Equity crowdfunding bardzo szybko zyskuje na popularności. Jest ona bardzo kuszącą propozycją dla inwestorów, którzy pragną pomnożyć swój kapitał i nie boją się przy tym ryzyka. Ta metoda gromadzenia funduszy umożliwia zupełnie alternatywny sposób rozkręcenia własnego biznesu. Początkujące startupy w ten sposób mogą zbierać niezbędne środki bezpośrednio od dużej grupy mniejszych inwestorów w zamian za udziały w ich przedsiębiorstwie.
Co więcej ta nowatorska forma finansowania stała się już głównym źródłem finansowania startupów na świecie. Nie będzie przesadą więc nazwanie tego zjawiska światowym fenomenem XXI wieku. Prawdopodobnie najstarszą platformą tworzącą pomost między początkującymi przedsiębiorstwami, a zainteresowanymi powierzeniem pieniędzy inwestorami jest EquityNet.
Czym jest EquityNet?
EquityNet to dość nietypowa platforma zajmująca się crowdfundingiem udziałowym. Zacznijmy od tego, że została założona już w 2005 roku, czyli kilka lat przed rewolucją finansowania społecznościowego. Jej siedziba mieści się w Nowym Jorku.
Rzecz w tym, że w przeciwieństwie do konkurencji nie umożliwia ona dokonywania transakcji za jej pośrednictwem. Jej działanie polega na udostępnianiu narzędzi umożliwiających stworzenie odpowiedniej oferty skierowanej do inwestorów. Istnieje zarówno darmowa, jak i płatna wersja, oferująca znacznie bardziej zaawansowany pakiet. Jej koszt to 139 dolarów amerykańskich miesięcznie.
Na początku metoda udziałowego finansowania społecznościowego była niszowym rozwiązaniem w USA. Z powodu regulacji prawnych, tylko akredytowani inwestorzy mogli wspierać przedsiębiorstwa. Wszystko zmieniło się w 2012 roku, gdy w życie weszła słynna ustawa JOBS. Od tego momentu praktycznie każdy obywatel mógł nabywać udziały w ten sposób, więc equity crowdfunding zaczął się prężnie rozwijać.
Do tej pory z usług tej platformy skorzystało już ponad 100 tysięcy przedsiębiorstw. Łącznie zgromadziły one więcej niż 300 milionów dolarów.
Co ciekawe, EquityNet jako jedyne na świecie posiada pięć patentów dotyczących różnych technologii finansowania społecznościowego i to już od 2005 roku, czyli zanim termin “crowdfunding” został w ogóle zdefiniowany.
Mowa więc tu o pionierze w tej dziedzinie, który od samego początku nieprzerwanie podąża własnymi ścieżkami, zamiast kierować się rynkowymi trendami. Pomimo swoich niekonwencjonalnych rozwiązań, wciąż nie ustępuje konkurencji pod względem popularności i prestiżu.
Przejdźmy teraz do biznesów, które zrealizowały swój cel, dzięki zaprezentowaniu swojej oferty na platformie EquityNet.
4D Energetics, Inc.
4D Energetics, Inc. to amerykańska firma założona w 2010 roku w Menlo Park w stanie Kalifornia. Zajmuje się stacjonarnym magazynowaniem energii za pomocą specjalnych systemów adsorpcyjnych, które można wielokrotnie ładować. To nowatorska technologia, firma posiada dwa patenty na nią. Gwarantuje ona, że instalacja tych produktów obniża zużycie energii elektrycznej o 20-40%.
Amerykańskie przedsiębiorstwo Raytheon Technologies i południowokoreańskie MegaBess testowały prototypy tych urządzeń i wynik przebiegł w 100% pomyślnie. Aby uruchomić produkcję masową 4D Energetics, Inc. musiało zgromadzić 500 tysięcy dolarów amerykańskich kapitału. Do tej pory otrzymało aż 1 160 000 USD wsparcia od inwestorów. A jego systemy stacjonarnego magazynowania energii już niebawem trafią na rynek.
International Biomass Group, Inc.
International Biomass Group, Inc. jest innym ciekawym przedsiębiorstwem, które zebrało potrzebne fundusze dzięki EquityNet. To amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 2009 roku. Jego siedziba mieści się w Missoula w stanie Montana w USA.
Posiada ono zastrzeżoną autorską metodę pozyskiwania biomasy odpowiedniej do spalania w elektrowniach węglowych z drzew zabijanych przez żuki sosnowe, które są prawdziwą plagą w wielu lasach Stanów Zjednoczonych. Firma wytwarza z nich specjalne pelety o bardzo wysokiej palności przy stosunkowo niewielkiej emisji dwutlenku węgla.
Wykorzystanie biomasy w przyszłości do produkcji energii będzie jedynie rosnąć z każdym rokiem. International Biomass Group wierzy więc, że ich nowatorska metoda stanie się niezbędna i w ciągu siedmiu lat zamierza wybudować aż pięć fabryk. Każda z nich będzie produkować ponad 360 tysięcy ton peletów rocznie. Podpisała już umowy partnerskie z azjatyckimi krajami, aby tamtejsze elektrownie korzystały z tych produktów.
Do budowy pierwszej z nich przedsiębiorstwo potrzebowało zgromadzić kapitał w wysokości 2,5 miliona dolarów amerykańskich. Natomiast udało się zebrać aż 6,2 miliona USD.
EarthWise Ferries Uganda Limited
Przedsiębiorstwo EarthWise Ferries założone w 2008 roku jest kolejnym ciekawym biznesem, który zgromadził środki za pomocą EquityNet. Jego celem miało być połączenie drogą wodną dwóch wielkich miast, które leżą po przeciwnej stronie Jeziora Wiktorii – Kampala w Ugandzie i Mwanza w Tanzanii.
Łącznie żyje w nich ponad trzy miliony ludzi, a są one oddalone od siebie jedynie o dwieście mil. Niestety połączenie między tymi aglomeracjami za pomocą promów przestało istnieć na początku ostatniej dekady. Właśnie tę okazję niezwykle intratnego biznesu EarthWise Ferry zamierzało wykorzystać.
W tym celu miało zakupić dwa nowoczesne katamarany służące zarówno do transportowania mieszkańców, rejsów dla turystów, jak i przewozu towarów. Aby zrealizować te plany, przedsiębiorstwo potrzebowało zgromadzić kapitał w wysokości 2 milionów dolarów amerykańskich. Dokładnie tyle udało się zebrać.
Od 2017 roku po dziś dzień oba promy kursują po tej trasie, a przewoźnik cieszy się doskonałą renomą wśród podróżujących
Czy zatem warto zainteresować się crowdfundingiem udziałowym na platformie EquityNet?
Zdecydowanie tak. Pomimo, że istniejąca spora ilość różnych zagrożeń dotyczących takiej inwestycji, wiąże się ze sporym ryzykiem poniesienia strat. Jednak jeśli zdecydujemy się nabyć udziały przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju, a osiągnie ono spory sukces, to stopa zwrotu okaże się nieporównywalnie większa niż ma to miejsce w przypadku zakupu akcji na giełdzie.
Opatentowana, pionierska platforma EquityNet znakomicie się do tego nadaje. Jak pokazały wyżej opisywane przykłady można na niej natrafić na projekty o ogromnym potencjale, z szansami na gigantyczny sukces finansowy w przyszłości, dzięki nowatorskim technologiom. Albo takie, które perfekcyjnie odnalazły niszę na rynku, którą ktoś po prostu musi wypełnić.
Platforma, pomimo niekonwencjonalnego modelu działania, cieszy się dużym zaufaniem, zarówno ze strony inwestorów, jak i przedsiębiorstw, które prowadzą na niej swoje kampanie. Została ona już doceniona przez tak uznane marki, jak Forbes czy Bloomberg. Wydaje się więc znakomitym miejscem do poszukiwań odpowiedniej oferty, jeśli zamierzamy zainwestować w jakąś firmę na wczesnym etapie rozwoju.