Classy – zbiórki online dla nowoczesnego nonprofit

logo ClassyZbiórki internetowe do tej pory jednym z najciekawszych zjawisk XXI wieku. Ta wspaniała forma finansowania potrafiła już odmienić życie milionów ludzi. Niektóre platformy nie koncentrują się na osobach gromadzących fundusze na swój projekt, który ma w przyszłości generować im zyski, lecz zwyczajnie działają na zasadzie non-profit, prosząc o pomoc w potrzebie. Coraz częściej uzbierana suma potrafi wyraźnie przekroczyć próg celu i już niejednokrotnie pojawiały się kwoty robiące wielkie wrażenie. Pokazuje to, że ludzie mają wielkie serce, są pełni empatii i wspierają ważne inicjatywy, dzięki czemu zmieniają świat na lepsze. Platformą internetową, na której znajdują się tego typu zbiórki, jest Classy.

Classy – podstawowe informacje

Classy jest platformą zbiórek online zaprojektowaną dla organizacji non-profit. Jej siedziba mieści się w San Diego, w stanie Kalifornia. Założono ją w 2006 roku. Wstępnie miały być na niej przeprowadzane jedynie eventy organizacji charytatywnych.

Pierwszą zbiórkę zorganizował sam właściciel. Działała ona na rzecz American Cancer Society i miała ona formę tzw. pub crawl, czyli wspólnego chodzenia od pubu do pubu, podczas którego darczyńcy ofiarowali pieniądze.

W kolejnych latach Classy organizowało podobne akcje, a także koncerty i wyścigi. W obecnej formie działa od 2011 roku. Do tej pory datki na platformie Classy były wpłacane miliony razy z ponad 190 krajów na rzecz więcej niż 4 tysięcy organizacji non-profit. Łącznie wpłaty przekroczyły już miliard dolarów amerykańskich.

Classy posiada ponad 220 pracowników. Zbiórki głównie związane są z tak istotnymi kwestiami jak:

 • Poważne choroby
 • Klęski żywiołowe
 • Poszkodowani w strzelaninach
 • Środowisko naturalne
 • Handel dziećmi
 • Weterani wojenni
 • Prawa człowieka
 • Prawa zwierząt

Przejdźmy teraz do ciekawych zbiórek zorganizowanych za pomocą tej platformy.

Classy – najciekawsze zbiórki

#ShowYourGrit – John Wayne Cancer Foundation

John Wayne Cancer Foundation wciąż koncentruje się na wynalezieniu lekarstwa na raka. W 2016 roku, by dalej gromadzić środki na badania oraz by zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą tego zagadnienia, uruchomiła ona dość nietypową kampanię. Trwała ona 25 dni: od urodzin Johna Wayne’a do Dnia Ojca.

Istniały dwa sposoby na jej wspieranie. Pierwszy, to oczywiście wpłaty na zbiórkę zorganizowaną na platformie Classy. Cel wyznaczono na 50 tysięcy dolarów amerykańskich. Drugi natomiast prosił o robienie sobie selfie w kowbojskim kapeluszu i udostępnianie ich w mediach społecznościowych z hashtagiem #ShowYourGrit. Dosłownie oznacza on pokazanie odwagi i siły swojego charakteru.

Akcja okazała się wielkim sukcesem, ostatecznie zebrano ponad 52 tysiące USD i udostępniono setki tysięcy zdjęć w sieci, dzięki czemu organizacji będzie przyszłości łatwiej pozyskiwać finansowanie na badania.

Field of Flags – Disabled American Veterans

Druga ciekawa zbiórka, która osiągnęła swój cel na platformie Classy to Field of Flags. Disabled American Veterans, jak sama nazwa wskazuje, to organizacja wspierająca niepełnosprawnych amerykańskich weteranów wojennych. W 2016 roku zorganizowała ona akcję, umożliwiającą każdemu upamiętnienie bliskiego mu weterana. Za wpłatę 25 dolarów amerykańskich flagę w imieniu wspierającego wywieszono w siedzibie Disabled American Veterans. Przy wpłacie minimum 50 USD, oprócz powyższego otrzymywało się drugą flagę. Celem kampanii było zebranie 100 tysięcy dolarów amerykańskich. Ostatecznie udało się zgromadzić 108 595 USD, co z pewnością umożliwiło pomoc wielu weteranom.

Heart & Home Recurring Giving Program – Selamta Family Project

Trzecią interesującą zbiórką, tym razem działającą stale i na zasadzie innego modelu, na platformie Classy jest Heart & Home Recurring Giving Program – Selemata Family Project. Projekt ma na celu odbudowanie rodzin osieroconym dzieciom i samotnym, biednym kobietom w Etiopii. Polega on na comiesięcznym wpłacaniu funduszy na codzienne potrzeby matek i dzieci, które sobie bez nich nie poradzą i w ten sposób matki i dzieci odzyskują godność i nadzieję na lepsze jutro.

Działaniami na miejscu zajmuje się organizacja non-profit Heart & Home – jednoczą dziesięcioro osieroconych dzieci pod opieką specjalnie przeszkolonej matki i dopóki nie osiągną 20 roku życia, tworzą wspólną rodzinę, której zapewnione jest wsparcie i rozwój. Istnieją trzy poziomy wsparcia:

 • Sąsiad (25 USD miesięcznie) – zapewnia funkcjonowanie organizacji non-profit
 • Mentor (125 USD miesięcznie) – zapewnia dzieciom wysokiego poziomu edukację, wsparcie zdrowotne i psychologiczne oraz rozwój przydatnych umiejętności. Zostaje się wtedy połączonym z konkretną rodziną i co pół roku otrzymuje bieżące informacje na temat ich życia, aby pozostawać w kontakcie.
 • Rodzina (750 USD miesięcznie) – zapewnia rodzinie bezpieczny dom pełen miłości na cały rok. Wpłata jest przeznaczana na czynsz, jedzenie, udogodnienia oraz pensję opiekuna.

Obecnie ten wspaniały, budujący projekt każdego miesiąca wspiera ponad 240 osób.

Czy warto wspierać organizacje non-profit za pomocą Classy?

Oczywiście, że tak! W każdej chwili mamy możliwość wsparcia ogromnej ilości zbiórek. Każda jest przeznaczona na prawdziwie szczytny cel i serio nawet najmniejsza pomoc jest nieoceniona. Zwłaszcza teraz, gdy świat jest pogrążony w pandemii koronawirusa, wspieranie innych jest niezwykle ważne.

Bezdyskusyjnie jest to godna uwagi inicjatywa, która może odmieniać ludziom życia. Cieszy również, że coraz więcej zbiórek na Classy osiąga wymagany cel. Oznacza to, że ludzkość potrafi wykazywać się bezinteresowną dobrocią, tak więc szczerze zachęcam, by dołączyć do pomagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj