Janusz Palikot to wyjątkowo przedsiębiorcza osoba, która świetnie sobie radzi w polskim crowdfundingu. Chyba wszyscy biznesmeni zainteresowani tym sposobem finansowania zazdroszczą mu sukcesów. Po dwóch stuprocentowo udanych zbiórkach bijących rekordy na platformie Crowdway, szybko przyszedł czas na trzecią. Jego nowym projektem jest Alembik Polska – sieć lokalnych destylarnii kraftowej wódki. Czy znów komplet akcji wyprzeda się na pniu?
Twórca Alembik Polska – Janusz Palikot
Janusz Palikot urodził się w 1964 roku. Jest polskim przedsiębiorcą, filozofem i byłym politykiem. W latach 1987-1989 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii Polskiej Akademii Nauk. Rok później utworzył firmę Ambra produkującą wina musujące. Po 11 latach sprzedał swoje udziały w niej i założył spółkę Jabłonna, poprzez którą kontrolował Polmos Lublin. Jej akcje sprzedał w 2006 roku, gdy zadebiutowała na giełdzie.
W 2005 dołączył do Platformy Obywatelskiej, wystartował w wyborach do Sejmu z list tej partii i uzyskał mandat poselski. W kolejnych wyborach parlamentarnych dwa lata później ponownie uzyskał mandat poselski. Z członkostwa w klubie i partii zrezygnował w październiku 2010 roku, a następnie zarejestrował własną – Ruch Palikota. W wyborach w 2011 ta właśnie partia kierowana przez niego zajęła trzecie miejsce, a on i tym razem uzyskał mandat poselski.
W 2013 roku partia Ruch Palikota przekształciła się w ugrupowanie Twój Ruch. Dwa lata później zadeklarował start w wyborach prezydenckich, lecz zajął w nich dopiero siódme miejsce. We wrześniu 2015 zrzekł się mandatu poselskiego, a w kolejnych wyborach jeszcze raz kandydował do Sejmu jako lider lubelskiej listy Zjednoczonej Lewicy. Tym razem nie uzyskał mandatu, a dwa lata później zadeklarował zakończenie kariery politycznej.
Crowdfunding w wykonaniu Janusza Palikota
Janusz Palikot w 2018 roku odkupił od Marka Jakubiaka Browar Tenczynek i zaczął wykorzystywać crowdfunding udziałowy do gromadzenia środków na jego rozwój. Pierwszą zbiórkę zorganizował pod koniec października 2019. Miała ona na celu oczywiście sfinansowanie projektu z branży alkoholowej – Tenczyńskiej Okovity.
To znana małopolska gorzałka z różnych zbóż i owoców. W przeszłości destylowano ją w Tenczynku. 28 października na platformie Crowdway ruszyła emisja akcji spółki Tenczyńska Okovita. Zostało ich wypuszczonych 190 tysięcy, a koszt jednej wynosił 22 złote. Już w 36 dni zostały sprzedane wszystkie, dokonało tego 1339 inwestorów. Łączna kwota wyniosła więc 4,18 milionów PLN, co jest rekordem w Polsce.
Niecałe pół roku później Janusz Palikot postanowił pójść za ciosem i zorganizował drugą zbiórkę. Tym razem wpadł na pomysł wprowadzenia na rynek innego produktu związanego z piwnym sektorem.
Założył w tym celu spółkę Tenczynek Bezalkoholowe, której celem jest wytwarzanie regionalnych i rzemieślniczych piw o zawartości alkoholu 0,0%. Mają to być pierwsze tego typu pozycje w Polsce, wyprodukowane w sposób utrzymujący pełnię aromatów i smaku piwa alkoholowego.
Zbiórka, przeprowadzona ponownie za pomocą platformy Crowdway, wystartowała 4 marca. Tym razem wypuszczonych zostało 116 tysięcy akcji po cenie 36 złotych za sztukę. Wszystkie zostały sprzedane już w 30 dni, dokonało tego 1112 inwestorów, a zebrana suma wyniosła 4,176 milionów PLN.
Janusz Palikot jako jedyny w Polsce może poszczycić się dwukrotną realizacją 100% celu w kampanii crowdfundingu udziałowego.
Nowy projekt – Alembik Polska
4 czerwca Janusz Palikot ruszył z kolejną zbiórką. Tym razem pomysłem na biznes jest Alembik Polska – mająca wkrótce powstać nowoczesna sieć Alkotek, czyli dziesięciu lokalnych destylarnii, gdzie produkowana będzie kraftowa wódka, a także inne mocne alkohole. Na miejscu dostępne mają być także rzadkie trunki rzemieślnicze oraz wyselekcjonowane jedzenie.
Alkoteki mają być zupełną nowością na polskim rynku alkoholi. Co więcej, spośród dziesięciu, które spółka planuje otworzyć, aż pięć lokalizacji ma zostać wybranych przez inwestorów, na podstawie głosów udzielonych w formularzu zakupu. Dodatkowo, dzięki aplikacji na smartfony będzie można zarezerwować stolik, wybrać alkohol i jedzenie w każdym z lokali jeszcze przed wyjściem z domu.
Menu trunków ma być często aktualizowane i na pewno będzie zawierać:
- Wódki kraftowe Palikot, gin i inne mocne alkohole produkowane tylko i wyłącznie w wybranej Alkotece
- Piwo kraftowe z kegów
- Alkohole importowane i produkowane w innych Alkotekach
- Odpowiednio dobrane jedzenie
Alembik Polska na Crowdway
Aby zrealizować tę inwestycję Janusz Palikot potrzebuje zgromadzić środki na:
- Zakup 10 alembików, z których każdy będzie wytwarzał inny rodzaj jakościowego destylatu – 1,5 miliona PLN
- Wyposażenie lokali – 1,5 miliona PLN
- Koszty akcyzy, marketingu, importu oraz środki obrotowe – 885 tysięcy PLN
- Sprzęt do wyszynku piwa dla każdego lokalu – 200 tysięcy PLN
- Stworzenie aplikacji mobilnej – 100 tysięcy PLN
Łącznie więc Alembik Polska potrzebuje pozyskać kapitał w wysokości 4,185 miliona złotych. Zamierza tego dokonać poprzez emisję 155 tysięcy akcji po 27 złotych każda na platformie Crowdway. Zbiórka trwa do 19 lipca.
Prace nad siecią Alkotek zostaną rozpoczęte w momencie jej zakończenia. Jeśli okaże się ona sukcesem, to jeszcze w tym roku pierwsze trzy lokale mają zostać otwarte. Natomiast w wszystkie 10 ma być w pełni aktywne jeszcze przed końcem trzeciego kwartału 2021.
Jaki jest potencjał dla inwestorów? Spółka planuje wypłatę dywidendy w wysokości od 50 do 100% zysków już od 2022 roku. Poważnie rozważa się również wprowadzenie akcji na giełdę w ciągu 3-5 lat. Niewykluczony jest również przeprowadzenie skupu udziałów własnych.
Equity crowdfunding na platformie Crowdway
Crowdway jest jedną z największych w Polsce platform equity crowdfundingu. Działa od 2015 roku. Do tej pory zrealizowała kampanię na łączną kwotę ponad 15 milionów złotych oraz pobiła rekordy crowdfundingu udziałowego w Polsce. Proponuje ona inwestorom zaangażowanie w wysokiej jakości aktywa w trzech liniach portfelowych:
- Dynamika (projekty w fazie dynamicznego wzrostu)
- Stabilność (produkty nieruchomościowe stabilnego zwrotu)
- Innowacje (startupy)
Szanse na sukces Alembik Polska
Janusz Palikot już odniósł gigantyczny sukces w crowdfundingu udziałowym. Sam twierdzi, że najłatwiej sprzedają się produkty, do których ludzie mają stosunek emocjonalny oraz znacząco pomaga mu jego rozpoznawalność. Jednak, nie postanowił osiąść na laurach i planuje rozkręcić kolejny biznes.
Trzeba przyznać, że projekt sieci Alkotek spółki Alembik Polska jest niezwykle interesujący i zupełnie nowatorski na polskim rynku, a biorąc pod uwagę, że emisja przeprowadza właśnie ten przedsiębiorca, kolejne zrealizowanie celu jest bardzo prawdopodobne i nikogo nie powinno zdziwić, jeśli za kilka miesięcy te lokale pojawią się w naszych miastach i błyskawiczne staną się modne.