Crowdfunding dla Ukrainy – tak możesz pomóc naszym wschodnim sąsiadom

W związku z bezprecedensową eskalacją wojny przeciwko Ukrainie – atakiem zbrojnym sił rosyjskich, który nastąpił nad ranem 24 lutego, wielu Polaków pragnie pomóc naszym przyjaciołom i sąsiadom. W czasie, gdy my śledzimy zdjęcia z ataków i śledzimy rozwój sytuacji, pracownicy lokalnych organizacji na Ukrainie aktywnie działają, ryzykując swoje życie na atakowanych terenach. Najbliższe tygodnie mogą okazać się krytyczne dla 5 milionów osób mieszkających wzdłuż długiej na 420 km linii frontu. Większość z nich z całą pewnością potrzebuje pomocy humanitarnej.

Jak możemy wesprzeć Ukraińców? Między innymi za pomocą crowdfundingu charytatywnego! Wiele fundacji polskich fundacji od razu po ataku Rosji zapragnęło wesprzeć naszych sąsiadów i w tym celu rozpoczęło zbiórki na największych polskich platformach finansowania społecznościowego. Oto najpopularniejsze z nich:

Wsparcie Ukrainy na platformie Siepomaga

sie-pomaga-ukrainaNa platformie Siepomaga możemy w tej chwili znaleźć trzy duże zbiórki, których celem jest pomoc Ukrainie. Pierwsza i największa z nich nosi nazwę “Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!” Założona została przez Fundację Siepomaga, która jako Organizacja Pożytku Publicznego może szybko finansowo wesprzeć organizacje pomocowe działające na rzecz wsparcia Ukrainy.

Druga zbiórka nosi nazwę “UKRAINA – Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu” i organizowana jest przez Polską Akcję Humanitarną. PAH jest obecna na miejscu od początku konfliktu. Zajmuje się ona zapewnieniem pomocy bezpośredniej (żywności i innych form wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając w to przemieszczających się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski.

SOS dla dzieci UkrainyTrzecia zbiórka zatytułowana jest “SOS DLA DZIECI UKRAINY”. Organizuje ją Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Programy SOS Wiosek Dziecięcych są na miejscu od ponad 20 lat. Działa w dwóch lokalizacjach – w Obwodzie Kijowskim, a także Obwodzie Ługańskim na wschodzie kraju. Obecnie wspiera około 1000 dzieci. Do tej pory programy SOS Ukraina wsparły prawie 80 tysięcy dzieci, zapewniając pomoc psychologiczną, materialną i edukacyjną.

W tej chwili SOS Ukraina robi wszystko, co w jej mocy, by zapewnić podopiecznym bezpośrednią pomoc w obliczu zagrożenia. 24 lutego rosyjski ostrzał uderzył w Browary w obwodzie kijowskim, gdzie znajdowało się 78 rodziców i dzieci wspieranych przez pracowników stowarzyszenia. Podopieczni i pracownicy, którzy pozostali w SOS Wiosce Dziecięcej Browary tymczasowo ukryli się w schronie przeciwbombowym.

Pomoc Ukrainie na platformie Zrzutka

Na platformie Zrzutka możemy w tej chwili znaleźć cztery popularne zbiórki, których celem jest pomoc Ukrainie. Pierwsza i największa z nich nazywa się “Pomoc dla walczących na wschodzie” i organizowana jest przez Fundację Cor Ignis. Jej celem jest funduszy i fantów na walczących z rosyjską inwazją na wschodzie. Poza funduszami na zakupy fundacja zbiera także fizycznie sprzęt medyczny, mundury i wyposażenie ochronne.

razem-dla-ukrainyDruga zbiórka nosi nazwę “🇺🇦 #RazemDlaUkrainy” a organizuje ją Fundacja To się uda. Wszystkie środki zebrane na tej zrzutce są przekazane w 100% organizacjom, które już teraz pomagają osobom poszkodowanym, takim jak:

 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 • Polskie Forum Migracyjne
 • Fundacja Dla Wolności
 • Stowarzyszenie Homo Faber
 • Fundacja Uniters
 • Fundacja Cor Ignis
 • Fundacja Otwarty Dialog
 • Fundacja Weź Pomóż
 • Fundacja Studio Wschód
 • Fundacja HumanDoc
 • Fundacja Sióstr Św. Dominika
 • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
 • Fundacja Akeda.

Trzecia zbiórka zatytułowana jest “Misja Ukraina”. Organizuje ją Fundacja HumanDoc. Zbiera ona środki na ewakuację w bezpieczne miejsca starszych i przede wszystkim dzieci. Zebrane pieniądze są wydawane przede wszystkim na benzynę, generatory prądu, leki (uspokajające, nasercowe, opaski uciskowe, przeciwbólowe) i jedzenie.

pomoc Ukrainie

Czwarta zbiórka nosi nazwę “POMOC UKRAINIE” i organizuje ją Fundacja Otwarty Dialog. Zbiera ona środki na pomoc humanitarną dla obrońców kraju i ofiar wojny. Lista potrzeb może dynamicznie się zmieniać – są to przede wszystkim hełmy i kamizelki kuloodporne, umundurowanie, opatrunki medyczne i noktowizory, ale też środki na utrzymanie uchodźców wewnętrznych i wsparcie dla osób przybywających do Polski, pomoc dla ukraińskich wolontariuszy i obywatelskich mediów.

Zbiórka dla Ukrainy na platformie Pomagam.pl

Solidarni z UkrainąNa platformie Pomagam mamy jedną dużą zbiórkę, której celem jest pomoc Ukrainie. Nosi ona nazwę “Solidarni z Ukrainą” a organizuje ją sama Fundacja Pomagam.pl. Podobnie jak w przypadku niektórych powyższych zbiórek, aby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki zostają przekazywane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj