Firma oferuje swoje produkty już w około 40 krajach na pięciu kontynentach. Zgodnie z planem spółka rusza po kolejną rundę. Celem jest wprowadzenie na rynek nowych modeli drukarek ZMorph 3.0 i LCD oraz akwizycje w segmencie materiałów do druku 3D.
Branża się spisała
Cała branża druku 3D w obliczu pandemii koronawirusa wykazała się dużym refleksem i umiejętnością dostosowania technologii do potrzeb. Zrobił to również ZMorph, którego pracownicy stworzyli i udostępnili kilka modeli 3D przyłbic.
Ponadto, spółka wyprodukowała ponad tysiąc przyłbic, które trafiły między innymi do szpitali we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Oleśnicy i Legnicy. W szczytowym momencie ponad 20 drukarek 3D pracowało przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Nie tylko na czas pandemii
Druk 3D daje wiele możliwości nie tylko jeśli chodzi o wspieranie medyków. Pozwala na szybką i tanią produkcję krótkoseryjną oraz łatwe prototypowanie. Wykorzystuje się go również przy produkcji części w przemyśle kosmicznym i motoryzacyjnym czy lotnictwie, a także w realizacji projektów naukowych. Swoje zastosowanie znajduje w edukacji. W tym roku ZMorph wygrał przetarg w ramach projektu “EU-geniusz w świecie 3D”. Dzięki temu do szkół z powiatu toruńskiego i okolic trafi 41 drukarek 3D, z których korzystać będą uczniowie.
W czasach kryzysowych bardzo łatwo przestawić drukarki 3D na produkcję zupełnie innych elementów – zwłaszcza w przypadku drukarek polskiego producenta. Flagowy produkt firmy, ZMorph VX, posiada dodatkowe funkcje – frezowanie CNC i grawerowanie laserem.
– Dostrzegamy rosnące zainteresowanie drukiem 3D. Mimo trudnego czasu, w ostatnich miesiącach nawiązaliśmy współpracę z nowym dystrybutorem poza granicami naszego kraju. Obecnie współpracujemy z ponad trzydziestoma. Wspólnie z nimi pracujemy też nad taktyką sprzedażową i marketingową, by dostosować się do nowej rzeczywistości – mówi Bartosz Rusecki, Menedżer Sprzedaży, ZMorph.
– Druk 3D okazał się niezwykle pomocny w trakcie pandemii. Ale wiemy dobrze, że jego możliwości są o wiele szersze. ZMorph rozwijając kolejne projekty i przejmując m.in. spółkę 3D Printers pokazuje, że jest kluczowym graczem na tym rynku – mówi Adam Markiel, Dyrektor Inwestycyjny w Warsaw Equity Group, prywatnej grupy inwestycyjnej, która zainwestowała w spółkę.
Redukcja etatów? Nie tutaj
By sprostać kolejnym celom i móc odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku w tym roku firma przeniosła się do nowej, większej siedziby.
– Nowa siedziba da nam większe możliwości. Nasz zespół wciąż się rozrasta, nawet teraz. Co dla nas ważne – dzięki odpowiedniemu zarządzaniu w trakcie pandemii nie musieliśmy przeprowadzić redukcji etatów i zachowaliśmy ciągłość zatrudnienia. Chcemy zapewniać naszym pracownikom nie tylko możliwość rozwijania innowacyjnych projektów, ale także dobre warunki pracy i spokojną głowę – mówi Maciej Nawrocki, Prezes Zarządu, ZMorph.
Druk profesjonalny i przemysłowy. Nowe rozwiązania
Flagowym produktem firmy jest ZMorph VX pozwalający na wydruk precyzyjny w technologii FDM (fused deposition modeling), a także grawerowanie laserem czy obróbkę skrawaniem CNC. W rankingu ALL3D urządzenie zostało uznane za najlepszą drukarkę w kategorii 3-in-1.
Zespół ZMorph opracował także autorskie oprogramowanie Voxelizer, będące częścią ekosystemu do obsługi drukarek 3D (produkowanych również przez inne firmy). Konwertując pliki do druku Voxelizer, jako jeden z nielicznych, wykorzystuje woksele, czyli trójwymiarowe odpowiedniki pikseli. W swoim portfolio firma ma również drukarkę HBOT 300, o większej powierzchni roboczej, przeznaczoną dla przemysłu i profesjonalistów.
Nad czym obecnie pracuje ZMorph? Obecnie trwają prace nad dwoma produktami. Premiera pierwszego – ZMorph 3.0 – odbędzie się w pierwszym kwartale 2021 roku. Dwugłowicowa drukarka o dużej powierzchni roboczej skierowana będzie do przemysłu i klientów profesjonalnych. Z kolei ZMorph LCD (drukarka pracująca w technologii żywicowej), która również pojawi się w przyszłym roku, będzie przeznaczona przede wszystkim dla branży dentystycznej.
Drukarki profesjonalne i przemysłowe, które oferuje polski producent to dwa najprężniej rozwijające się segmenty druku 3D. Według Grand View Research, w zeszłym roku roku wartość globalnego rynku druku 3D osiągnęła wartość ponad 11,5 mld dolarów, a według przewidywań do 2027 roku wzrośnie do 35 miliardów dolarów.