Zjawisko immunizacji, polega na uodpornieniu naszego portfela na zmianę stóp procentowych. W opracowaniu głównie opisano strategię immunizacji jednookresowej, oprócz niej występują immunizacja warunkowa, wielookresowa, czy strategia harmonizacji portfela, które to głównie różnią się od zwykłej immunizacji – kosztami budowy portfela i częstotliwością korekt jego składu, jednak istota uodpornienia portfela w tych strategiach jest bardzo podobna – podstawowe cechy tych strategii zostały ogólnie omówione pod koniec opracowania.
Immunizacja portfela za pomocą obligacji zerokuponowych
Niewielka zmiana ceny zakupu ma istotny wpływ na osiągany zysk. W zależności od kwoty zakupu obligacji, nasz cel (odpowiednia stopa zwrotu) może nie zostać osiągnięty. Zauważmy, że od chwili zakupu czekamy do wykupu, a wahania ceny i zmiany stóp procentowych są dla nas bez znaczenia – czyli dobrze uodporniliśmy nasz portfel. Na tym właśnie polega zjawisko immunizacji jest to uodpornienie naszego portfela na zmiany stóp procentowych, a tym samym na jego wartość przy osiągnięciu naszego założonego celu i o ile w przypadku obligacji zerokuponowych jest to stosunkowo łatwe – należy określić dostępną kwotę inwestycji, obliczyć i skonstruować portfel. Ponieważ na rynku jest tylko 2-3 emisje obligacji zero-kuponowych, musimy użyć obligacji z kuponem i tu sprawy się komplikują.
Immunizacja portfela za pomocą obligacji kuponowych
W swojej istocie immunizacja portfela sprowadza się do zagwarantowania sobie osiągnięcia założonej stopy zwrotu. Inwestycja w obligacje kuponowe, nie gwarantuje osiągnięcia zakładanego celu inwestycyjnego (stopa reinwestycji nie jest stała i w przypadku zmiany stóp procentowych, stopa reinwestycji kuponów będzie inna niż pierwotnie zakładana – należy mieć to na uwadze w dzisiejszym środowisku – stopy procentowe ulegają podwyższeniu, z czasem wysokie oprocentowanie będzie trudne do utrzymania, stąd obniżki stóp procentowych w przyszłości i ich czas wprowadzenia jest nie do wskazania.
Należy wybrać takie obligacje, które niezależnie od zmiany rynkowych stóp procentowych zapewnią nam osiągnięcie zakładanej wartości na koniec okresu. Rozważmy 6-letnie obligacje o oprocentowaniu 6,5%, sprzedawanych w wartości nominalnej 1000 zł. W poniższej tabeli całkowita stopa zwrotu oraz wartość skumulowana na koniec 5-letniego okresu inwestycji tylko minimalnie różnią się od zakładanej stopy zwrotu.
Uzasadnienie tego zjawiska jest następujące: w przypadku gdy rynkowe stopy procentowe rosną, to wzrost przychodów z reinwestycji kuponów kompensuje straty wynikające ze spadku ceny obligacji. W przeciwnym wypadku gdy rynkowe stopy spadają wielkość wzrostu ceny obligacji pokrywa spadek dochodu z reinwestycji kuponów – tak właśnie działa immunizacja.
Tabela 1. Wartość skumulowana i całkowita stopa zwrotu na koniec 5-letniego okresu inwestycji w obligacje skarbowe o oprocentowaniu 6,5%, terminie wykupu 6 lat i początkowej stopie zwrotu w terminie do wykupu 6,5%. Opracowanie własne
Ponieważ immunizację portfela można również stosować za pomocą obligacji korporacyjnych należy wówczas pamiętać o ryzyku kredytowym i ryzyku wcześniejszego wykupu, które to ryzyka mogą wymusić korygowanie składu portfela lub wręcz uniemożliwić nam realizację celu.
Autor: Ryszard Żabiński, doradca inwestycyjny Prosper Capital Dom Maklerski