Platforma Crowdway jest miejscem wielu zbiórek crowdfundingu udziałowego. Obecnie można na niej zainwestować w różne niecodzienne projekty szukające swojej niszy. Interesująca wydaje się choćby spółka Akardo – biznes e-commerce sprzedający ręcznie robione obuwie.
Akardo – podstawowe informacje
Akardo od 2013 roku sprzedaje za pośrednictwem swojego sklepu internetowego obuwie wykonywane ręcznie przez lokalnych rzemieślników. Do tej pory spółka obsłużyła zamówienia na łączną kwotę ponad 10 milionów złotych, a współpracujący z nią szewcy wyprodukowali ponad 60 tysięcy par butów.
Akardo to połączenie pasji, profesjonalizmu i szacunku do pracy rzemieślników. Firma zlokalizowana jest w Wadowicach. To właśnie tutaj znajdują się mistrzowie branży obuwniczej, którzy kontynuując rodzinną tradycję, prowadzą niewielkie zakłady. Spółka z nimi współpracuje oferując doskonałej jakości wyroby w sklepie online.
W tym momencie siedem zakładów szewskich wytwarza obuwie dla Akardo, a kolejne czekają na możliwość dołączenia. Stanie się to możliwe wraz z powstaniem nowych kolekcji oraz stworzeniem magazynu.
Akardo crowdfunding – cele obecnej emisji
Spółka chce przyspieszyć proces sprzedaży obuwia. Potrzebuje do tego przestrzeni magazynowej, w której będzie składować towar oraz kapitału obrotowego. Planuje również zaopatrzyć się w podeszwy mniej typowych rozmiarów. Na te cele potrzebuje zgromadzić kapitał w wysokości 700 tysięcy złotych.
Spółka zamierza także uruchomić męską markę premium z wysyłką dostępną na terenie całej Unii Europejskiej. W tym celu ma zostać stworzony oddzielny dwujęzyczny sklep internetowy. Oferowane w ten sposób obuwie ma być tworzone m.in. za pomocą metody Blake. Polega ona na przyszyciu podeszwy wraz z podpodeszwą jednym szwem do cholewki. Obniża to wagę buta i zwiększa łatwość jego rozchodzenia.
Ma powstać również kilka modeli klasycznych trampków wykonanych z wysokiej jakości skór, dodatkowo wyposażonych w profilowane, wyciągane wkładki. Spółka planuje na to przeznaczyć 200 tysięcy złotych.
Akardo ma zamiar również wprowadzić kolekcję dziecięcą, składającą się z 10 modeli dla chłopców i 15 dla dziewczynek. Następnie będzie chciała stopniowo ją zwiększać. Produkcją ma zająć się zakład szewski z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu obuwia dla dzieci. Mają to być produkty wysokiej jakości, zapewniające prawidłowy rozwój dziecięcych stóp, wykonane z najlepszej jakości skór, z wyprofilowaną i wyjmowaną wkładką. Spółka planuje również rozbudować dział projektowy. Na obie te inwestycje potrzebuje po 50 tysięcy złotych.
Po realizacji tych celów, następnym krokiem ma być uruchomienie sklepów online skierowanych na rynki Czech, Słowacji oraz Ukrainy.
Tak więc spółka chce zgromadzić kapitał w wysokości miliona złotych. Aby tego dokonać, rozpoczęła emisję 111 111 akcji na platformie Crowdway. Kończy się ona 24 czerwca, a do tej pory 233 inwestorów nabyło 43 940 z nich.
Potencjał dla akcjonariuszy Akardo
Spółka planuje debiut na rynku NewConnect w latach 2023-2025. Oprócz tego, bierze ona pod uwagę możliwość odkupienia akcji od wszystkich akcjonariuszy w przypadku pojawienia się większego inwestora. Oczywiście będzie można również sprzedać akcję dowolnemu zainteresowanemu nabywcy.
Equity crowdfunding na platformie Crowdway
Crowdway jest jedną z największych w Polsce platform equity crowdfundingu. Działa od 2015 roku. Do tej pory zrealizowała kampanię na łączną kwotę ponad 15 milionów złotych oraz pobiła rekordy crowdfundingu udziałowego w Polsce. Proponuje ona inwestorom zaangażowanie w wysokiej jakości aktywa w trzech liniach portfelowych:
- Dynamika (projekty w fazie dynamicznego wzrostu)
- Stabilność (produkty nieruchomościowe stabilnego zwrotu)
- Innowacje (startupy)
Duży sukces na tej platformie święciły chociażby dwie emisje spółek Janusza Palikota z branży piwnej: Tenczyńska Okovita i Tenczynek Bezalkoholowe. Każda z nich zebrała ponad 4 miliony złotych, pierwsza w 36 a druga zaledwie w 30 dni.
Czy Akardo crowdfunding odniesie sukces?
Spółka Akardo wydaje się być bardzo ciekawym projektem, z unikalnym pomysłem na siebie i bardzo dużym potencjałem rozwoju. Cele są ambitne, chce ona nie tylko szybko realizować zamówienia klientów w całej Polsce, lecz również dotrzeć do miłośników wysokiej jakości ręcznie wykonywanego obuwia w sąsiednich krajach. Jednak, aby jej się to udało, potrzebuje ona odpowiedniego wsparcia ze strony inwestorów, bardzo wiele w tej chwili od nich zależy.