Podczas Invest Cuffs 2022 miała miejsce debata dotycząca najlepszych branż w sektorze startupów. Wzięli w niej udział:
- Izabela Kozakiewicz – iKsync Digital
- Jana Niedźwiedź- Gliniecka – Doradczyni Zarządu Assay Management
- Paweł Zylm – Partner zarządzający COBIN Angels.
Oto czego się dowiedzieliśmy:
Debata Invest Cuffs 2022 na temat najlepszych startupowych branż
Jakie branże w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością wśród polskich inwestorów?
Wśród inwestorów indywidualnych nie ma jednej kluczowej branży na rynku startupów, przeważnie celują oni w startupy z branż, na których zwyczajnie się znają. Inwestowanie w startupy idzie jednak w tym samym kierunku, co ogólny rozwój technologiczny – w Polsce i na świecie.
W efekcie największe znaczenie mają nowe technologie i ochrona środowiska. Co ważne, inwestorzy stają się coraz dojrzalsi i już dziś przez swoją inwestycję chcą wpłynąć na zrównoważony rozwój na świecie.
Czy jest różnica pod względem branż i trendów w Polsce i na największych zachodnich rynkach startupowych?
Absolutnie nie ma jakiejkolwiek zauważalnej różnicy. Inna jest po prostu skala inwestycji i otoczenie formalnoprawne. Z tego powodu, w Polsce problemy mają rozwiązania z branży fintech, które na Zachodzie doskonale się rozwijają.
Jakie branże startupowe cechują się obecnie najwyższą dynamiką wzrostu?
Na całym świecie najszybszym wzrostem charakteryzują się obecnie właśnie startupy z branży fintech. Drugie miejsce zajmuje sztuczna inteligencja, a na najniższym stopniu podium znalazły się cleantech, czyli projekty związane z ochroną środowiska, ekologią, sektorem ESG.
Czy w Polsce jesteśmy gotowi na dynamiczny rozwój startupów?
I tak, i nie. Z jednej strony polskie startupy technologiczne miewają problemy ze wspomnianymi regulacjami prawnymi. Borykają się z nimi między innymi startupy z branży medycznej, które mogą już implementować swoje innowacyjne rozwiązania w Stanach Zjednoczonych, lecz do polskich szpitali nie zostaną dopuszczone.
Jednocześnie polskie startupy radzą sobie w obecnym otoczeniu coraz lepiej. Po prostu szukają one odbiorców swoich rozwiązań poza Polską.
Czy trend zrównoważonego rozwoju ma dziś istotny wpływ na rozwój startupów z innych sektorów?
Absolutnie tak. Wynika to już z wymagań nakładanych przez Unię Europejską. W konsekwencji, trudno jest oddzielić zrównoważony rozwój od swojej działalności. W innym przypadku, prowadzenie biznesu dziś po prostu nie będzie się opłacać, ponieważ konkurencja z całą pewnością będzie już szła z tym trendem.
Co więcej, w kolejnych latach, rządy będą przeznaczać coraz więcej środków dla firm na działania związane ze zrównoważonym rozwojem, dlatego odpowiednio prowadzone startupy będą skutecznie z nich korzystać.
Jak dobierać startupy do swojego portfela inwestycyjnego?
Wiele zależy tutaj od kapitału. Jeśli mamy na taką inwestycję przeznaczone maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych, to jedyną formą, która tutaj wchodzi w grę jest equity crowdfunding. Przy kapitale rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych mamy do wyboru również inwestycję, jako Anioł Biznesu. Posiadając natomiast kilkaset tysięcy złotych możemy również rozważyć fundusz Venture Capital.
Bardzo istotny jest również apetyt na ryzyko. Niektóre projekty, które mają już za sobą pierwsze kroki na rynku, cechują się nieco niższym ryzykiem niż większość startupów (choć oczywiście nadal jest ono ponadprzeciętnie wysokie). Co więcej, inwestor powinien powierzać swoje środki wyłącznie takim biznesom, które rozumie.
Warto także dywersyfikować spółki w swoim portfelu inwestycyjnym. W efekcie powinno się zatem inwestować w startupy z różnych branż, a nie tylko z tej najpopularniejszej. W tych branżach, o których mówi się najczęściej, wyceny są bowiem z reguły są zawyżone.
Oczywiście należy także analizować liczby, dane finansowe, które za tym startupem stoją. Nie wolno także zapominać o zwróceniu bacznej uwagi na perspektywy wyjścia z inwestycji w dany startup.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.