Stan wyjątkowy na PolakPotrafi – ciekawe projekty podczas koronawirusa

Ze względu na panującą epidemię wiele firm znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Z tego względu platforma crowdfundingowa PolakPotrafi uruchomiła kategorię “Stan Wyjątkowy”. Od wpłat na projekty umieszczone w tej kategorii nie jest pobierana żadna prowizja, wszystkie wpłacone środki otrzyma twórca konkretnego projektu, bez względu na to, czy minimalna kwota zostanie osiągnięta. Takie wsparcie z pewnością pozwoli wielu firmom przetrwać, warto więc je wesprzeć. Poniżej zostanie zaprezentowane pięć bardzo ciekawych propozycji, jednak najpierw zacznijmy od przedstawienia samej platformy.

PolakPotrafi.pl – najważniejsze informacje

PolakPotrafi to największa w Polsce platforma crowdfundingowa opierająca się o nagrody. Oprócz finansowania projektów oferuje ona również crowdsourcing, czyli rozwijanie własnego pomysłu przy pomocy wiedzy i pomysłów szerokiej społeczności. Finansowane są tam bardzo różnorodne projekty, z większości dziedzin życia. Już w ciągu pierwszego roku działalności przez tę stronę udało się zrealizować 15 pomysłów. Do tej pory sfinansowano tak ciekawe projekty, jak budowa szkoły w Nepalu, nadwozia samochodu Nowa Warszawa czy też zimowa wyprawa na górę Nanga Parbat.

Ciekawe projekty z kategorii Stan Wyjątkowy PolakPotrafi

Przejdźmy teraz do aktualnych propozycji z kategorii “Stan Wyjątkowy”.

Toucher – urządzenie ułatwiające zachowanie higieny

Świat stanął w obliczu nowego, niespodziewanego zagrożenia – epidemii koronawirusa. W obecnej sytuacji należy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zachować maksymalne środki ostrożności oraz zastosować wszystkie możliwe środki ochrony osobistej.

Właśnie z tego powodu twórcy projektu chcą wypromować nowe, nieznane dotychczas urządzenie, które pomoże zachować jeszcze większy poziom higieny. Toucher to brelok, który umożliwia wchodzenie w interakcję z przedmiotami znajdującymi się w otoczeniu, bez fizycznego dotyku. Za jego pomocą możemy:

 • otworzyć drzwi
 • obsłużyć windę
 • skorzystać z bankomatu
 • używać ekranu dotykowego
 • przyciskać guziki

Jest lekki, niewielki i poręczny, wykonano go z mosiądzu, który posiada właściwości antybakteryjne i bakteriobójcze. Zbiórka ma na celu pokrycie kosztów zakupu materiałów i uruchomienie produkcji Toucherów na dużą skalę. Po przekroczeniu progu 5000 złotych zostaną one wyprodukowane i rozpocznie się ich wysyłka. Twórcy projektu deklarują, że są w stanie produkować nawet kilka tysięcy egzemplarzy dziennie. Wsparcie minimalną kwotą 49 zł uprawnia do otrzymania jednej sztuki Touchera, 90 zł dwóch, a 120 zł trzech.

Teatr Nowy w kwarantannie – pomóż nam działać!

12 marca Teatr Nowy w Poznaniu jako pierwszy w Polsce pokazał przedstawienie on-line z wykorzystaniem streamingu. Spektakl na żywo odbił się szerokim echem nie tylko w środowisku teatralnym, mówiła o nim również większość mediów ogólnopolskich. Po tym zdarzeniu widzowie sami zaczęli nalegać na założenie zbiórki crowdfundingowej, by wspomóc teatr w czasie zarazy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na:

 • wsparcie dwóch premier, które były już szczegółowo zaplanowane, a teraz stoją pod znakiem zapytania
 • przeniesienie części Festiwalu “Pamiętajmy o Osieckiej” w wersję online
 • udostępnienie spektakli archiwalnych
 • nowe wydawnictwa płytowe, które również były zaplanowane wcześniej

Teatr oferuje wyjątkowo szeroki wybór nagród za wsparcie, a co więcej będzie pojawiać się specjalna, tylko dostępna tego dnia, np. wyjątkowa płyta czy niespodziewane wolne miejsce na widowni. Zbiórka kończy się 5 maja, do tej pory zebrano już ponad 14 tysięcy złotych, a minimalna kwota wynosi 20 tysięcy.

Telemedycyna dla CZD – #DołączDoStada

Pandemia zmieniła rzeczywistość, w której funkcjonujemy i dlatego telemedycyna jest ważna jak nigdy przedtem. Fundacja K.I.D.S. prosi o wsparcie, by sfinansować System Zdalnej Opieki dla Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki temu dzieci będą mogły wracać do zdrowia bez wychodzenia z domu, a lekarze – na bieżąco monitorować ich stan, na odległość.

Fundacja K.I.D.S. – Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali już pod koniec 2019 roku ogłosiła start tego projektu. W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią postanowiła przyspieszyć prace i w ekspresowym tempie wprowadzić podstawowe rozwiązania telemedyczne do Centrum Zdrowia Dziecka. Efektem prac doświadczonego zespołu eksperckiego jest wdrożenie platformy telekomunikacyjnej z opcjami czatu, wideorozmowy oraz połączeń telefonicznych. Umówieni pacjenci otrzymają dedykowani link lub numer połączenia, dzięki któremu będą mogli odbyć e-wizytę, korzystając z komputera lub urządzenia mobilnego. Fundacja zaopatrzyła również Centrum Zdrowia Dziecka w laptopy z systemem HIS, co dodatkowo usprawniło pracę lekarzy, dając im łatwy podgląd historii choroby. Pierwsi specjaliści z oddziałów kardiologii i psychiatrii mogą już zdalnie kontaktować się ze swoimi pacjentami i dzielić się z innymi lekarzami swoim doświadczeniem. Wdrażany system pozwala także ograniczyć wizyty w szpitalu, które w dobie panującego koronawirusa, są dodatkowym ryzykiem.

Jednak to dopiero początek innowacyjnych rozwiązań. Teraz fundacja zbiera środki na wprowadzenie zaawansowanego Systemu Zdalnej Opieki, który nie tylko umożliwi pacjentom szybszy powrót do domu, lecz także pozwoli na dalszą kontrolę stanu zdrowia i obserwację postępów w leczeniu, już po opuszczeniu szpitala. Potrzebny do tego jest m.in. profesjonalny sprzęt telemedyczny, umożliwiający wykonanie podstawowej diagnostyki w domu. Rodzice będą w stanie sami zbadać swoje dzieci oraz umieścić ich wyniki w aplikacji, natomiast lekarze będą mogli kontrolować stan zdrowia pacjentów oraz na bieżąco reagować w momencie jego pogorszenia. Zestawy urządzeń telemedycznych będą wielokrotnego użytku, dzięki czemu będą mogły pomóc wielu rodzinom w całym kraju. Zbiórka kończy się 4 lipca, a minimalna kwota wynosi 100 tysięcy złotych.

Ziarno dla palarni specialty Autumn Coffee Roasters

Celem zbiórki jest pomoc dla palarni i sali szkoleniowej Autumn Coffee Roasters z Płocka. Kryzys związany z pandemią nadszedł niecały rok od rozpoczęcia działalności tego miejsca. Od momentu wprowadzenia restrykcji, wszystkie szkolenia z cyklu Coffee Skills Program planowane na marzec, kwiecień oraz maj musiały zostać odwołane. Co gorsza ilość zamówień spadła lawinowo – kawiarnie, hotele i restauracje, które korzystały z ziaren Autumn Coffee Roasters, są zamknięte. Zebrane środki zostaną wydane na:
czynsz, ZUS i inne stałe koszty funkcjonowania palarni i sali szkoleniowej
zakup zielonej kawy, od rolników, z którymi palarnia współpracuje, ponieważ oni znaleźli się w równie tragicznej sytuacji

To mikroprzedsiębiorstwo od pięciu lat zajmuje się kawą, przed otwarciem palarni i sali szkoleniowej, prowadziło księgarnię i kawiarnię. Za wsparcie oferowane są różne nagrody, takie jak:

 • kupony rabatowe
 • paczki kawy specialty
 • zaproszenie na szkolenia on-line w trakcie pandemii
 • zaproszenie na wizytę w palarni po jej wygaśnięciu
 • zaproszenie na stoisko Autumn Coffee Roasters podczas największych na świecie targów kawy – World of Coffee, które odbędą się w październiku w Warszawie

Zbiórka kończy się 9 lipca, a minimalna kwota wynosi 65 tysięcy złotych.

Bezpłatne przewodniki potrzebują Twojego wsparcia

Pandemia całkowicie zatrzymała rynek turystyczny. Firmy liczą straty i szukają rozwiązań pozwalających im przetrwać. The Visitor zbudowało największą w Polsce sieć bezpłatnych przewodników turystycznych pod tym tytułem. Od 19 lat wydawane jest pięć dwumiesięczników: Mazowsze, Małopolska, Dolny Śląsk, Bałtyk oraz Wielkopolska. Czekają one na turystów na lotniskach, w punktach informacji, wypożyczalniach aut, hotelach, restauracjach i ambasadach.

Od 13 marca firma nie ma możliwości wydawania nowych przewodników. 90% klientów i partnerów to hotele i restauracje, a jak wiadomo, są one zamknięte. Nie można więc realizować posiadanych zamówień, a co najgorsze firma nie otrzymuje wynagrodzenia za usługi już wykonane. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na:

 • opłacenie rachunków, których nie udało się zawiesić
 • opłacenie druku i wynajmu redakcji
 • prace nad rozbudową aplikacji Poland Guide by The Visitor

Gdy epidemia się zakończy, przewodnik The Visitor będzie promować ideę #wakacjewpolsce, właśnie jej będzie poświęcony pierwszy numer przewodnika po przerwie.

Zbiórka kończy się 4 maja, do tej pory zebrano ponad 1800 zł, a minimalna kwota wynosi 70 tysięcy.

Stan wyjątkowy PolakPotrafi – podsumowanie

Wiele ciekawych i naprawdę ważnych dla naszego kraju projektów znalazło się w tym momencie nad przepaścią. Wyjątkowa sytuacja wymaga niecodziennych rozwiązań, więc zwracają się one o wsparcie, aby przetrwać lub by zadbać o nasze zdrowie w tym trudnym czasie. Swoją pomoc zaoferowała platforma PolakPotrafi.pl, która nie pobiera żadnej prowizji od projektów umieszczonych w kategorii “Stan Wyjątkowy”. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować oraz wesprzeć wybrane, często przysługują za to naprawdę ciakwe i wyjątkowe nagrody, ponadto sam cel zbiórki przeważnie jest wart rozważenia hojnego gestu wpłacenia datku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj