Najbardziej imponujący wzrost procentowy w ostatnich latach przejawia jednak crowdfunding udziałowy. Jeszcze w 2015 roku emitenci za pomocą crowdinestingu pozyskali nieco ponad 300 tysięcy złotych kapitału. W 2021 już 85 emitentów pozyskało niemal 124 miliony złotych. Warto również wiedzieć, że w latach 2016-2021 equity crowdfunding w Polsce wzrósł o ponad 4900%.
Czy jednak polski rynek finansowania społecznościowego – a zwłaszcza crowdinvesting – ma się czym poszczycić w ujęciu innych, zagranicznych rynków? Jak prezentują się wyniki największych platform equity crowdfundingowych na świecie, a jak europejskich konkurentów? Przekonamy się poniżej:
Equity crowdfunding w Wielkiej Brytanii
Crowdfunding udziałowy w Stanach Zjednoczonych
Drugim z liderów amerykańskiego crowdinvestingu jest Start Engine. Na platformie w ubiegłym roku emitenci zgromadzili ponad 252 miliony dolarów, czyli o 77% więcej niż w 2020 roku.
Crowdinvesting w innych krajach Europy
Nie jest żadną tajemnicą, że amerykański i brytyjski crowdinvesting jest na o wiele dojrzalszym etapie rozwoju niż polski. W dużym stopniu odpowiada za to wczesne uregulowanie prawne tego rodzaju inwestycji w tych krajach. W efekcie nawet sam brytyjski rynek udziałowego finansowania społecznościowego jest obecnie nieco większy niż skumulowana wartość tego rynku na terenie całej Unii Europejskiej.
Jak zatem prezentują się kraje będące konkurencją dla Polski? Największą platformą crowdinvestingową działającą na terenie Unii Europejskiej jest szwedzka FundedByMe. Warto jednak dodać, że działa ona nie tylko w swoim macierzystym kraju, ale również w Finlandii, Malezji, Singapurze, Holandii, Danii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Działa ona od 2011 roku i do dziś emitenci pozyskali za jej pomocą nieznacznie ponad 75 milionów euro, z tego około 75% tej kwoty przypadło na Szwecję. Średnie tempo wzrostu crowdinvestingu w Szwecji wynosi 16% rocznie.
W Niemczech największa platforma crowdinvestingowa nosi nazwę Seedmatch. Ona również powstała w 2011 roku. Do tej pory łącznie w 169 rundach finansowania ponad 75 tysięcy użytkowników Seedmatch zainwestowało w rozwój projektów niemal 66,5 miliona euro.
Jeszcze lepiej rynek crowdinvestingu prezentuje się w Austrii. Ten sektor wzrósł w 2021 roku w tym kraju o 22,7%. Szacowany łączny wolumen transakcji w Austrii wyniósł 58,9 miliona euro. Największą platformą udziałowego finansowania społecznościowego na austriackim rynku jest Danube Angels.
Największym rynkiem equity crowdfundingu w Europie może jednak poszczycić się Francja. Pionierem crowdinvestingu nad Sekwaną jest platforma WiSEED. Od czasu jej uruchomienia w 2008 roku emitenci pozyskali dzięki niej ponad 345 milionów euro. Dokonano tego za pomocą ponad 180 inwestorów, którzy ulokowali swoje środki w około 700 projektach. W samym ubiegłym roku za pośrednictwem WiSEED zebrano 85 milionów euro.