Crowdinvesting w zawrotnym tempie zyskuje na popularności. Inwestorzy coraz częściej nie potrafią się oprzeć perspektywie nabywania udziałów w przedsiębiorstwach we wstępnej fazie rozwoju. Z kolei pomysłodawcom pozwala on na kompletne pominięcie tradycyjnych sposobów pozyskiwania gotówki na swój biznes. Początkujące startupy w ten sposób mogą zbierać potrzebne fundusze bezpośrednio od dużej grupy mniejszych udziałowców w zamian za akcje ich spółki.
Dodatkowo crowdinvesting jest elementem rynku kapitałowego i podlega nadzorowi stosownych organów. Przy czym od tradycyjnej emisji akcji odróżnia go przede wszystkim zdigitalizowany proces. Co więcej ta nowatorska forma stała się już głównym źródłem finansowania startupów na świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że powstała ona w 2009 roku, dość jasno ukazuje to niewiarygodną skalę tego zjawiska. Ciekawą platformą tego typu w Polsce jest CrowdConnect.
CrowdConnect – podstawowe informacje
CrowdConnect to platforma ofert publicznych bazująca na idei crowdinvestingu, prowadzona przez Dom Maklerski INC S.A. Prezentowane na niej są informacje o projektach/startupach o wartości do 1 miliona euro prowadzonych przez małe i średnie spółki, których celem jest wejście na rynek akcji NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
W ramach platformy wyróżniane są dwie sekcje:
- #wdrodzeNaNewConnect, gdzie prezentowane są oferty spółek zamierzających zadebiutować w obrocie giełdowym w perspektywie dwunastu miesięcy
- #StartupZone, w ramach której swoje oferty prezentują przedsiębiorstwa na początkowych etapach rozwoju, o wysokim potencjale wzrostu i zwiększonym ryzyku inwestycyjnym, których akcje docelowo mają zostać wprowadzone na rynek NewConnect na przestrzeni 2-3 lat
CrowdConnect działa w ramach Grupy Kapitałowej INC, która istnieje ponad 20 lat i notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Skupia ona spółki doradcze i inwestycyjne działające na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Była ona wielokrotnie nagradzana jako najaktywniejszy autoryzowany doradca NewConnect. W 2018 roku została laureatem nagrody specjalnej GPW za największą liczbę spółek w historii wprowadzonych na rynek NewConnect. Do tej pory udało się tego dokonać 54 razy, a jej klienci zyskali łącznie ponad 3 miliardy złotych kapitału z emisji akcji i obligacji.
Czas więc przedstawić startupy, którym udało się zebrać wystarczające fundusze, by wyemitować akcje i osiągnąć sukces. Na początek:
Plantwear
Plantwear to młoda firma produkująca ręcznie wykonane akcesoria z drewna. Konkretnie zegarki, okulary, case’y do telefonów i biżuterię, wszystkie powstają w Polsce. Przedsiębiorstwo zaczęło je wytwarzać i sprzedawać w 2013 roku. Co ciekawe, drewno do produkcji pochodzi jedynie z drzew przeznaczonych do wycinki oraz certyfikowanych upraw z całego świata, a na sukces spółki pracuje obecnie już ponad 60 osób. Zdecydowana większość sprzedaży odbywa się za pośrednictwem sklepu internetowego, a nowych klientów firma pozyskuje przede wszystkich za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Rozwija się ona również na rynkach zagranicznych, w tym w Niemczech, Włoszech i Austrii. Przychody ze sprzedaży i zysk netto spółki rosną z roku na rok. Dodatkowo oferuje ona możliwość zwrotu lub wymiany zakupionego produktu, jeśli nie spełni on oczekiwań.
W 2019 roku Plantwear zdecydowało się przeprowadzić emisję akcji za pośrednictwem platformy CrowdConnect. Celem było zebranie 1,2 miliona złotych, aby umożliwić zarówno dalszy rozwój spółki, jak i wejście na parkiet giełdy NewConnect w ciągu kilku następnych miesięcy. Zbiórka trwała od marca do maja 2019 roku, cena pojedynczej akcji wynosiła 6,60 PLN. Przy zakupie minimum 100, firma oferowała rabat na zakupy w swoim sklepie internetowym. Ostatecznie spółce udało się zgromadzić zakładany kapitał, dokonano tego przy pomocy ponad 230 inwestorów. Akcje spółki zadebiutowały na rynku NewConnect 8 stycznia bieżącego roku.
Detalion Games
Drugim ciekawym startupem, którego zbiórka na platformie CrowdConnectem zakończyła się sukcesem jest Detalion Games. To polskie studio deweloperskie będące częścią grupy kapitałowej Playway S.A. Siedziba mieści się w Warszawie. Spółka zamierza tworzyć gry z segmentu AA, w tym gry przygodowo-logiczne oraz symulatory. Obecnie na rzecz przedsiębiorstwa pracuje 11 osób z istotnym doświadczeniem w branży gamingowej. Debiutancką produkcją studia będzie gra przygodowo-logiczna “Nemezis – Mysterious Journey III”. Jej bohaterami jest grupa turystów zwiedzających piękną, tajemniczą i egzotyczną planetę Regilus. Idylliczna sceneria nie będzie jednak trwać długo, na jaw wyjdą jej mroczne elementy, graczom przyjdzie się zmierzyć z różnymi łamigłówkami. Fabuła będzie zaskakiwać i trzymać w napięciu do samego końca. Z kolei na każdy kolejny tytuł studio zamierza przeznaczać od 12 do 18 miesięcy.
Równolegle planuje prowadzić prace preprodukcyjne dla gier z obszaru symulatorów. Docelowo prace w tym obszarze ma prowadzić dodatkowy zespół deweloperów, który spółka planuje utworzyć. Planowanym tytułem wstępnie zrealizowanym w ten sposób jest “Stolen Recovery”. Zadaniem gracza będzie odnalezienie skradzionych pojazdów – samochodów, motorów i maszyn. Kolejnym etapem rozwoju ma być debiut na rynku NewConnect.
Aby zrealizować te cele zdecydowała się przeprowadzić emisję akcji przez CrowdConnect. Potrzebowała na to zgromadzić środków w wysokości 1,025 miliona złotych kapitału. Cena za akcję wynosiła 5,5 PLN, a wypuszczono ich 250 tysięcy. W ciągu 10 minut pozyskano wszystkie, tak więc zebrano 1,375 miliona złotych, dokonano tego za pomocą 80 inwestorów.
Czy w takim razie warto zainteresować się ofertami publicznymi prezentowanymi na platformie CrowdConnect?
Zdecydowanie tak. Pomimo, że istnieje spora ilość różnych zagrożeń dotyczących takiej inwestycji, więc wiąże się ona ze sporym ryzykiem poniesienia strat, to jednak jeśli zdecydujemy się nabyć akcje firmy we wczesnym etapie rozwoju, a osiągnie ona spory sukces, to stopa zwrotu okaże się nieporównywalnie większa niż ma to miejsce w przypadku inwestycji giełdowych. Aby jednak zminimalizować ryzyko utraty środków, należy dogłębnie zbadać interesujące nas przedsiębiorstwo. Trzeba przeanalizować wszystkie informacje na temat jego kondycji, a nie tylko oferowanego produktu, prześledzić jak obecnie wygląda sytuacja w danej branży i racjonalnie samemu ocenić potencjał, a następnie odpowiednio zdywersyfikować własny portfel inwestycyjny.
Platforma CrowdConnect zapewnia odpowiednią transparentność. Ponadto, z reguły w danej ofercie publicznej udostępniona jest zakładka dotycząca tych informacji na temat danej spółki. Jest więc ona perfekcyjnym miejscem do wyszukiwania najbardziej obiecujących startupów. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużą popularnością i zaufaniem akcjonariuszy. Słuszność jej renomy umacnia fakt, że odpowiada za nią Grupa Kapitałowa INC, która wprowadziła już rekordową liczbę 54 spółek na parkiet rynku NewConnect.