Firmy we wczesnym etapie rozwoju mogą w ten sposób pozyskiwać potrzebne fundusze bezpośrednio od dużej grupy mniejszych udziałowców w zamian za akcje ich spółki. Co więcej, to nowatorskie rozwiązanie stało się już główny, źródłem finansowania startupów na świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że powstała ona w 2009 roku, dość jasno ukazuje to niewiarygodną skalę tego zjawiska. Pierwszą i zarazem po dziś dzień najpopularniejszą platformą w Polsce zajmującą się equity crowdfundingiem jest Beesfund. Poznaj najciekawsze nadchodzące zbiórki na Beesfund, w które możesz zainwestować.
Beesfund – podstawowe informacje
Beesfund to polska platforma crowdfundingu udziałowego założona w 2012 roku. Jej siedziba mieści się w Warszawie. Pierwszy projekt umożliwiał zainwestowanie w samą spółkę Beesfund. Ta emisja miała służyć jako przykład na dowód legalności publicznych emisji akcji oferowanych bez prospektu emisyjnego. Platforma działała pod hasłem “Pomagamy zrealizować dobre pomysły”. Przedstawiano ją jako inkubator dla małych firm, które potrzebują pieniędzy na rozwój oraz jako możliwość rozproszenia ryzyka niepewnych inwestycji w początkujące startupy.
Cel własnej kampanii został zrealizowany w niewiele ponad dwa miesiące. Platforma uzyskała 50 tysięcy złotych dzięki wsparciu 69 inwestorów. Co ciekawe, dla wszystkich projektów wprowadzono wtedy zasadę nieprzekraczalności celu finansowego. Popularność Beesfund stale rośnie z roku na rok, a tempo tej tendencji w ostatnich trzech latach gwałtownie się zwiększyło. Od początku jej istnienia przeprowadzono już 74 emisje, zebrano łączną kwotę ponad 46 milionów złotych, a brało w tym udział ponad 47 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.
Najgłośniejsza emisja akcji przeprowadzona za pomocą tej platformy odbyła się w lutym 2019 roku. Wtedy piłkarska spółka Wisła Kraków w celu zgromadzenia kapitału na spłatę zadłużenia, wypuściła 40 tysięcy akcji o łącznej wartości 4 milionów złotych. W ciągu doby wszystkie zostały wykupione przez 9126 inwestorów. Jeszcze więcej zebrał z kolei projekt Wolf & Oak Distillery zajmujący się prowadzeniem pierwszej profesjonalnej destylarnii whiskey w Polsce i oczywiście produkcją tego trunku. Zgromadzony kapitał wyniósł rekordowe 4 202 820 PLN, 31 111 akcji znalazło 1482 nabywców.
Najciekawsze nadchodzące zbiórki na Beesfund
Poniżej przedstawiamy kilka interesujących nadchodzących zbiórek na platformie Beesfund.
Naprawmiauto.pl
W kategorii nadchodzące zbiórki na Beesfund znajdzie się coś dla zapracowanych posiadaczy samochodów. Portal Naprawmiauto.pl ma na celu umożliwienie użytkownikom naprawy swojego auta online, bez wychodzenia z domu. Na jakiej zasadzie ma on działać? Właściciel, który potrzebuje serwisu dla swojego auta składa zapytanie poprzez ten portal. Otrzymują je lokalne warsztaty mechaniczne zarejestrowane na stronie, następnie mają one możliwość złożenia oferty naprawy. W momencie jej sfinalizowania użytkownik wystawia opinię. Ma to pomóc budować renomę danego warsztatu. Wszystkie takie miejsca są oczywiście na bieżąco weryfikowane.
Obecnie na portalu Naprawmiauto.pl zarejestrowanych jest ponad 400 warsztatów z różnych rejonów Polski, a ich liczba stale wzrasta, natomiast strona na bieżąco usprawnia swoje działanie oraz dodaje nowe funkcje.
Office&Cowork Centre
Projekt powstał w 2017 roku, kiedy jego twórcy zauważyli, że elastyczność na rynku najmu powierzchni biurowej jest praktycznie nieosiągalna. Postanowili to zmienić i stworzyli nowatorską usługę – subskrypcję na biuro. Okazała się ona strzałem w dziesiątkę i momentalnie dziesiątki firm się nią zainteresowały. Teraz spółka chce zrobić krok naprzód. Jej celem jest posiadanie w ciągu trzech lat 400 biur w całej Polsce, w tym w każdym mieście wojewódzkim. Planowo każdy klient ma posiadać taką przestrzeń w swojej bliskiej okolicy.
Ta usługa polega na kompleksowym dostarczaniu klientom biur pełnej obsługi, do których będą oni mieli nieograniczony dostęp. Oferowana jest rezerwacja online, prosta zmiana lokalizacji, a także umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Sieć biur Office&Cowork Centre cechuje się również dużą obecnością organizacji NGO oraz fundacji wspierających przedsiębiorczość w Polsce. To jedna z ciekawszych propozycji w kategorii nadchodzące zbiórki na Beesfund.
Fermentor S.A.
Następną ciekawą emisją, która zostanie niebawem przeprowadzona przez platformę Beesfund jest Fermentor S.A. Spółka ma nowatorski pomysł na przekształcanie odpadów zmarnowanej żywności w gaz ziemny oraz energię elektryczną. Okazuje się, że w Polsce pozbywa się aż 9 milionów ton pożywienia rocznie, w tym 6,6 w procesach produkcyjnych oraz ponad 2 w gospodarstwach domowych. Co więcej, zawierają one znaczne odpady energii, którą wciąż można wykorzystać.
Firma stworzyła innowacyjne urządzenie do prowadzenia procesu fermentacji beztlenowej, skalowalne zależnie od potrzeb użytkownika, a nawet dostosowane do ujemnych temperatur otoczenia. Pozwala na produkcję gazu ziemnego, energii elektrycznej oraz ekologicznego nawozu. Objętość reaktora fermentacyjnego wynosi 3 metry sześcienne. Może on przetworzyć do 150 kilogramów odpadów dziennie wytwarzając około 10 metrów sześciennych gazu i 20 kWh energii elektrycznej. Inwestycja w takie urządzenia przynosi więc wymierne korzyści nie tylko dla użytkownika, lecz także dla planety.
My.Box S.A.
Firma My.Box S.A, bazując na doświadczeniach z tradycyjnego rynku nieruchomości oraz nowoczesnym podejściu stosowanym w Europie Zachodniej, zaczęła budować domy w kontenerach morskich w Polsce. Takie rozwiązanie łączy ekologiczne nastawienie, niskie koszty utrzymania i stabilne dochody z całorocznego najmu oraz umożliwia wypoczynek na łonie natury. Celem spółki jest zgromadzenie środków umożliwiających dynamiczny rozwój tego projektu.
Każdy tego typu dom firmy My.Box jest dostępny niemal od ręki i w pełni wyposażony. Oprócz przestrzenii mieszkalnej w kontenerach morskich powstają również stoiska targowe i eventowe oraz kawiarnie. Nowe rozwiązania wciąż powstają, a proces produkcji jest nieprzerwanie ulepszany. To kolejna ciekawa kampania na liście nadchodzące zbiórki na Beesfund.
Beescamp
Ostatnią propozycją interesującej emisji, która już niebawem zostanie przeprowadzona na platformie Beesfund jest Beescamp. W 2019 roku odbył się pierwszy Beescamp. Znajdował się tuż nad olsztyńskim jeziorem Ukiel. Charakteryzował się chilloutem na pięciu hektarach ciszy i spokoju, noclegiem w luksusowych namiotach oraz beczeniem owiec rasy Skuddy skubiącym nieopodal trawę. Przeprowadzono go w zgodzie ze współczesną filozofią glampingu.
Jednak to dopiero początek. Celem twórców jest, by Beescamp stał się czymś znacznie większym – nowym standardem wypoczynku z naturą. Najpierw planują oni otworzyć kolejne campingi w Polsce, a później w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dla organizatorów namiot to coś więcej niż tańsza alternatywa dla hotelu. To styl wypoczywania łączący bliskość natury przy jednoczesnym zachowaniu komfortu, a ta nisza na rynku wciąż czeka na wypełnienie.
Najciekawsze nadchodzące zbiórki na Beesfund – podsumowanie
Polska platforma Beesfund oferuje wiele ciekawych i różnotematycznych zbiórek. Tutaj przedstawiliśmy tylko wybrane. Warto zapoznać się ze wszystkimi na stronie internetowej. Być może, któraś w zakładce nadchodzące zbiórki na Beesfund przyciągnie Twoją uwagę na tyle, że zainwestujesz, a to będzie początek Twojej przygody z equity crowdfundingiem.