Anioł Biznesu – kim jest i gdzie go szukać?

wsparcie Anioła Biznesu może być doskonałym rozwiązaniem na zewnętrzne finansowanie uruchamianego przedsięwzięcia

Anioł BiznesuPoczątkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero chcą wprowadzić na rynek swój oryginalny, innowacyjny pomysł, poszukują różnych sposobów na pozyskanie kapitału. Wielu z nich nie osiągnęłoby sukcesu, gdyby nie pomoc Aniołów Biznesu. Ich oferta jest jednym z popularnych rozwiązań finansowania swojego przedsięwzięcia, są oni gotów zainwestować w startup na wczesnym etapie rozwoju. Dowiedz się, kim jest Anioł Biznesu i gdzie go szukać?

Kim jest Anioł Biznesu?

Anioł Biznesu to powszechnie stosowane określenie na prywatnego inwestora, który wspiera rozwój innych przedsiębiorców. Najczęściej posiada on duże doświadczenie w prowadzeniu firmy i zgromadził duży majątek. Jednak nie tylko zajmuje się on zapewnieniem kapitału. Najczęściej oferuje on również pomoc w formie dzielenia się swoją szeroką wiedzą merytoryczną oraz zapewnia rozległą sieć kontaktów biznesowych. W zamian otrzymuje on udziały w młodej spółce. Musi ona jednak posiadać naprawdę duży potencjał, aby zachęcić Anioła Biznesu do inwestycji. Najczęściej używamy tego określenia wobec lokalnych przedsiębiorców, którzy pomagają firmom z własnej okolicy.

Ze wsparcia Aniołów Biznesu w początkowej fazie swojego istnienia, korzystały tak potężne obecnie firmy, jak Apple, Google, Amazon, Starbucks czy Dell. Co ciekawe najczęściej nie słyszymy o ich zasługach, ponieważ wolą oni pozostać anonimowi. Badania wykazują jednak, że przeciętny Anioł Biznesu to mężczyzna w wieku około 55 lat, najczęściej przeszedł on już na “biznesową emeryturę”. Inwestuje on pieniądze na okres od trzech do siedmiu lat, zazwyczaj w projekty sektora, który ich osobiście interesuje, czyli zwykle takie jak usługi finansowe czy przemysł, oczekując uzyskania stopy zwrotu na poziomie ponad 30% zadowalając się przeważnie inwestycją o charakterze mniejszościowym.

Najczęściej, zamiast szukać początkujących spółek indywidualnie, zrzeszają się oni w sieci Aniołów Biznesu, które umożliwiają im zachowanie dyskrecji oraz pomagają we wstępnej selekcji projektów. Największą tego typu organizacją jest European Business Angel Network (EBAN), natomiast w Polsce Lewiatan Business Angels. Co ciekawe w Europie aż 98% próśb przedsiębiorców o wsparcie jest odrzucanych, natomiast w USA 72%. Aby uzyskać od nich finansowanie należy więc być przygotowanym na wnikliwe badanie zawierające chociażby przeprowadzenie profesjonalnego due intelligence na zlecenie potencjalnego inwestora. Niezbędne jest również sporządzenie biznesplanu, ewentualnie studium uwarunkowań. Inwestycje Aniołów Biznesu szacowane są na ponad 50 miliardów dolarów amerykańskich rocznie, a przeciętne pojedyncze finansowanie wynosi 2 miliony USD.

Historia Aniołów Biznesu

Określenie Anioł Biznesu swoją genezą sięga 1978 roku. Wtedy jeden z nowojorskich teatrów na Broadwayu był o włos od bankructwa, gdy w ostatniej chwili pojawił się inwestor, który dofinansował kolejną premierę i w ten sposób uratował scenę. Wybawcę nazwano Business Angel, co oznaczało osobę majętną, która ratuje przedsiębiorstwo przed upadkiem. Zmianę interpretacji tego terminu przypisuje się profesorowi Williamowi Wetzelowi. Zajmował on się badaniem wpływu prywatnych inwestorów na rozwój biznesów, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. W tym samym czasie pojawili się oni w Dolinie Krzemowej. Tam przedsiębiorcy z nadwyżką kapitału poszukiwali możliwości wsparcia przedsięwzięć zapewniających potencjalną wysoką stopę zwrotu. W ten sposób rozwinęły się właśnie Google, Apple Amazon czy Skype.

W Polsce tradycja Aniołów Biznesów nie ma tak odległych tradycji i wciąż ten termin uchodzi za mało popularny. Za największą barierę tego typu działalności u nas w kraju uchodzi unikanie wysokiego ryzyka. Pierwsza polska sieć ich zrzeszająca nosi nazwę PolBAN i powstała w 2003 roku. Ze wsparcia inwestorów tego rodzaju korzysta około 17% rodzimych startupów, jest to więc trzecie najpopularniejsze źródło zewnętrznego finansowania firm. Badaniem tego zjawiska zajmuje się Fundacja Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych.

Zalety finansowania przez Anioły Biznesu

Z perspektywy początkującego przedsiębiorcy taki układ z Aniołem Biznesu przynosi wiele korzyści. Należą do nich chociażby:

 • Bezpośrednie zaangażowanie doświadczonego inwestora, który odniósł sukces w spółkę
 • Uniknięcie konieczności zawierania umowy kredytowej z bankiem (środki zostają pozyskane od Anioła Biznesu)
 • Firmy prowadzone przy wsparciu Anioła Biznesu mają znacznie wyższy wskaźnik przetrwania na rynku
 • Pozyskanie nie tylko kapitału, lecz również zaplecza kontaktów i imponującej wiedzy inwestora odznaczającego się wieloletnim doświadczeniem
 • Jeśli mamy do czynienia z popularnym w mediach inwestorem posiadającym imponujący status/markę biznesmena osiągającego sukcesy i nie decyduje się on zachować anonimowości, jest to najlepsza promocja dla startupu na wczesnym etapie rozwoju, jaką można sobie wyobrazić. Taka sytuacja natychmiast generuje ogromne zainteresowanie projektem oraz wzrost jego wiarygodności

Wady finansowania przez Anioły Biznesu

Po pierwsze wprowadza się nową osobę w strukturę firmy. Często negocjuje ona dla siebie duży wpływ na podejmowane decyzje. Po drugie należy pamiętać, że oddaje się jej sporą część udziałów. Nawet, gdy przedsiębiorstwo osiągnie sukces, generowane zyski będą pomniejszone. Po trzecie nie jest łatwo odnaleźć takiego inwestora, a jeszcze trudniej otrzymać od niego wsparcie. W Unii Europejskiej udaje się to tylko 2% projektów.

Anioł Biznesu – gdzie go znaleźć?

Większość Aniołów Biznesu działa w ramach organizacji, które pośredniczą w kontaktach pomiędzy inwestorami a szukającymi wsparcia przedsiębiorstwami. W Polsce do wyboru mamy takie sieci, jak:

 • PolBAN Business Angels Club
 • Lewiatan Business Angels
 • Sieć Aniołów Biznesu Amber
 • Investin
 • Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu
 • Gildia Aniołów Biznesu
 • Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS
 • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja
 • Studencka Sieć Aniołów Biznesu
 • Kobieca Sieć Aniołów Biznesu

Anioł Biznesu – podsumowanie

Wsparcie Anioła Biznesu może być doskonałym rozwiązaniem na zewnętrzne finansowanie uruchamianego przedsięwzięcia. Ogromną wartość ma również możliwość skorzystania z szerokiego zakresu wiedzy i rozległej sieci kontaktów doświadczonego inwestora, który osiągał imponujące sukcesy z własną firmą. Co więcej, taki układ jest korzystny na obu stron, mamy na to całe mnóstwo przykładów na całym świecie. Kto wie, z usług ilu czołowych firm nie moglibyśmy teraz korzystać, gdyby w odpowiednim momencie nie uzyskały one pomocy od Aniołów Biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj