SeedInvest – platforma equity crowdfunding działająca od 2012 roku

SeedInvestEquity crowdfunding bardzo szybko zyskuje na popularności. Jest ona bardzo kuszącą propozycją dla inwestorów pragnących powiększyć swój kapitał. Pozwala na kompletne pominięcie tradycyjnych sposobów pozyskiwania gotówki na swój biznes.

Początkujące startupy w ten sposób mogą zbierać potrzebne fundusze bezpośrednio od dużej grupy mniejszych inwestorów w zamian za udziały w ich przedsiębiorstwie. Co więcej ta nowatorska forma finansowania stała się już głównym źródłem finansowania startupów na świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że powstała ona w 2009 roku, dość jasno ukazuje to niewiarygodną skalę tego zjawiska. Jedną z wiodących platform tego typu na świecie jest SeedInvest.

SeedInvest – podstawowe informacje

Platforma equity crowdfundingu SeedInvest została utworzona w 2012 roku, a kilka miesięcy później ją uruchomiono. Jej celem było umożliwienie obywatelom jak najłatwiejszego sposobu inwestowania w spółki na wczesnym etapie rozwoju, za pomocą Internetu. Siedziba mieści się w Nowym Jorku.

Po wejściu w życie ustawy JOBS w USA, co miało miejsce w 2012, praktycznie każdy mógł stać się takim inwestorem i wtedy crowdfunding udziałowy gwałtownie zaczął się rozwijać. SeedInvest wykorzystało nadarzającą się okazję i to właśnie działania tej platformy są kluczowe dla tego sposobu finansowania startupów.

Co wyróżnia SeedInvest?

Po pierwsze dodatkowo wspiera każdą początkującą firmę, które uda się z sukcesem zgromadzić zakładany kapitał za pośrednictwem tej platformy. W takiej sytuacji inwestuje ona w nią aż 200 tysięcy dolarów amerykańskich. Poza tym spójrzmy na liczby, one mówią same za siebie:

  • Ponad 200 zbiórek osiągnęło swój cel
  • Ponad 300 tysięcy użytkowników zainwestowało w dany startup
  • Średnia wartość inwestycji wynosi 500 tysięcy USD

Ciekawe zbiórki na SeedInvest

Przejdźmy teraz do zaprezentowania ciekawych zbiórek, które zostały zrealizowane za pośrednictwem platformy SeedInvest.

Keen Home

Oto startup, którego celem było wprowadzenie na rynek pierwszego inteligentnego systemu domowej wentylacji. Zaprojektowano go w taki sposób, by znacznie obniżył rachunki za energię elektryczną. Przy okazji miał sprawiać, że dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza, temperatura w pomieszczeniach stanie się bardziej równomierna. Wyposażony był w moduł Wi-Fi komunikujący się z aplikacją, którą należy zainstalować na urządzeniach mobilnych.

Dzięki zbiórce zorganizowanej na platformie SeedInvest, firma zgromadziła kapitał w wysokości ponad 3 milionów dolarów amerykańskich. To w pełni wystarczyło, by mogła się ona pojawić na rynku. Udziały w ten sposób nabyło 1700 inwestorów, a w kolejnych latach spółka osiągnęła spory sukces. Ich produkt wciąż świetnie się sprzedaje, co zapewnia doskonałe warunki do dalszego rozwoju.

Virtuix

Drugim interesującym startupem, który osiągnął swój cel poprzez zbiórkę na platformie SeedInvest jest Virtuix. To startup z nowatorskim pomysłem na branżę gier z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Do tej pory jedynym popularnym rozwiązaniem było wykorzystanie specjalnych gogli VR.

Jednak w tym przypadku celem było stworzenie absolutnie futurystycznego produktu – pierwszej na świecie bieżni VR o nazwie Virtuix Omni, która nie dość, że miała zwiększyć intensywność wrażeń z rozgrywki, to jeszcze wymagała od gracza zupełnie innej formy aktywności. W tym wypadku należało już płynnie poruszać całym ciałem, a nie tylko głową. Większość gier mających obsługiwać ten kontroler to typowe strzelanki.

Spółka zgromadziła za pośrednictwem platformy SeedInvest aż 9 milionów dolarów amerykańskich, organizując dwie zbiórki na przestrzeni dwóch lat. Przy tej późniejszej ofercie, pięciuset inwestorów wsparło przedsiębiorstwo kwotą 2,5 miliona USD już w ciągu pierwszej doby. Produkt okazał się wielkim sukcesem i doceniają go gracze na całym świecie.

Knightscope

Knightscope jest startupem, który zgromadził absolutnie rekordowy kapitał za pomocą platformy SeedInvest. To startup, który miał na celu wprowadzenie na rynek autonomicznych robotów-strażników. Projekt zakładał, że będą one mierzyć 130 centymetrów wysokości i ważyć 135 kilogramów. Miały poruszać się na niewielkich kołach, być wyposażone w szereg różnych sensorów, w tym pięć kamer, z czego jedna termowizyjna, a inna działa w 360 stopniach, mikrofony, radar oraz laserowy dalmierz. Ciekawym dodatkiem jest również czujnik, który nie tylko wykrywa dym, lecz również analizuje skład powietrza wykrywając niebezpieczne gazy. Miał posiadać umiejętności skanowania tablic rejestracyjnych i być wrażliwym na takie dźwięki jak krzyk czy rozbijane szkło. Wszystkie dane robot miał na bieżąco przesyłać do centrum nadzoru.

Za pomocą pierwszej zbiórki na platformie SeedInvest startupowi udało się uzyskać 150 tysięcy dolarów amerykańskich w ciągu siedmiu dni. Powrócił on jednak z kolejną możliwością zakupu udziałów pół roku później, wtedy zgromadził 1,1 miliona USD.

Najsłynniejsza była trzecia emisja akcji przeprowadzona w ten sam sposób po upływie następnych dwóch lat. Tym razem inwestorzy wsparli spółkę na kwotę 20 milionów dolarów, co jest absolutnym rekordem equity crowdfundingu. Oczywiście produkt okazał się gigantycznym sukcesem, a roboty Knightscope K5 można ujrzeć w Dolinie Krzemowej, gdzie patrolują ulice, kampusy, szkoły oraz centra handlowe. W tej chwili w Kalifornii funkcjonuje już 70 takich maszyn, roczny koszt ich wynajęcia wynosi około 60 tysięcy dolarów, decydują się na to najczęściej rady i urzędy miast.

Czy warto w takim razie zainteresować się SeedInvest?

Zdecydowanie tak. Pomimo, że istnieje spora ilość różnych zagrożeń dotyczących takiej inwestycji, więc wiąże się ona ze sporym ryzykiem poniesienia strat, to jednak jeśli zdecydujemy się nabyć akcje firmy we wczesnym etapie rozwoju, a osiągnie ona spory sukces, to stopa zwrotu okaże się nieporównywalnie większa niż ma to miejsce w przypadku inwestycji giełdowych.

Aby jednak zminimalizować ryzyko utraty środków, należy dogłębnie zbadać interesujące nas przedsiębiorstwo, przeanalizować wszystkie informacje na temat jego kondycji, a nie tylko oferowanego produktu, prześledzić jak obecnie wygląda sytuacja w danej branży, i racjonalnie samemu ocenić potencjał, a następnie odpowiednio zdywersyfikować własny portfel inwestycyjny.

Platforma SeedInvest to idealne miejsce do szukania najlepszych startupów. Cieszy się ona ogromną popularnością i zaufaniem swoich użytkowników. Poza tym sami widzimy jakie kwoty zostały na niej zebrane i jaki sukces potrafiły odnieść nowatorskie, początkujące spółki, które zdecydowały się spróbować zgromadzić kapitał za jej pośrednictwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj