Co Polacy chętnie wspierają, czyli top 10 projektów na Wspieram.to

projects Crowdfunding w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Za pomocą finansowania społecznego zostało zrealizowanych już wiele ciekawych projektów. W niektórych przypadkach uzbierana suma robi wielkie wrażenie, często potrafiła nawet znacznie przekroczyć próg osiągnięcia celu. Przykładem popularnej platformy crowdfundingowej w Polsce jest Wspieram.to.

Wspieram.to – podstawowe informacje

Wspieram.to powstało już w 2011. Jest to platforma wspierania osób kreatywnych. Miejsce do zaprezentowania pomysłów, które dotąd nie mogły być wcielone w życie bez odpowiedniej ilości gotówki. Oprócz przestrzeni do prezentowania swych idei platforma udostępnia również narzędzia ułatwiające ich promocję w mediach społecznościowych. Łącznie na realizację projektów zostało dokonanych ponad 371 tysięcy wpłat na całkowitą kwotę ponad 26 milionów złotych. Poniżej przedstawione zostanie 10 największych zbiórek w historii Wspieram.to.

Anno Domini 1666 (miejsce 10)

Miejsce 10 na liście top 10 projektów na Wspieram.to zajmuje gra planszowa Anno Domini 1666. Gracze stoją w niej na czele drużyn – wśród których znajdują się bohaterowie trylogii Sienkiewicza oraz muszkieterowie znani z powieści Alexandra Dumasa. Drużyny starają się wypełnić stojące przed nimi zadania określone przez scenariusz. Rozgrywka może trwać od 30 do 120 minut. Występują dwa typy scenariuszy. Pierwszy to bitewny, a drugim są misje przygodowe.

Oczywiście za wpłatę przysługiwały nagrody, podstawową był zestaw z podstawowymi figurkami za minimum 299 zł, a przy wyższych kwotach można było otrzymać zestaw z metalowymi figurkami czy różne dodatki do gry. Pakiet All-in metal, zawierający absolutnie wszystko z metalowymi figurkami wymagał wpłaty w wysokości 1410 zł. Zbiórka miała miejsce w 2018 roku, celem było 50 tysięcy złotych, natomiast udało się zebrać znacznie więcej – aż 226 709 zł, dokonano tego za pomocą 1099 wpłat.

Wampir: Maskarada gra fabularna (miejsce 9)

Następna pozycja na liście top 10 projektów na Wspieram.to należy do gry fabularnej Wampir: Maskarada. Firma Alis.Games została założona w czerwcu 2018 roku. Jednym z jej głównych celów było wydanie polskiej wersji nowej edycji Wampira: Maskarady. To narracyjna gra grozy, której pierwsza edycja została wydana już w 1991 roku. W połowie 2019 tej młodej firmie udało się zdobyć licencję na wydanie tej gry w Polsce, w ojczystym języku. Od tego czasu rozpoczęły się przygotowania do jej wypuszczenia i od listopada rozpoczęła się zbiórka, aby urzeczywistnić wydanie polskiej edycji Wampira: Maskarady.

To oryginalna gra fabularna osobistego i politycznego horroru. Bohater wciela się w wampira walczącego o przeżycie, zwierzchnictwo i swoje zanikające człowieczeństwo – pełen obaw do czego jest zdolny oraz otoczony przerażającymi nieludzkimi spiskami. Premiera polskiej edycji Wampira: Maskarady przewidziana jest na 31 października 2020 roku.

Dla wspierających, oferowane były liczne nagrody, od podstawowej wersji Wampira: Maskarady za minimum 169 zł, po wersję deluxe wraz ze wszystkimi planowanymi dodatkami oraz ekskluzywną wejściówką na “Convention of Thorns” – największy larp w Świecie Mroku, organizowany w zamku Książ w Wałbrzychu, obejmuje noclegi, wyżywienie, dodatkowe atrakcje i oczywiście 3-dniowy larp, koszt takiego zestawu wyniósł minimum 3599 zł. Zbiórka zakończyła się w marcu 2020, celem było 60 tysięcy złotych, natomiast finalny wynik był znacznie wyższy – 265 506 zł, dokonano tego za pomocą 1328 wpłat.

Liski: Ojojanie (miejsce 8)

Na miejscu 8 listy top 10 projektów na Wspieram.to jest kooperacyjna gra Liski: Ojojanie, gdzie Puchaterowie Lisiego Królestwa przybywają, aby uratować liski przed koszmarami i problemami. Zasady są jasne i proste, by wygrać trzeba współpracować, czas rozgrywki wynosi 25 minut, jest ona przeznaczona maksymalnie dla 5 graczy. Zadaniem graczy jest rozwiązywanie problemów i komplikacji życia codziennego przedstawionych na kartach.

Aby gra została wydana, wymagane było uzyskanie 30 tysięcy złotych, z kolei po przekroczeniu tej kwoty miały zacząć się pojawiać kolejne dodatki i rozszerzenia. Co więcej, twórczyni zbiórki gwarantowała satysfakcję, co oznacza, iż jeśli gra nie spełniłaby oczekiwań klienta, można było ją odesłać (odpakowaną) w ciągu 30 dni i otrzymać zwrot pieniędzy.

Podstawową nagrodą za projekt była oczywiście gra wraz z dodatkiem za koszt minimum 130 zł, natomiast droższe zestawy zawierały jeszcze 12 figurek, drewnianą skrzynkę, torbę i kolorowankę. Zbiórka zakończyła się w maju 2019, celem było 30 tysięcy złotych, natomiast finalny wynik był znacznie wyższy – 276 052 zł, dokonano tego za pomocą 2188 wpłat.

T.I.M.E Stories (miejsce 7)

Miejsce 7 na liście top 10 projektów na Wspieram.to zajmuje kolejna gra. T.I.M.E Stories to rewolucyjna gra planszowa o podróżach w czasie, w której gracz wciela się w rolę agentów potężnej organizacji ratującej ludzkość przed zgubnymi następstwami paradoksów czasu. Misje polegają na skokach w przeszłość i zapobieganiu zdarzeniom, których wystąpienie w przeszłości może mieć katastrofalne skutki dla teraźniejszości. Każda z nich odbywa się w innych czasach. Celem jest stworzenie drużyny agentów sprawujących kontrolę nad miejscowymi, gra wymaga umiejętności współpracy, dobrej pamięci i sprytu.

Zaletą gry jest unikalny system zapisu rozgrywki. Jeśli zabrakło czasu, by ją dokończyć, wystarczy schować elementy do pudełka w odpowiednie przegródki. Przeznaczona jest od dwóch do czterech graczy. Wcześniej została ona wydana w wersji angielskiej, francuskiej, japońskiej i niemieckiej i otrzymała nominacje do licznych prestiżowych nagród.

Aby wydać grę wraz z trzema dodatkowymi scenariuszami, wymagane było uzbieranie 60 tysięcy złotych, z kolei po przekroczeniu tej kwoty miały zacząć się pojawiać dodatkowe karty. Standardową nagrodą za projekt była oczywiście podstawowa wersja gry za minimum 149 zł, oprócz tego można było otrzymać dodatkowe scenariusze, a kompletny zestaw otrzymywało się za wpłatę minimum 365 zł. Zbiórka zakończyła się w czerwcu 2016, celem było 60 tysięcy złotych, natomiast finalny wynik był znacznie wyższy – 284 219 zł, dokonano tego za pomocą 796 wpłat.

Karty Magia Y v2 (miejsce 6)

Na miejscu 6 w rankingu top 10 projektów na Wspieram.to uplasowały się karty Magia Y v2. Projekt zakładał stworzenie najładniejszych, najbardziej ekskluzywnych polskich kart do gry wyprodukowanych w legendarnej fabryce United States Playing Card Company. Ich wyróżniającymi się cechami miały być, najwyższa światowa jakość oraz unikatowy design.

Podstawową nagrodą za projekt była oczywiście talia Kart Y v2 za minimum 40 zł. Z kolei za wpłatę 100 zł i więcej można było otrzymać Karty Y Gold edition ze złotą folią. Zbiórka zakończyła się we wrześniu 2016, celem było 38 tysięcy złotych, natomiast finalny wynik był znacznie wyższy – 295 462 zł, dokonano tego za pomocą 4125 wpłat.

Wirtualne Serce WOŚP 2017 (miejsce 5)

Miejsce 5 na liście top 10 projektów na Wspieram.to zdobyło Wirtualne serce WOŚP 2017. Była to już czwarta zbiórka prowadzona przez platformę Wspieram.to na rzecz “wirtualnej puszki” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W styczniu 2017 roku udało się osiągnąć rekordową dla niej kwotę 301 205 zł, a dokonano tego za pomocą 8138 wpłat.

STWORZE – gra planszowa (miejsce 4)

Na miejscu czwartym listy top 10 projektów na Wspieram.to uplasowała się przygodowa gra planszowa STWORZE. Przenosi ona gracza w świat słowiańskiej mitologii, pełnej niezwykłych magicznych postaci, żyjących i będących częścią ich codzienności. Potrafią one okazać łaskę, ale lekceważone, karzą ludzi swoim gniewem. Gracze wcielają się w ośmiu bohaterów – Stworzy i realizując kolejne zadania, zwiększają swoje wpływy w krainie. Zwycięzcą zostanie ten, kto wypełni wszystkie misje ze swojej talii.

Pomysł na grę zrodził się 1,5 roku przed zbiórką. Wtedy grupa pasjonatów założyła inicjatywę wydawniczą Underworld Kingdom. Celem kampanii było samodzielne wydanie gry ze wszystkimi jej elementami, na co wymagana kwota wynosiła 45 tysięcy złotych, z kolei po przekroczeniu tego progu miały zacząć się pojawiać dodatkowe karty, żetony i figurki. Gra umożliwia dwa warianty rozgrywki:

  • podstawowy trwający 90 minut dla początkujących graczy
  • zaawansowany dla graczy już zapoznanych z rozgrywką, trwający 180 minut
    Oba warianty przeznaczone są maksymalnie dla 5 graczy.

Podstawową nagrodą był oczywiście egzemplarz gry planszowej STWORZE za wpłatę minimum 149 zł. Zbiórka zakończyła się w lipcu 2017, celem było 45 tysięcy złotych, natomiast finalny wynik był znacznie wyższy – 311 008 zł, dokonano tego za pomocą 3447 wpłat.

BIBLIA AUDIO superprodukcja Stary Testament (miejsce 3)

Podium listy top 10 projektów na Wspieram.to otwiera BIBLIA AUDIO superprodukcja Stary Testament. Pomysł udźwiękowienia najpopularniejszej księgi w dziejach ludzkości różni się od audiobooka. Celem jest, by zabrzmiała ona w nowoczesnej odsłonie, z pełną obsadą aktorską, muzyką i efektami dźwiękowymi, aby trafiała do współczesnego odbiorcy. Następnie miała ona zostać udostępniona dla każdego za darmo. Słuchowisko trwa 90 godzin, rozpisane jest na ponad 300 aktorów i muzyków.

Podstawową nagrodą za minimum 210 zł był box z trzema płytami, na których umieszczone jest ponad 23-godzinne słuchowisko Nowego Testamentu, które powstało również dzięki zbiórce zorganizowanej na platformie Wspieram.to przez firmę OSORNO pół roku wcześniej. Natomiast za minimalną wpłatę 1700 zł oferowane było zagranie jednej z ról biblijnych, na tę okazję przygotowane było po 20 ról męskich i żeńskich. Zbiórka zakończyła się w grudniu 2016, celem było 576 700 zł, natomiast finalny wynik wyniósł 582 647 zł, dokonano tego za pomocą 1933 wpłat.

Hejtoholik – Hejtbusters czyszczą Polskę z hejtu (miejsce 2)

Wiceliderem zestawienia największych zbiórek crowdfundingowych na platformie Wspieram.to został projekt Hejtoholik – Hejtbusters czyszczą Polskę z hejtu. Ideą projektu jest wyeliminowanie hejtu i nieuzasadnionej krytyki z polskich miast. Natomiast celem zbiórki sfinansowanie ogólnopolskiej Trasy Hejtbusters wraz ze spotkaniami z autorem książki “Hejtoholik” – Michałem Wawrzyniakiem. Ambasadorem projektu został Jurek Owsiak.

Podstawową nagrodą za minimum 25 zł była wejściówka na jedno ze spotkań cyklu Trasy Hejtbusters, natomiast wpłacając minimum 5000 zł otrzymywało się możliwość zorganizowania godzinnego wystąpienia Michała Wawrzyniaka w wybranym mieście oraz bilet PLATINUM na dwudniowe show i szkolenie Hejtoholik 2016 w Kaliszu. Zbiórka zakończyła się w czerwcu 2016, celem było 33 300 zł, natomiast finalny wynik był znacznie wyższy – 600 410 zł, dokonano tego za pomocą 1394 wpłat.

Zew Cthulhu RPG – gra fabularna (miejsce 1)

Tytuł największej zbiórki na liście top 10 projektów na Wspieram.to zajął Zew Cthulhu. To kultowa gra fabularna osadzona w świecie mitów H.P. Lovecrafta. Jeden z graczy wciela się w Strażnika Tajemnic, narratora opowiadającego historię. Reszta uczestników to Badacze Tajemnic, rozwiązujący zagadki bohaterowie z przypadku, którzy próbują powstrzymać mroczne siły przed przejęciem kontroli nad światem.

Celem projektu było wydanie siódmej edycji gry Zew Cthulhu wraz z wieloma dodatkami. Do ufundowania jej podstawowej wersji, nazywanej Księgą Strażnika wraz z Zasobnikiem, Ekranem, Podręcznikiem z dwoma Scenariuszami, trzema Mapami oraz pięcioma Kartami Badaczy wymagane było uzbieranie 60 tysięcy złotych. Z kolei po przekroczeniu tej kwoty miały zacząć się pojawiać ulepszenia Księgi, pomoce, dodatkowe karty, scenariusze, mapy i kości k100.

Podstawową nagrodą był zestaw startowy z Księgą Strażnika Tajemnic za minimum 189 zł. Natomiast za wpłatę 1666 zł i więcej otrzymywało się Zestaw VIP zawierający Ekskluzywną Księgę Strażnika Tajemnic, starter, limitowane kości k100, Ekskluzywny Scenariusz, Zasobnik Strażnika Tajemnic oraz inne dodatki wraz z możliwością zostania postacią w jednym ze scenariuszy oraz biletem na targi CarcosaCon 2019. Zbiórka zakończyła się 30 listopada 2018, a główny cel wynoszący 60 tysięcy złotych został osiągnięty już w 23 minuty od jej rozpoczęcia! Finalny wynik był znacznie wyższy – 1 069 469 zł i spełnił wszystkie dodatkowe cele. Dokonano tego za pomocą 7980 wpłat.

Top 10 projektów na Wspieram.to – podsumowanie

Omówiliśmy największe zbiórki organizowane na platformie crowdfundingowej Wspieram.to. Jak można łatwo zauważyć, największą popularnością wśród Polaków, wspierających przedsięwzięcia cieszyły się różnego rodzaju gry, z Zew Cthulhu RPG na czele.

Jeśli interesuje Cię temat crowdfundingu i być może chcesz wesprzeć kreatywne osoby w realizacji ich marzeń, dowiedz się więcej o projektach i poznaj dostępne platformy crowdfundingowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj