Warren Buffett – szósty najbogatszy człowiek świata według zestawienia Forbes. Absolutny wzór do naśladowania, którego każdy ruch śledzą miliony inwestorów na całym świecie. Nic dziwnego, skoro w ten sposób zarobił już ponad 80 miliardów dolarów. Nazywany jest “Wizjonerem z Omaha”. To właśnie z tego miasta pochodzi. A co więcej znajduje się tam siedziba Berkshire Hathaway – holdingu, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest sam Buffett. Znany jest z zamiłowania do inwestowania w wartość, co oczywiście przekłada się na długoterminową technikę handlu oraz przekonania do analizy fundamentalnej. Oznacza to, iż nie bazuje na aktualnych trendach, lecz dokładnie weryfikuje kondycję finansową spółki, porównuje do jej konkurencji, a nawet całego sektora gospodarczego. Kieruje się również prostą zasadą – inwestuje tylko w takie spółki, które rozumie.
Przejdźmy więc do tytułowego pytania – w co Warren Buffett inwestował najwięcej środków w tym nietypowym dla rynku kapitałowego roku spod znaku pandemii COVID-19? Dowiemy się poniżej.
Snowflake
Snowflake to firma zajmująca się się przechowywaniem danych w chmurze. Została założona w 2012 roku, a jej siedziba mieści się w San Mateo w stanie Kalifornia. Snowflake zmieniło sposób myślenia o hurtowniach danych. Baza danych w chmurze tej firmy jako pierwsza umożliwiła analizę olbrzymich ilości danych w czasie rzeczywistym. Firma w tym roku przeprowadziła największą na świecie ofertę publiczną (IPO) dotyczącą oprogramowania. Wchodząc na giełdę NYSE we wrześniu zarobiła 3,86 miliarda dolarów. Ku ogromnemu zaskoczeniu ekspertów, w Snowflake zainwestował także Warren Buffett, dotychczas znany ze swojego sceptycyzmu wobec dużych IPO (po raz ostatni zainwestował w pierwotną ofertę publiczną na amerykańskim rynku w… 1956 roku. Tamtą spółką był Ford). Berkshire Hathaway nabyło ponad 6 milionów akcji Snowflake za łączną sumę 1,44 miliarda dolarów.
Bank of America
To największy bank USA pod względem aktywów oraz czołowy na świecie. Jego korzenie sięgają już 1784 roku. Nie jest tajemnicą, że Warren Buffet uwielbia branżę bankową. Nic więc dziwnego, że Bank of America już od lat stanowi jedną z największych inwestycji Berkshire Hathaway. Buffett posiada ponad miliard akcji tej spółki, czyli niemal 12% wszystkich papierów wartościowych przez ten bank wyemitowanych, co oznacza, że jest jego największym inwestorem. W te wakacje Buffett nabył kolejny pakiet akcji Bank of America za łączną kwotę 2,1 miliarda dolarów. Wyrocznia z Omaha uważa, że długofalowo będzie to bardzo intratna inwestycja, ponieważ bank mocno skorzysta na rozpoczęciu podnoszenia stóp procentowych, do którego ma dojść w 2023 roku.
AbbVie, Merck & Co. i Bristol-Myers Squibb
AbbVie to amerykańska firma biofarmaceutyczna, która prowadzi badania nad zaawansowanymi oraz innowacyjnymi terapiami stosowanymi w leczeniu najbardziej złożonych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Została założona w 2013 roku w ramach oddzielenia zespołu badawczego od Abbott Laboratories. Jej siedziba mieści się w Lake Bluff w stanie Illinois. Główne obszary jej działania to: immunologia, wirusologia, onkologia i neurobiologia.
Merck & Co. to międzynarodowy koncern farmaceutyczny pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Założony został w 1891 roku jako spółka zależna od niemieckiego przedsiębiorstwa Merck. Od 1917 funkcjonuje już jako niezależna firma, obecnie jest jedną z siedmiu największych na świecie w tej branży. Jej siedziba mieści się w Kenilworth w stanie New Jersey.
Bristol-Myers Squibb to amerykańska firma biofarmaceutyczna. Powstała w 1989 roku w wyniku połączenia przedsiębiorstw Bristol-Myers (utworzonego w 1887) i Squibb (założonego w 1858). Jej siedziba mieści się w Nowym Jorku. Firma wprowadziła na rynek wiele nowych leków na poważne schorzenia.
W połowie listopada Berkshire Hathaway nabyło akcje wszystkich trzech spółek za łączną robiącą ogromne wrażenie sumę 5,53 miliarda dolarów. Konkretnie Buffett kupił udziały w AbbVie i Merck & Co. po 1,88 miliarda USD, a w Bristol-Myers za 1,81 miliarda $. W jakim celu zainwestował tak wiele w branżę medyczną? Prawdopodobnie chciał w ten sposób zwrócić uwagę całego świata na gigantyczny potencjał rozwoju tych spółek.
Berkshire Hathaway
Okazuje się, że największą inwestycją Warrena Buffetta w 2020 roku (przynajmniej do tej pory) było… odkupienie własnych akcji. Co więcej, to prawdopodobnie największa operacja jaką kiedykolwiek przeprowadził legendarny inwestor. Przez pierwsze 3 kwartały holding Berkshire Hathaway nabyło akcje Berkshire Hathaway (klasy A i B) za łączną sumę 15,7 miliarda dolarów. Dlaczego fundusz odkupuje własne akcje? Uważa się, że jest to konsekwencja pandemii koronawirusa. Gdyż mocno odbiła się ona na kondycji, zarówno jego samego, jak i posiadanych przez niego przedsiębiorstw.
Co ciekawe, w liście do inwestorów, który został opublikowany w lutym, Warren Buffett informował, że Berkshire dokona odkupu akcji tylko w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, jeśli uzna, że akcje funduszu są na rynku tańsze niż wynosi ich wartość. Po drugie – jeżeli holding będzie mieć minimum 20 miliardów wolnej gotówki. Buffett zaznaczył przy tym, że pragnie, by zmniejszyła się liczba akcji Berkshire Hathaway. Dlatego, jeśli ulegną one deprecjacji, to fundusz będzie bardziej agresywny w ich odkupywaniu.