Polskie portale crowdfundingowe

Crowdfunding zyskuje na popularności. Dziś na świecie działa już ok. 600 portali, które opierają swoje działania na finansowaniu społecznościowym. W tym coraz więcej na rynku polskim. Tak więc sprawdźmy polskie portale crowdfundingowe.

Warto zauważyć, że rynek ten niejako oddolnie wypracować pewne schematy działania i funkcjonowania. Wszystkie portale crowdfundingowe działają zgodnie z ogólnie ustalonym schematem. Po założeniu na każdym z nich profilu, osoba, która chce zorganizować zbiórkę społecznościową, opisuje swój pomysł, informuje osoby, które chce namówić do wpłat, co zyskają one dzięki startowi projektu oraz określa warunki finansowe całości przedsięwzięcia (czyli podaje minimalną kwotę, która jest potrzebna do realizacji). Podaje się także ograniczony czas, w ramach którego konieczne środki muszą zostać zebrane.

Crowdfunding w Polsce

Oczywiście i Polacy nie gęsi – swoje portale crowdfundinowe też mają! Mało tego, ich liczba stale rośnie, równolegle z rosnącą polarnością tego typu zbiórek. Jeśli już ktoś pokroju Janusza Palikota – słynnego biznesmena i ex-posła – korzysta z takiej formy rozkręcenia swojego biznesu, wiedz, że coś się dzieje.

Szerokim echem odbiła się też akcja crowdfundingowa Wisły-Kraków. Drużyna stanęła finansowo na nogi głównie dzięki niej.

Polskie portale crowdfundingowe

Na polskim rynku wśród najpopularniejszych tego typu portali warto wymienić:

  • polakpotrafi.pl – crowdfunding w Polsce – portal umożliwia finansowanie różnych przedsięwzięć;
  • wspieram.to – podobnie jak powyżej: istnieje tu możliwość sfinansowania różnych inicjatyw;
  • beesfund.com – platforma promuje crowdfunding udziałowy i nieudziałowy;
  • myseed.pl – tu również możliwy jest crowdfunding udziałowy i nieudziałowy;
  • crowdfunders.pl – za pomocą tej platformy możliwy jest grupowy zakup nieruchomości komercyjnych;
  • wspieramkulture.pl – jak sama nazwa wskazuje, platforma dot. projektów z obszaru kultury;
  • siepomaga.pl – inicjatywa dot. projektów charytatywnych prowadzonych we współpracy z Organizacjami Pożytku Publicznego posiadającymi pozwolenie na prowadzenie zbiórek publicznych;
  • megatotal.pl – platforma dla projektów muzycznych;
  • clipontheroad.pl – umożliwia finansowanie teledysków,
  • FindFunds.pl – platforma crowdfundingu udziałowego, oferująca każdemu możliwość prostego i szybkiego inwestowania w dynamicznie rozwijające się spółki w sposób dostępny dotąd tylko dla profesjonalnych inwestorów.

Przyszłość rynku

Możemy założyć, że rynek ten będzie się w naszym kraju prężnie rozwijał. Nie tylko z powodu spektakularnych i udanych zbiórek kapitału prowadzonych za pomocą tego typu platform, ale też ogólnej popularyzacji tej idei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj