Podczas Invest Cuffs 2022 miała miejsce rozmowa dotycząca inwestowania poprzez polskie platformy crowdfundingowe. Udział w niej wzięli Izabela Kozakiewicz z iKsync Digital, oraz Artur Granicki – prezes Navigator Crowd.
Rozmowa z Arturem Granickim na temat inwestowania poprzez platformy crowdfundingowe
Jakie jest tempo rozwoju crowdfundingu w Polsce?
Crowdfunding jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w zakresie rynku finansowego. Tempo wzrostu wynosi tutaj 200-300% rocznie. Co więcej, zakłada się, że gdy w życie wejdzie polska ustawa o crowdfundingu, to ta skala jeszcze przyspieszy.
Jakiego typu inwestorzy pojawiają się dziś na tym rynku?
Mamy cały przekrój inwestorów – od osób bardzo młodych inwestujących małe kwoty, po doświadczonych inwestorów lokujących w selektywnie wybrane przez siebie spółki technologiczne nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jakiego typu inwestorzy pojawiają się dziś na rynku crowdfundingowym za granicą?
W Wielkiej Brytanii czy USA crowdfunding jest na zupełnie innym poziomie. Tam platformy są w stanie zbierać po kilkaset milionów dolarów czy funtów rocznie. Tam również mamy jednak cały przekrój inwestorów – jednak łącznie z inwestorami instytucjonalnymi. Jest to związane z popularnością inwestycji w startupy na Zachodzie.
Czy crowdfunding jest odpowiednim rynkiem do edukacji młodych inwestorów?
Zdecydowanie tak, crowdfunding powinien być pierwszym etapem edukacji związanej z rynkami finansowymi dla młodych inwestorów.
Jakiego typu emisje mamy dziś realizowane w crowdfundingu?
W ostatnich latach mamy do czynienia z bardzo dużą zmianą. Crowdfunding inwestycyjny rozpoczął się w Polsce od wspierania projektów B2C z natężeniem marketingowym. Dziś idzie on w kierunku profesjonalizacji. Dochodzi więc do selekcji projektów nie o wartości marketingowej, tylko takich, które naprawdę mają szansę wygenerować wysoką stopę zwrotu.
Jak tworzyć swój portfel crowdfundingowy, aby dywersyfikować ryzyko?
Po pierwsze należy zacząć od edukacji finansowej. Po drugie, warto analizować, wyszukiwać różnic między różnymi emisjami. Mowa tutaj o zarządzie, jego doświadczeniu, planach spółki… Dzięki temu możemy oszacować czy zakładana wycena jest realna i czy naprawdę będziemy mogli na tej inwestycji zarobić.
Kolejnym kluczowym aspektem jest perspektywa wyjścia – czy jest ona realna i jaki jest jej horyzont czasowy. Przy tym oczywiście warto dywersyfikować portfel inwestycyjny i wybierać spółki z różnych branż.
Czy trzeba dobrze znać się na danej branży, gdy dobieramy z niej spółki do portfela?
Zdecydowanie tak – wtedy znacznie łatwiej jest nam przeanalizować potencjał danej spółki. Nie możemy jednak być ekspertami w każdej z branż, zwłaszcza w przypadku młodych inwestorów, którzy dopiero zdobywają wiedzę i gromadzą doświadczenie. Dlatego kluczem do sukcesu jest szeroka dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.
Kiedy wzrośnie płynność na rynku crowdfundingowym?
Niestety jeszcze chwilę musimy na to poczekać. Platformy crowdfundingowe, które uzyskają licencję na swoją działalność, będą jednak miały możliwość prowadzenia rynku wtórnego, co w teorii powinno dawać w teorii możliwość szybkiego wyjścia z inwestycji. Jednak zanim ten rynek wtórny na danej platformie się upłynni, będzie musiało minąć sporo czasu.
Dziś więc najbardziej pożądana jest możliwość wyjścia z emisji poprzez giełdę. Dlatego na platformie Navigator Crowd emitenci muszą zobowiązać się do debiutu na rynku NewConnect w ciągu 3 lat od przeprowadzenia emisji.
Jaka jest przyszłość crowdfundingu od strony prawnej?
Rynek crowdfundingu na pewno będzie rozwijał. Cały czas czekamy na polską ustawę dotyczącą crowdfundingu. Według Artura Granickiego w przyszłym roku licencje dla platform crowdfundingowych będą już udzielne, dzięki czemu ich działalność zbliży się do domów maklerskich.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.