Czym są zrzutki cykliczne w ramach finansowania społecznościowego?

Zrzutka.plCrowdfunding dotacyjny cieszy się w Polsce gigantyczną popularnością. Jest to doskonale widoczne po rozwoju powszechnie znanej w naszym kraju platformy Zrzutka.pl, która funkcjonuje od 2013 roku. Do tej pory jej użytkownicy założyli ponad 830 tysięcy zrzutek (zbiórek), pozyskując za ich pomocą niesamowitą sumę 689 milionów złotych.

Mało tego – ubiegły rok był dla Zrzutka.pl rekordowy. W 2021 na zrzutki wpłynęło aż 239,88 miliona złotych. Rekordowym miesiącem był grudzień, kiedy to na zbiórki znajdujące się na platformę wpłacono ponad 26 milionów PLN.

Warto przy tym zauważyć, że na standardowych, jednorazowych zbiórkach możliwości portalu Zrzutka.pl wcale się nie kończą. W kwietniu 2020 roku na tym portalu została wdrożona także alternatywna forma gromadzenia środków. Nosi ona nazwę zrzutki cyklicznej. Na czym polega to rozwiązanie?

Zrzutka cykliczna – co to?

dotacjeZrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki – w dość popularnym obecnie modelu subskrypcji. Jak to działa? Otóż, wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Założyciele zrzutek cyklicznych dostają w ten sposób możliwość rozwoju swoich pasji i talentów za pomocą stałego dopływu finansowego.

Co wyróżnia zrzutki cykliczne?

Mamy tutaj do czynienia z bardzo podobnym systemem do tego stosowanego na Patronite, Patreon i innych popularnych platformach cyklicznego finansowania społecznościowe. Co zatem wyróżnia zrzutki cykliczne? Podstawowo – zero opłat i prowizji. W przeciwieństwie do wspomnianych platform, tutaj 100% kwoty trafia za każdym razem do organizatora zrzutki cyklicznej.

Rozwój zrzutek cyklicznych

Warto dodać, że zrzutki cykliczne cały czas zyskują nowe funkcje. Dla przykładu, od niedawna darczyńcy mogą wybierać pomiędzy wsparciem jednorazowym oraz wsparciem cyklicznym. Mało tego, jeśli organizator zrzutki cyklicznej nie chce otrzymywać opłat jednorazowych, może wyłączyć ich obsługę i wtedy jedyną możliwością będą wspomniane standardowe darowizny cykliczne.

Equity crowdfundingKolejną ciekawą opcją jest możliwość ustalenia finansowego celu miesięcznego. W ten sposób zrzutka cykliczna zostaje opatrzona unikalnym kołem postępu. Na postęp składa się suma wszystkich wpłat cyklicznych, które zasilają konto danej zrzutki cyklicznej, z pominięciem wpłat jednorazowych. Za pomocą ustawienia i opisania takiego celu miesięcznego, można dodatkowo motywować swoich darczyńców.

Jak zatem widzimy zrzutki cykliczne są bardzo interesującą alternatywą dla najpopularniejszych platform crowdfundingu cyklicznego, opartego na modelu subskrypcji. Jednak, w przeciwieństwie do szerzej znanej konkurencji, największą zaletą tego rozwiązania zdecydowanie jest brak opłat i prowizji. Z tego powodu twórcy poszukujący finansowania swojej działalności artystycznej, czy innego zajęcia, jak najbardziej powinni zwrócić uwagę na zrzutki cykliczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj