Platforma Beesfund jest miejscem wielu ciekawych zbiórek crowdfundingu udziałowego. Obecnie można na niej zainwestować w chociażby niezależną polską spółkę Balticus produkującą eleganckie zegarki wysokiej jakości. Stara się ona zgromadzić 2 miliony złotych. Czy uda jej się to zrealizować?
Balticus – podstawowe informacje
Spółkę założył Bartosz Knop, twórca marki Balticus, która powstała w 2014 roku. Wyprodukowanie pierwszego modelu zegarka wymagało 12 miesięcy pracy, od podstaw, które pozwoliły nauczyć się wszystkiego, od wyboru podzespołów, przez współpracę z podwykonawcami, po budowanie dystrybucji.
Czasomierze Balticus są obecnie dostępne w wielu sklepach internetowych w Polsce i za granicą. Do tej pory wyprodukowano ich ponad 3 tysiące sztuk, w większości w ramach limitowanych serii, które wyprzedają się na pniu.
Marka prowadzi również dystrybucję stacjonarną, na którą składa się 18 salonów na terenie Polski oraz 8 sklepów na trzech kontynentach. Stawia ona na bezpośredni kontakt z klientami, tak aby móc wyjaśniać różne aspekty swojej pracy.
Produkcja większości części ma miejsce w Chinach lub Hongkongu, a mechanizmy pochodzą od producentów japońskich lub szwajcarskich. Następnie zegarki są składane i serwisowane w salonie zegarmistrzowskim w Gdyni.
Marka współpracuje również z PGNiG Superligą Piłki Ręcznej oraz Polskim Związkiem Hokeja na Trawie. Jest więc oficjalnym partnerem krajowych lig najwyższej klasy rozgrywkowej w obu tych dyscyplinach. Flagowy model czasomierza Balticus nosi nazwę “Gwiezdny Pył”. W 2019 roku marka sprzedała łącznie tysiąc zegarków, a jej przychody wyniosły ponad milion złotych.
Balticus crowdfunding – cele inwestycyjne
Podstawami budowania sprzedaży w segmencie produktów luksusowych są dwa czynniki: jakość oraz rozpoznawalność marki. Celem spółki jest wchodzenie na coraz wyższe cenowo segmenty rynku oraz potrojenie mocy produkcyjnych. Do takiego rozwoju biznesu potrzebne są większe środki finansowe.
Większośc z nich pozyskanych w ramach tej zbiórki ma zostać przeznaczona na przygotowanie nowych, limitowanych modeli. Obecnie na realizację czekają już takie projekty, jak “Gwiezdny Pył” z automatycznym chronografem czy model ze stali damasceńskiej. Pozostała część ma zostać przeznaczona na zdobycie przewagi konkurencyjnej, a konkretnie pracę nad innowacyjnymi materiałami ceramicznymi, które będzie można wykorzystać w zegarmistrzostwie.
Spółka rozważa również rozpoczęcie współpracy z innymi markami, w celu przygotowania takich produktów, jak portfele, odzież czy akcesoria.
Aby zrealizować te cele, na platformie Beesfund wyemitowanych zostało 1 911 688 akcji o łącznej wartości 2 milionów złotych. Zbiórka dobiegnie końca 10 czerwca, do tego momentu 266 inwestorów nabyło akcje za 776 273 PLN.
Equity crowdfunding na platformie Beesfund
Beesfund to polska platforma crowdfundingu udziałowego założona w 2012 roku. Jej siedziba mieści się w Warszawie. Działa pod hasłem “Pomagamy zrealizować dobre pomysły”.
Popularność Beesfund stale rośnie z roku na rok, a tempo tej tendencji w ostatnich trzech latach gwałtownie się zwiększyło. Od początku jej istnienia przeprowadzono już 74 emisje, zebrano łączną kwotę ponad 46 milionów złotych, a brało w tym udział ponad 47 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.
Najgłośniejsza emisja akcji przeprowadzona za pomocą tej platformy odbyła się w lutym 2019 roku. Wtedy piłkarska spółka Wisła Kraków w celu zgromadzenia kapitału na spłatę zadłużenia, wypuściła 40 tysięcy akcji o łącznej wartości 4 milionów złotych. W ciągu doby wszystkie zostały wykupione przez 9126 inwestorów.
Jeszcze więcej zebrał z kolei projekt Wolf & Oak Distillery zajmujący się prowadzeniem pierwszej profesjonalnej destylarnii whiskey w Polsce i oczywiście produkcją tego trunku. Zgromadzony kapitał wyniósł rekordowe 4 202 820 PLN, 31 111 akcji znalazło 1482 nabywców.
Balticus crowdfunding – czy uda się osiągnąć sukces?
Balticus produkuje eleganckie zegarki wysokiej jakości. Marka ma jednak ambitne plany i rozciągają się przed nią szerokie perspektywy. Do ich zrealizowania i dalszego rozwoju potrzebuje jednak silnego zastrzyku kapitału. Czy uda jej się osiągnąć sukces na miarę międzynarodową? Wiele zależy od inwestorów. Odpowiedni potencjał i pomysł na siebie ta spółka z pewnością posiada.