Przegląd ostatnich projektów crowdfundingowych z Polski

projekty crowdfundingoweW ostatnich tygodniach w naszym kraju ruszyło wiele interesujących projektów crowdfundingowych – i to zarówno jeśli chodzi o udziałowe finansowanie społecznościowe jak i klasyczne, oparte o system nagród. Kilka z nich nawet zdążyło zebrać już imponującą kwotę i wywołało spore poruszenie w crowdfundingowych społecznościach.

Earthdawn Czwarta Edycja – PL

Earthdawn to gra fabularna typu heroic fantasy, skupiająca się na bohaterskich czynach głównych postaci (graczy). O czym opowiada rozgrywka?

Po czterech wiekach zamknięcia w podziemnych kaerach, Dawcy Imion wychodzą na powierzchnię w nadziei, że Pogrom już się skończył, a Horrory odeszły. Zastają oni świat zmieniony nie do poznania – świat, który potrzebuje bohaterów. Podczas gry wcielamy się w jednego z Adeptów, wybrańców spośród Dawców Imion, w których przebudziła się magia i z jej pomocą potrafią dokonywać rzeczy niemożliwych dla innych.

Podczas rozgrywki będziemy:

  • Walczyć z Horrorami i ich konstruktami, korzystając zarówno z siły, jak i wiedzy
  • Eksplorować olbrzymi, oryginalny i szczegółowo opisany świat
  • Korzystać z magii płynącej ze zdolności nadawania rzeczom
  • Odnajdywać nieodkryte, zaginione skarby i zapomniane miasta
  • Przeciwstawiać się intrygom politycznym i szpiegowskim
  • Zmagać z wyznawcami szalonych Pasji.

Gracze mają do wyboru jedną z ośmiu grywalnych ras i jedną z piętnastu podstawowych dyscyplin. Klasyczne rasy – ludzie, elfy, krasnoludy, orkowie i trolle – łamią stereotypy, a nowe – wietrzniaki, t’skrangi i obsydianie – wyróżniają Earthdawn na tle innych systemów fantasy.

Dyscypliny stanowią natomiast coś więcej niż zawód. To życiowa filozofia, sposób patrzenia na świat. W mechanice każda dyscyplina ma dostęp do niepowtarzalnych talentów, a łamanie jej zasad ma poważne konsekwencje dla postaci.

Każda z postaci graczy posiada sześć podstawowych Cech (Zręczność, Percepcje, Charyzmę, żywotność, Siłę Woli i Siłę Fizyczną), do których jest przypisany konkretny stopień. Aby użyć talentu, należy dodać jego poziom do stopnia Cechy, z której dany talent wynika i otrzymaną wartość porównać z tabelką stopni, z której dowiemy się, jakimi kośćmi wykonać rzut. Wynik tego rzutu porównuje się ze stopniem trudności, określonym przez mistrza gry.

Dodatkowo każdą kość, na której wypadnie najwyższy wynik, przerzucamy ponownie i sumujemy wszystkie wartości. Każda wartość powyżej stopnia trudności oznacza sukces a poniżej – porażkę. Mechanika gry Earthdawn jest rozbudowana i spójnie powiązana z uniwersum gry. Stanowi odświeżoną, poprawioną i unowocześnioną wersję mechaniki znanej z poprzednich edycji.

6 września na platformie Wspieram.to ruszyła zbiórka na wydanie czwartej edycji gry Earthdawn: Świt Ziemi. Aby tytuł ten mógł zostać wydany, twórcy – Stowarzyszenie Topory, musieli zebrać 39 tysięcy złotych.

Aby otrzymać grę – zarówno Podręcznik Gracza jak i Podręcznik Mistrza Gry – w formacie PDF należy wpłacić minimum 79 złotych. Aby otrzymać grę nie tylko w formacie PDF, ale i w druku, trzeba już wpłacić 329 PLN. Gra w druku w wersji limitowanej wiąże się już natomiast z wydatkiem rzędu 479 złotych, natomiast wersja ta z dodatkami: zestawem kości, mapą Barsawil i ekranem MG – 1099 PLN.

Zbiórka została skutecznie sfinansowana już zaledwie w 90 minut. Co więcej, kampania potrwa do 11 października, a do tej pory udało się już zgromadzić ponad 221 tysięcy złotych. Dokonano tego za pomocą ponad 1130 wpłat. Mamy tutaj więc do czynienia z ogromnym sukcesem. Do nabywców czwarta edycja gry Earthdawn: Świt Ziemi ma trafić już w styczniu.

Keep The Heroes Out!

keep the heros out
Źródło: https://wspieram.to/ktho

Keep the Heroes Out! to asymetryczna gra kooperacyjna z odwróconymi rolami, gdzie jako potwory bronimy lochów przed najazdami tak zwanych bohaterów, którzy chcą nas pokonać i splądrować nasze skarby. W grze znajdziemy takie mechaniki jak deckbuilding, push your luck, czy tower defense.

O asymetryczności gry świadczy fakt, że każdy z 9 klanów potworów w jakie się wcielimy posiadają unikatowe zdolności, liczbę dostępnych jednostek, a także jedną z 3 klas do których należą, a jest to obrona, wsparcie i atak.

Gra składa się z 20 scenariuszy, które możemy rozgrywać pojedynczo, bądź jako kampanię odblokowując dodatkowe zdolności. Każdy scenariusz to inne ułożenie modułowego lochu, składającego się z dużych kafli, a także inna historia i dodatkowe wydarzenia, czy nowe zasady obowiązujące w danej przygodzie.

Do tego mamy 3 poziomy trudności, co z tak liczną grupą potworów, modułowymi mapami i scenariuszami daje ogromną regrywalność. Pierwsze polskie wydanie Keep the Heroes Out! oferuje także dodatek Guild Master’s Revenge, który wprowadza 3 nowe tryby, z czego najważniejszym jest ten, który zmienia tę kooperację w tryb wszyscy kontra jeden. Tryb ten pozwala jednemu z graczy wcielić się Mistrza Gildii i grać bohaterami. Mało tego, dodatek pozwala Mistrzowi Gildii także za zrabowane skarby ulepszać bohaterów.

Dzięki temu trybowi, gra wchodzi na zupełnie nowy poziom rozgrywki. Dodatkowe dwa moduły, to dodatkowy tryb z najwyższym poziomem trudności, a także tryb dla najmłodszych. W tym ostatnim wcielamy się w mistrza gry i naszym zadaniem jest odpowiednio balansować poziomem trudności, by zagwarantować najmłodszym jak największą frajdę z gry.

Aby rozpoczęta 9 września kampania zakończyła się sukcesem, wydawnictwo Dice&Bones musiało zebrać 777 złotych. Aby otrzymać grę Keep the Heroes Out! należy wpłacić minimum 230 złotych. Aby otrzymać dodatek Guild Master’s Revenge należy dodatkowo wpłacić minimum 120 PLN.

Zbiórka już okazała się wielkim sukcesem. Do tej pory udało się zgromadzić ponad 114 tysięcy złotych. Dokonano tego za pomocą 540 wpłat. Co więcej, kampania potrwa do 11 października, więc liczby te z całą pewnością jeszcze urosną.

Czas przejść do crowdfundingu udziałowego. W tej odmianie warto zwrócić uwagę na emisję odbywającą się obecnie na platformie Beesfund, która już na obecnym etapie pozyskała naprawdę imponującą kwotę:

Kolejkowo

O projekcie

Kolejkowo
Źródło: https://kolejkowo.pl/

Kolejkowo to założona w 2014 roku sieć zaawansowanych, przedstawionych w nowoczesnej formie, parków miniatur, które są prawdziwym odwzorowaniem gwarnego miasta. Ruchome modele pociągów, samochodów, statków czy tramwajów sprawiają, że goście poczują się jakby obserwowali prawdziwe miasto z lotu ptaka.

Misją Kolejkowa jest zapewnienie doskonałej zabawy dla całych rodzin, a także dla zorganizowanych wycieczek. To jednak nie tylko miejsce zapewniające wspaniałą frajdę, ale również zaawansowany projekt technologiczny. Kilometry kabli, tysiące diod led, system sterowania pociągami i oświetleniem – to gratka dla każdego inżyniera.

Wystawy otwarte są 365 dni w roku przez przynajmniej 8 godzin dziennie. Powoduje, to zużycie elementów ruchomych czy elektronicznych porównywalne do tego jak zużywają się maszyny produkcyjne w przemyśle. Za przykład niech posłużą kolejkowa lokomotywa – jeździ ona ze średnią prędkością 1,5 kilometra na godzinę i dziennie pokonuje 12 kilometrów. Łącznie niektóre lokomotywy przejechały już około 15 tysięcy kilometrów.

Dział rozwoju Kolejkowa nieustannie pracuje natomiast nad udoskonaleniem właściwości poszczególnych elementów oraz wdrażaniem nowinek technicznych – między innymi takich jak burza z prawdziwym deszczem, zjawisko dnia i nocy, ruchome wesołe miasteczko.

Obecnie na Kolejkowo składają się 2 parki miniatur, we Wrocławiu i w Gliwicach, które rocznie odwiedza ponad 300 tysięcy gości. Spółka ma jednak w planach otwarcie dwóch kolejnych lokalizacji – w Warszawie i Gdańsku.

Ekspozycje to prawdziwe dzieła sztuki. Przygotowanie jednej figurki zajmuje doświadczonemu modelarzowi 6 godzin pracy. Figurkę najpierw rzeźbi się w wosku, przygotowuje silikonową formę, odlewa żywicę i maluje. Każda jest wyjątkowa. Stworzenie miniaturowego budynku to natomiast długotrwały proces. Na stworzenie niektórych miniatur budynków, w tym choćby wrocławskiego ratusza, potrzeba 5-6 miesięcznej pracy 3 modelarzy.

Cel inwestycyjny

Nadrzędnym celem inwestycyjnym spółki na nadchodzące lata, jest otwarcie wystawy w Warszawie. Spółka planuje to działanie na wrzesień 2023 roku. Łączny koszt otwarcia wystawy w Warszawie wynosi 5,68 miliona złotych. Aby to się udało, Kolejkowo potrzebuje jednak wsparcia ze strony inwestorów.

W tym celu spółka ruszyła z kampanią equity crowdfundingową na platformie Beesfund. W ramach niej Kolejkowo zamierza zebrać 2,24 miliona złotych. Pozostała kwota na otwarcie wystawy w Warszawie – w wysokości 3,44 miliona PLN ma zostać pokryta z obecnych oszczędności, wypracowanego zysku w 2022 i 2023 roku oraz kontrybucji uzyskanej od właściciela lokalu.

W ramach kampanii, która ruszyła 15 września, spółka wyemitowała 8783 akcji serii B po cenie 255,04 PLN. Do tej pory ponad połowa z nich znalazła już nabywców. Konkretnie rzecz biorąc w chwili pisania tego tekstu 78 inwestorów nabyło ponad 4400 akcji o łącznej wartości 1,13 miliona złotych. Kampania potrwa do 31 października – o ile oczywiście wszystkie akcje nie zostaną sprzedane wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj