„Jednym z priorytetów PFR jest wzmocnienie ekosystemu innowacji. Koncentrujemy się na dostępie do finansowania poprzez utworzonych ponad 30 funduszy VC oraz działania w obszarze kapitału ludzkiego, jak programu PFR Projektanci Innowacji, Szkoła Pionierów PFR, czy Centralny Dom Technologii” – powiedział prezes PFR Baweł Borys, cytowany w komunikacie.
Z raportu przygotowanego przez Dealroom i PFR wynika, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby rund finansowania i drugim pod względem wartości inwestycji VC oraz weszła do światowej czołówki pod względem liczby i kwalifikacji programistów, wyprzedzając m.in.: Szwajcarię, Japonię, Tajwan czy Francję, wynika z raportu przygotowanego przez Dealroom i PFR. W Polsce działa ponad 2200 startupów i ok. 100 aktywnych funduszy Venture Capital (VC). Od 2015 do 2019 region Europy Środkowo-wschodniej urósł blisko 5 razy, co przełożyło się na skok z 0,3 do 1,8 mld USD.
„Zdecydowanie w Polsce, wśród spółek założonych po 2000 roku, brakuje pierwszego jednorożca, który przyciągnąłby większy kapitał z międzynarodowych funduszy. Taki scenariusz zrealizował się w Estonii, gdzie rolę magnesu pełni m.in. Bolt oraz w Rumuni, z którego pochodzi UIPath. W celu lepszego i transparentnego dostępu do informacji o polskich startupach i inwestycjach VC powstała we współpracy z dealroom.co mapa polskiego ekosystemu innowacji na portalu startup.pfr.pl” – powiedziała dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR Eliza Kruczkowska.
W 2019 roku zanotowane zostały w Polsce także tzw. mega rundy: DocPlanner pozyskał blisko 350 mln zł, a Brainly oraz Booksy po około 115 mln zł. Wszystkie ze spółek finansowane były przy udziale międzynarodowych funduszy. W 2019, 69% rund finansowania odbyło się z udziałem zagranicznego kapitału, podano także.
„Najbardziej wartościowym start-upem z polskiego ekosystemu jest DocPlanner, którego wycena sięga widełek 300-500 mln USD. Brainly i Booksy plasują się w przedziale od 100-200 mln USD” – czytamy dalej.
„To tylko kwestia czasu, jak w Polsce pojawi się jednorożec. Możliwe, że stanie się to jeszcze nawet w tym roku. W dłuższej perspektywie czasowej widzę nawet większą liczbę kandydatów do takiego tytułu” – ocenił założyciel dealroom.co Yoram Wijngaarde.
„W ostatnich latach aktywność międzynarodowych funduszy na naszym rynku rośnie. Dostarczają oni kapitał nie tylko w wysokich rundach na kilkadziesiąt czy kilkaset milionów złotych. Widzimy, że decydują się też na inwestowanie mniejszych kwot w rozwijające się przedsiębiorstwa na wczesnym etapie. To potwierdza potencjał kapitału ludzkiego, który wyróżnia nas w regionie” – dodał wiceprezes PFR Ventures Aleksander Mokrzycki