Crowdfunding udziałowy rozwija się w iście zawrotnym tempie. Liczni inwestorzy coraz częściej decydują się wspierać ciekawe projekty licząc, że nabyte udziały zapewnią im satysfakcjonujące zyski w przyszłości. Dużą zasługę ma w tym platforma Crowdway, na której możemy znaleźć wiele ciekawych niekonwencjonalnych zbiórek. Już niebawem będzie miała na niej miejsce bardzo rzadko spotykana sytuacja – pojawi się możliwość zainwestowania w film. Co więcej, to nie żaden niszowy projekt, lecz pełnometrażowy komercyjny thriller z gwiazdorską obsadą pod tytułem “Rój”.
Rój – zapowiedź filmu i kampanii
Już wkrótce będzie można stać się częścią ekipy filmowej, która wyprodukuje ambitny thriller o nazwie “Rój”. Celem kampanii będzie sfinansowanie produkcji, a dla udziałowców, poza planowanym zwrotem z inwestycji, przewidywany jest szereg benefitów, w tym obecność na planie filmowym oraz oficjalnej premierze.
Nie jest żadną tajemnicą, że od kilku dekad to właśnie thriller jest najchętniej oglądanym gatunkiem filmowym. “Rój” to mocna, trzymająca w napięciu opowieść zamknięta w artystycznej formie. Projekt nastawiony jest na sukces komercyjny, a jego fundament stanowią wysoko oceniony scenariusz, utalentowany reżyser oraz doskonała obsada aktorska.
Pełnometrażowy format umożliwi szerokie możliwości dystrybucji – od kin, poprzez VOD kończąc na emisji telewizyjnej oraz platformie Netflix. Oryginalność historii, precyzyjna struktura scenariusza, wysokie walory wizualne i wykorzystana technologia produkcji, sprawią że “Rój” na długo pozostanie w pamięci widzów.
Twórcy i pierwszoplanowa obsada
Reżyserem i scenarzystą jest Bartek Bala, który w swoich projektach, poza wysokim poziomem warsztatu, prezentuje osobistą, autentyczną wrażliwość. Jego kino podejmuje tematy trudne i uniwersalne. Jednocześnie są to trzymające w napięciu, złożone historie, przedstawione w sposób, który jest dla widzów atrakcyjnym w odbiorze widowiskiem. Jego pierwszy pełnometrażowy projekt, czyli “Rój” został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Producentów w Katowicach za najlepszy projekt filmu.
Współautorem scenariusza jest Maciej Słowiński, absolwent Scenopisarstwa oraz Organizacji Produkcji Filmowej w Łódzkiej Szkole Filmowej im. Leona Schillera. Pracuje przy produkcji pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych form edukacyjnych . Zwyciężył konkurs na koncepcję scenariusza filmu biograficznego o generał Elżbiecie Zawackiej. Jest twórcą bloga przygodyscenarzystypl.
Pierwszoplanową aktorką jest Roma Gąsiorowska, znana z tworzenia niezapomnianych i oryginalnych ról, a jej charakterystyczna uroda i fizjonomia inspiruje polskich reżyserów. Na ekranie zadebiutowała w filmie Jerzego Stuhra “Pogoda na jutro”. Dziś na swoim koncie ma ponad 30 ról, w tym w takich kasowych produkcjach, jak “Listy do M”, “Sala samobójców”, “Wojna polsko-ruska”, “Ki” oraz serialach “Pitbull”, “Londyńczycy” czy “Bodo”.
Pierwszoplanową rolę męską gra z kolei Eryk Lubos, który swoim warsztatem i charyzmą przyciąga do kin tłumy widzów i tworzy niezapomniane kreacje. Do tej pory zagrał w takich produkcjach, jak “Underdog”, “Drogówka”, “Sztuka kochania”, “Wołyń”, “Pod Mocnym Aniołem”, “Moja krew” oraz serialach “Ślepnąc od świateł” i “Prawo Agaty”.
Produkcja, czyli dni zdjęciowe, mają rozpocząć się w 4 kwartale bieżącego roku. Do kin, film ma trafić jesienią 2021. Producenci pragną jednak realizować swój projekt wraz ze społecznością inwestorów. W tym celu już niebawem zamierzają oni wyemitować udziały w projekcie na platformie equity crowdfundingowej Crowdway. Każdy zainteresowany będzie mógł więc stać się częścią ekipy filmowej i w ten sposób uczestniczyć w produkcji, a nawet wspierać rozwój polskiego kina.
Crowdfunding udziałowy na platformie Crowdway
Crowdway jest jedną z największych w Polsce platform equity crowdfundingu. Działa od 2015 roku. Do tej pory zrealizowała kampanię na łączną kwotę ponad 15 milionów złotych oraz pobiła rekordy crowdfundingu udziałowego w Polsce. Proponuje ona inwestorom zaangażowanie w wysokiej jakości aktywa w trzech liniach portfelowych:
- Dynamika (projekty w fazie dynamicznego wzrostu)
- Stabilność (produkty nieruchomościowe stabilnego zwrotu)
- Innowacje (startupy)
Duży sukces na tej platformie święciły chociażby dwie emisje spółek Janusza Palikota z branży piwnej: Tenczyńska Okovita i Tenczynek Bezalkoholowe. Każda z nich zebrała ponad 4 miliony złotych, pierwsza w 36 a druga zaledwie w 30 dni.