W Polsce rusza przełomowa technologia utylizacji odpadów 

Polscy inżynierowie we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej opracowali rewolucyjną technologię utylizacji odpadów – technologię ZEWE. Właśnie zakończono próby technologiczne, które potwierdziły jej skuteczność.

„Technologia ZEWE pomyślnie przeszła testy w zakresie pełnego procesu, w tym zgazowania, oczyszczania gazów syntezowych i kogeneracji, osiągając nominalne parametry pracy”- mówi pani Prof. dr hab. inż. Halina-Pawlak Kruczek z Politechniki Wrocławskiej.

Utylizacja odpadów do zera

Wybudowany dla PWiK Brzeg system rozpoczyna działanie w pełnej skali przemysłowej.
To efekt intensywnej pracy polskich inżynierów i technologów. Instalacja ZEWE likwiduje odpady każdego typu. Bezemisyjnie i całkowicie usuwa odpady. Przetwarza je w cenne dla gospodarki zasoby – wodę, energię, gaz i wodór.  Autorem technologii jest firma WTT z Opola we współpracy z Politechniką Wrocławską.  WTT finalizuje rozmowy handlowe z kilkoma potencjalnymi klientami, którzy zamierzają zainstalować technologię w swoich firmach.

Fenomen technologii ZEWE

„ZEWE jest odpowiedzią na dwa wielkie globalne wyzwania. Po pierwsze, konieczność poradzenia sobie z lawinowym wzrostem odpadów komunalnych, niebezpiecznych, przemysłowych i medycznych. Po drugie, znalezienie nowych źródeł energii, przede wszystkim czystych, przyjaznych środowisku naturalnemu.” – mówi Krzysztof Nieć, prezes WTT S. A.

„To absolutna nowość, a fenomenem ZEWE (Zero Emission Waste Elimination) jest to, że dokonuje kompletnej utylizacji odpadów wszelkiego typu – osadów ściekowych, odpadów komunalnych oraz trudnych odpadów przemysłowych i niebezpiecznych, przetwarzając je na cenne zasoby: wodę, energię, gaz i wodór” – mówi Adam Zadorożny, wiceprezes zarządu WTT i współtwórca technologii ZEWE.

Co to oznacza? Rewolucję!

ZEWE otwiera drzwi do świata bez odpadów. Jest brakującym ogniwem Gospodarki Obiegu Zamkniętego. To megatrend gospodarczy, a technologia ZEWE jest odpowiedzią na współczesne potrzeby rynku, redukując ilość odpadów i odzyskując energię.

To również przełomowe rozwiązanie dla zanieczyszczonych miast i regionów - bo za sprawą ZEWE można zredukować ilość szkodliwych dla środowiska oraz uciążliwych dla mieszkańców składowisk i spalarni odpadów. W 2019 r. mieszkaniec Polski wytworzył przeciętnie 332 kg odpadów rocznie i ta ilość rośnie rok do roku (w Danii było ich około 840 kg). Jednocześnie aż 43 % z wytworzonych odpadów trafia na wysypiska.

Paliwo przyszłości

Dotychczasowe metody procesu utylizacji opierają się m.in. na wykorzystaniu procesu spalania, co powoduje wydzielanie do atmosfery szkodliwych związków i odpadów stałych (żużli). Technologia ZEWE w odróżnieniu od technologii spalania wykorzystuje procesy, jakie zachodzą w temperaturze rzędu 1300°C, w której następuje całkowity rozkład substancji organicznych. Szczególnie cenny jest wodór, jaki otrzymujemy w wyniku procesu zgazowania odpadów. Jest to wodór bliźniaczy do wodoru zielonego, który jest otrzymywany w procesie elektrolizy i uważany jest za paliwo przyszłości.

Wodór pozyskiwany z instalacji ZEWE w porównaniu z wodorem zielonym otrzymywanym z elektrolizy wody jest znacznie tańszy w wytworzeniu. Jest łatwo dostępny - występuje tam, gdzie są odpady komunalne czy przemysłowe, czyli wszędzie. Kiedy rozpędzi się gospodarka oparta na wodorze, ZEWE będzie uzupełniającym dostawcą wodoru. 

ZEWE – konstrukcja modułowa

Instalacja ZEWE to konstrukcja kontenerowa, „mobilna”, niewymagająca fundamentowania – zatem może być postawiona wszędzie. Zainstalowana w miejscu powstawania lub składowania odpadów, od razu na miejscu przetwarza odpady w zasoby, które można użyć do własnego użytku albo odsprzedać.

W związku z wprowadzeniem przełomowej technologii ZEWE, WTT S.A. ogłosiło ofertę publiczną Akcji serii B spółki. Oferta przeprowadzana jest w dniach od 17 września do 12 października we współpracy z Domem Maklerskim Navigator. Cena emisyjna oraz liczba Akcji Oferowanych będą ustalone przez Zarząd, po przeprowadzeniu budowania księgi popytu tak, aby łączna wartość wpływów brutto z oferty publicznej Akcji Oferowanych, była nie wyższa niż równowartość w złotych kwoty 1.1 mln Euro. Cena emisyjna jednej Akcji Oferowanej nie będzie wyższa niż 80 zł. Minimalny zapis na Akcje Oferowane wynosi 300 sztuk. Informacje i dokumenty o WTT S.A. oraz o przeprowadzanej Ofercie dostępne są na stronie internetowej Spółki – https://emisja.wttpolska.pl oraz na stronie Domu Maklerskiego Navigator S.A. – https://navigatorcapital.pl/warunki-dostepu-wtt/

Po zakończeniu emisji Akcji serii B, Emitent planuje przeprowadzenie kolejnej emisji – Akcji, serii C, która będzie dedykowana małym inwestorom, umożliwiając im uczestniczenie w ofercie już od 1 akcji. Emisję tą wspierać będzie platforma crowdfundingowa Navigator Crowd www.navigatorcrowd.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj