Społeczność crowdfundingowa reaguje na trzęsienie ziemi w Turcji

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-wschodnią Turcję wzdłuż granicy z Syrią 6 lutego, co do tej pory spowodowało śmierć ponad 11 tysięcy osób.

TurcjaTrzęsienie miało siłę 7,8 stopnia w skali Richtera, co jest międzynarodowo klasyfikowane jako “poważne” trzęsienie ziemi i miało miejsce wzdłuż 100 kilometrów linii uskoku. Infrastruktura na tym obszarze uległa poważnym uszkodzeniom, co spowodowało śmiertelną transgraniczną katastrofę humanitarną.

Wedle szacunków, dotkniętych skutkami katastrofy może być aż 12 milionów osób, w tym 2 miliony uchodźców syryjskich przebywających na tych terenach. Najbardziej ucierpiała prowincja Kahramanmaras i okoliczny obszar w promieniu 400 kilometrów. Jak możemy wesprzeć poszkodowanych?

Między innymi z pomocą crowdfundingu charytatywnego. Wiele polskich fundacji zareagowało błyskawicznie i zaktywizowało crowdfundingową społeczność do zbierania funduszy dla lokalnych i międzynarodowych organizacji pomocowych, aby nieść pomoc osobom na dotkniętych obszarach. Oto najpopularniejsze zbiórki:

“SOS Turcja/Syria” na platformie Siepomaga

Na platformie Siepomaga możemy w tej chwili znaleźć największą polską zbiórkę, która ma na celu pomoc osobom na dotkniętych trzęsieniem ziemi obszarach Turcji i Syrii. Zorganizowała ją Polska Akcja Humanitarna. Zespół Pomocy Natychmiastowej PAH jedzie na miejsce, aby oszacować skalę potrzeb i natychmiast przystąpić do niesienia pomocy.

Już jednak wiadomo, że potrzeby są ogromne, ponieważ przez kataklizm setki tysięcy osób straciły dobytek całego życia i dach nad głową. Co gorsza, aktualnie w tym rejonie panują bardzo niskie temperatury, więc dostęp do ciepłego schronienia jest najważniejszy.

Zbiórka na platformie Siepomaga, mająca wesprzeć finansowo działania Polskiej Akcji Humanitarnej została uruchomiona już 6 lutego. Do tej pory wsparło ją ponad 9900 osób, a łączna zgromadzona kwota przekracza już 555 tysięcy złotych.

Zbiórka “Trzęsienie ziemi w Turcji/Syrii” na platformie Pomagam.pl

Druga największa w tej chwili zbiórka mająca na celu pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi na obszarach Turcji i Syrii odbywa się na platformie Pomagam.pl. Odpowiada za nią Polska Misja Medyczna, która będzie pomagała poszkodowanym na miejscu katastrofy.

Polska Misja Medyczna pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi partnerami, z którymi współpracuje od 2017 roku zapewniając pomoc medyczną i protezy dla kobiet i dzieci.

Wszystkie zebrane za pomocą tej zbiórki środki zostaną przekazane Polskiej Misji Medycznej i przeznaczone na pomoc humanitarną ofiarom kataklizmu. W chwili pisania tego tekstu zbiórkę wsparło 181 osób, a łączna zgromadzona kwota przekracza 16 500 złotych.

Pomoc poszkodowanym na platformie Zrzutka.pl

Trzecia największa w tej chwili zbiórka mająca na celu niesienie pomocy osobom na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi, przeprowadzana jest na platformie Zrzutka.pl. Nosi ona tytuł: “Pilne wsparcie dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji do fundacji AFAD”.

Wpłacane na tę zrzutkę środki będą całości przekazane AFAD – Organizacji ds. Zarządzania klęskami żywiołowymi i sytuacjami kryzysowymi w Turcji. W chwili pisania tego tekstu zbiórkę wsparło 47 osób, a łączna zgromadzona kwota przekracza 11 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj