adres to Falkenwalderstrasse 2 (po II Wojnie Światowej nazwa ulicy została zmieniona na Aleję Wojska Polskiego), następnie nosiło miano “Welt-Kinotheater”, później tytułowało się “Odra”, a od 1950 ostatecznie nosi nazwę “Pionier”.

W sierpniu 2005 roku do Szczecina dotarły wspaniałe wieści zza kanału La Manche. Kino Pionier otrzymało tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Ten przyznany certyfikat rekordów Guinnessa wisi na ścianie obiektu w widocznym miejscu, każdy odwiedzający mógł się więc o tym przekonać.

Kino Pionier od samego początku wyróżniało się wyjątkową atmosferą. Nawet po kompleksowym remoncie w 2002 roku, podczas którego wyposażono sale w nowoczesny sprzęt, nie utraciło ono swojego uroku. Ostatnie lata pokazały, że Kino Pionier to niepowtarzalne miejsce o ugruntowanej pozycji na rynku – zostało przyjęte do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.

Dodatkowo, w minionym roku ogłosiło ono z radością, iż dołączyło do nielicznych w Polsce kin przyjaznych sensorycznie, umożliwiających osobom autystycznym pełne uczestnictwo w kulturze.

Kino Pionier 1907 – sale

Kino Pionier 1907 posiada dwie sale: główną (nazywaną także historyczną), posiadającą 82 miejsca wysokiej jakości oraz “Kiniarnię”, która powstała w 2002 roku. Ta druga jest połączeniem kina i kawiarni, co ma być swoistym przeniesieniem się do początków XX wieku. Siedząc przy stoliku przy kawie, herbacie, a nawet lampce wina widzowie mają tam przyjemność oglądać film z zabytkowego kinematografu, który również stoi w sali. Dodatkowo, przy dźwiękach pianina (wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku) wyświetlane są filmy nieme. Obie sale przystosowane są do organizacji kameralnych imprez z wykorzystaniem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych.

Kino Pionier – repertuar

Pionier – kino to zawsze unikało wielkich, komercyjnych produkcji, o czym dobrze wiedzą mieszkańcy Szczecina. Główny repertuar to kino europejskie, azjatyckie i południowoamerykańskie. Słowem – ambitne kino dla ludzie, którzy widzą w filmie nie tylko rozrywkę, a pretekst do głębszych refleksji. Co więcej, nie sprzedaje się popcornu, więc w sali nie doświadczymy irytującego, utrudniającego odbiór mlaskania.

Aktualnie Kino Pionier wyświetla 4 premierowe produkcje. W sali głównej:

  • 18:00, Szarlatan – dramat w reżyserii Agnieszki Holland
  • 20:05, Gniazdo – dramat/thriller brytyjsko-kanadyjskiej produkcji

W “Kiniarni”:

  • 17:30, 25 lat niewinności, Sprawa Tomka Komendy – dramat polskiej produkcji w reżyserii Jana Holoubka
  • 19:50, Sekret Bogini Fortuny – dramat włoskiej produkcji, w reżyserii Ferzana Özpetka

Oczywiście istnieje możliwość rezerwacji biletów na seanse w Kinie Pionier. Dokonuje się tego online lub telefonicznie.

Kino Pionier 1907 na platformie Wspieram.to – cele zbiórki

Głównym celem akcji na platformie Wspieram jest po prostu zgromadzenie funduszy na dalszą działalność Kina Pionier 1907. Minimalny miesięczny koszt jego utrzymania to 20 tysięcy złotych. Tyle wynosił pierwszy cel zbiórki i udało się go zrealizować już w dwa dni. Kino jednak na tym nie rezygnuje i ustawiło kolejne trzy cele:

  • 60 tysięcy złotych, wystarczające na kwartał działalności
  • 120 tysięcy złotych, wystarczające na pół roku działalności
  • 240 tysięcy złotych, wystarczające na rok działalności

Co ważne serwis Wspieram.to zachował się w tej sytuacji naprawdę wspaniałomyślnie i zrezygnował ze swojej prowizji. Zbiórka dobiegnie końca już 26 października, a więc już za kilka dni. Do chwili pisania tego tekstu udało się zgromadzić 53 945 złotych, a dokonano tego za pomocą 1073 wpłat. Jeśli ktoś nadal się zastanawia nad pomocą finansową dla tego wspaniałego obiektu, to już ostatni dzwonek na podjęcie decyzji i kliknięcie baneru “Wspieram to” na stronie zbiórki. Kino Pionier Szczecin z pewnością zasługuje by przetrwać ten trudny okres.

Zbiórka na Kino Pionier 1907 na platformie Wspieram.to – nagrody

Jak to zwykle bywa w przypadku klasycznego crowdfundingu, za wspieranie finansowe zbiórki konkretną kwotą, otrzymujemy nagrody. Jak kształtują się one w tym przypadku?

  • Za wpłatę w wysokości minimum 10 złotych otrzymamy podziękowanie mailowe
  • Za wpłatę w wysokości minimum 50 złotych dodatkowo nasze nazwisko zostanie wydrukowane na liście darczyńców, która zawiśnie na ścianie kina
  • Za wpłatę w wysokości minimum 500 złotych, oprócz powyższych nagród, otrzymamy zaproszenie na kawę lub herbatę w “Kiniarni” w towarzystwie współwłaściciela Kina Pionier – Jerzego Miśkiewicza. Opowie on o historii tego obiektu, przedstawi fascynujące anegdoty i odpowie na wszelkie pytania.
  • Za wpłatę w wysokości minimum tysiąca złotych, oprócz maila z podziękowaniem i naszego nazwiska na wydrukowanej liście darczyńców, będziemy mieli okazję wybrać się na wycieczkę po zakamarkach Kina Pionier. To możliwość zwiedzenia niedostępnych dla widzów miejsc oraz ujrzenia jak od zaplecza funkcjonuje najstarsze kino na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj